Vai ir jēga šķirot atkritumus? Iedzīvotāji pamanījuši, ka reizēm tos tāpat saber vienā atkritumu izvedējā

16 komentāri

Atkritumu šķirošanai nav jēgas – tā bieži vien apgalvo iedzīvotāji, kuri pamanījuši, ka dalītās vākšanas konteinerus saber vienā atkritumu vedējā. Atkritumu apsaimniekotāji atzīst, ka viņi tiešām tā rīkojas, taču pie vainas esot iedzīvotāji.

Kāda iedzīvotāja safilmētā materiālā redzams, kā atkritumu vedējs piebraucis pie dalīto atkritumu konteineriem visu to saturu, kuru iedzīvotāji dalījuši, ieber vienā automašīnā. Cilvēkiem rodas vienkāršs jautājums: vai vispār ir jēga šķirot atkritumus?

Latvijā atkritumus šķiro mazāk par pusi iedzīvotāju. Lielākā daļa nešķiro, lai gan viņi norāda, ka nešķirošanas iemesls ir konteineru trūkums. Varbūt tieši neticība tam, ka atkritumu šķirošanai ir jēga māju apsaimniekotājus attur no konteineru uzstādīšanas?

LNT uzrunātie iedzīvotāji norāda, ka tieši dalīto atkritumu konteineru esamība pie dzīvesvietas viņus mudina šķirot. “Skatoties uz konteineriem, šķiet, daudzi cenšas šķirot. Vai atkritumu vedēji visu aizved kopā, nezinu, neesmu redzējusi,” saka Jekaterina.

Savukārt tur, kur pie ēkas dalīto konteineru nav, cilvēkiem pat vēloties šķirot, nav tādas iespējas. “Nav noorganizēts normāli, tikai runāšana: šķirojiet. Ne tikai es neesmu apmierināta, bet arī citi cilvēki. Kas tā par šķirošanu, man nav kur to visu sašķirot,” norāda Ināra.

Viens iedzīvotājs Latvijā gada laikā rada 412 kilogramus atkritumu – nedaudz mazāk atkritumu ir lauku iedzīvotājiem, bet pilsētniekiem ir vairāk. No visa kopējā daudzuma Latvijā tiekot sašķirota vien piektā daļa. Bet varbūt Latvijā atkritumu šķirošanai vispār nav jēgas?

Atkritumu apsaimniekotāju kompānijas “Clean R” izpilddirektors Valērijs Stankēvičs apstiprina, ka iedzīvotāji bieži vien jautā, kāpēc sašķiroti atkritumi tiek izvesti kopējā automašīnā. Kompānijas pārstāvis norāda, ka tā tiek darīts tajās reizēs, kad dalītajiem atkritumiem kāds ir piebēris neatbilstošus atkritumus.

“Tādējādi sabojājot visu pārējo kaimiņu centienus to materiālu sašķirot pareizi. Šādos gadījumos mūsu darbinieki izvērtē stāvokli, un, ja viņi konstatē neatbilstošus atkritumus, tad netiek vākts ar specializēto mašīnu,” saka kompānijas ”Clean R” izpilddirektors.

Tāpēc ir svarīgi šķirot atkritumus pareizi, lai attiecīgajā konteinerā ir tikai paredzētie materiāli. Šķirojot atkritumus, ir iespēja rūpēties ne tikai par apkārtējo vidi, bet arī par savu maciņu, jo nesašķiroti atkritumi tiek aizvesti par maksu, tāpat kā par maksu tiek aizvesti slikti sašķiroti atkritumi.

Savukārt atbilstoši piepildītus dalītās vākšanas konteinerus atkritumu apsaimniekotāji iztukšo un izved bez maksas. Tāpēc vien šķirošana atmaksājas pat vairākos veidos.