Vai Kārlis Ulmanis bija fašists? “Melu teorija” atmasko Krievijas propagandu

4 komentāri

Vai diktators Kārlis Ulmanis bija fašists? Šāds iespaids varēja rasties pēc tiem dažiem padomju gados publicētajiem attēliem ar gaisā paceltām rokām, kuras bija izstiepuši vadoņa atbalstītāji, stāsta “TV3” raidījums “Melu teorija”.

Krievijas propagandisti šīs fotogrāfijas atkal izceļ. Vēsturisku datu par to, ka 1930. gados Latvijā represētu kādu tautību, nav. Bet diktatora saistīšanai ar fašismu noder netieši pierādījumi. Tā laika diplomātiskie kontakti ar nacistisko Vāciju, tas, ka Ulmaņa laikā dzīvojoši cilvēki vēlāk karoja Hitlera pusē. Ar nacistisko Vāciju esot sadarbojies Ulmaņa brāļadēls.

Tas, ka pie mums Kārlim Ulmanim uzstādīts piemineklis, Krievijas saziņas līdzekļiem ir kārtējais pierādījums fašistiskajiem noskaņojumiem Latvijā. Laikraksta “Vesti” korespondents bijušais Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs pirms trim gadiem publicējis interviju ar franču vēsturnieku Vinsentu Bulē, kurš ir viens no grāmatas autoriem par Ulmaņa apvērsumu.

Vēsturnieks esot atradis norādes par Ulmaņa sakariem ar Pērkoņkrusta organizāciju. Tās pasaules redzējums esot kļuvis par oficiālu Ulmaņa doktrīnu. “Melu teorija” vērš uzmanību, ka Ulmaņa tuvināšanās ar pērkoņkrustiešiem ir īpaši melīgs apgalvojums, jo pat komunistus Ulmanis nevajāja tik rūpīgi.

Gustavu Celmiņu 1937. gada 13. novembrī izraidīja no Latvijas. Ulmaņa režīma laikā apcietināja 800 pērkoņkrustiešus, bet 2000 atlaida no darba. Kabanova intervētais vēsturnieks Bulē kandidējis Parīzes mērijas vēlēšanās no komunistu saraksta, ir retvītojis franču komunistu, vācu partijas Linke un grieķu Siriza uzsaukumus.

Viņa grāmatu izdevis Maskavas Krievijas Baltijas vēsturisko un sociālpolitisko pētījumu centrs. Prezentācijas organizatore ir Maskavas fonda “Vēsturiskā atmiņa” darbiniece Aļesja Orlenko. Fonda direktors Aleksandrs Djukovs iekļauts Latvijai nevēlamo personu sarakstā. Tāpat kā cits fonda vēsturnieks Vladimirs Simindejs, kura lekcijas Oļesja Orlenko ir rīkojusi.

Kārļa Ulmaņa apmelošanai pievērsusies arī Krievijas armijas televīzija “Zvezda”. Tās portāls “tvzvezda.ru” šā gada jūnijā publicēja rakstu “Latviešu Hitlers Ulmanis: kā fašisms parādījās Baltijā”. Apšaubāms ir “Zvezdas” apgalvojums, ka Ulmanis īpaši esot vērsies pret krieviem un esot aizvēris krievu skolas. Mazākumtautību skolas tupināja darbu, gan krievu, gan poļu un vācu. Tiesa, latviešu valodu tur mācīja vairāk.

Ulmaņa diktatūras pēcteči esot stājušies vācu nacistu rindās un iznīcinājuši citas tautības, portālā izsakās antifašists un krievvalodīgais aktīvists Viktors Guščins. Un pauž viedokli, ka modernā Latvija seko Ulmaņa tā laika uzstādījumiem valsts vadmotīvs esot “Latviju latviešiem”. Tas vairs neesot tikai lozungs, bet likums. Ne Guščins, ne “Zvezda” gan neuzrāda nevienu piemēru, kas apliecinātu Ulmaņlaiku un mūsdienu Latvijas paralēles.

Nav šaubu, ka Kārļa Ulmaņa režīms bija autoritārs. Tomēr tas nekādā gadījumā nav bijis fašistisks, raidījumā saka vēsturnieks Ritvars Jansons. Vēsturnieks vērš uzmanību uz to, ka Ulmaņa laikā varas iestādes nav vainojamas neviena cilvēka nāvē, kā tas ir bijis valstīs, kur pie varas bijuši fašistiski vai nacistiski režīmi. Nav arī represēta neviena tautība.