Vai Latgalē dzīvo mazie susuri? Pētnieku meklējumi Medumu un Demenes mežos

Pievienot komentāru
Vai Latgalē dzīvo mazie susuri? Pētnieku meklējumi Medumu un Demenes mežos
Vita Caune, Vilnis Skuja, Dabas aizsardzības pārvalde

Vai Latgalē dzīvo susuri? Lai rastu atbildi uz šo jautājumu pētnieki devās uz Medumu un Demenes mežiem. Tur vēl pavasarī tika izvietoti būrīši Sarkanajā grāmatā iekļautajai un īpaši aizsargājamai mazā susura sugai. Vai tajos kāds dzīvo?

Šo dienu septītās klases skolēni Edgars un Igors gaidīja ar lielu nepacietību. Beidzot kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes pētniekiem viņi var pārbaudīt pašu taisīto susuru būrīti.

Pavasarī Zemgales vidusskolas audzēkņi uztaisīja un izvietoja mežā kopumā 11 susuru būrīšus. Pēc vairākiem nesekmīgiem mēģinājumiem, beidzot mājās izdodas sastapt arī saimniekus.

Būrī iekārtojusies vesela ģimene – susuru mamma ar trim mazuļiem.

Piemēram, lazdu susura mazulis ir ļoti trausls un veikls, tāpēc, turot viņu rokās, galvenais ir nenodarīt susurim pāri, un neņemt zvēriņu aiz astes. To viņš var pazaudēt gluži kā ķirzaka.

Savukārt kādā citā būrī pētnieki sastop visai kareivīgi noskaņotu grauzēju.

Pētījuma rezultāts ir pozitīvs. Gandrīz visos būrīšos ir ierīkotas migas, bet trijos – pat atrasti paši susuri.

Dabas pētniekiem tas ir svarīgi. Jo tagad viņi zin, ka īpaši aizsargājama lazdu jeb mazo susuru suga ir sastopama ne tikai Kurzemē, bet arī Latgalē, Demenes un Medumu apkaimē.

Šogad Latvijā norisinās pirmais lielais Eiropas mēroga mazo susuru pētīšanas projekts. Kopumā mežos izvietoti vairāk nekā 250 būrīši, kurus šie dzīvnieki uztver ka koka dobumu.

Pašreizējie pētījuma rezultāti vieš optimismu: susuru Latvijā ir pietiekoši daudz, lai viņiem izmiršana nedraudētu. Susuru monitoringu Dabas aizsardzības pārvalde turpinās nākamajā pavasarī, kad dzīvnieki atkal pārvietosies no ziemas migām zemē uz kokiem.

Foto

Video