Vai iespējams ietekmēt enerģētikas cenu kāpumu? SPRK vadītāja komentē situāciju

0 Komentāru

Latvijas iedzīvotāji saistībā ar gāzes un elektrības cenu kāpumu ir nonākuši netipiskā situācijā un situācija nav viegla arī uzņēmējiem, kas darbojas energoietilpīgajā ražošanas sektorā, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” atzīst Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāja Alda Ozola.

Enerģētikas krīze draud arī Latvijai. Saistībā ar straujo gāzes un elektrības cenu pieaugumu, ir satraukums par Inčukalna gāzes krātuves iztukšošanu jau janvārī. Elektrības cenas varētu turpināt augt, tostarp – iestājoties drēgnākam laikam, jārēķinās, ka rēķini par šo apkures sezonu pārsteigs daudzus.

Ozola norāda, ka siltumenerģijas tarifi ir paaugstinājušies mazākajā skaitā pilsētu. Tomēr viena no šīm pilsētām ir Rīga, līdz ar to tas ietekmē daudzus iedzīvotājus. Kā iemeslu tam viņa min gāzes cenu palielinājumu, kas saistās ar situāciju pasaules tirgos un arī Eiropā ir gāzes deficīts, līdz ar to cenas ir būtiski lielākas. Ja salīdzina ar pērno gadu, tad gāzes cena tirgū ir pieaugusi vairāk nekā sešas reizes.

“Energoresursa cena veido aptuveni pusi no kopējām siltumenerģijas izmaksām. Tur variē pašvaldībai un arī darbaspēka izmaksas mainās. Mēs vērtējam, vai pašvaldība, veicot līguma slēgšanu par gāzes iepirkumu vai cita kurināmā iepirkumu ir aptaujājusi vairākus piegādātājus un vai tiešām ir izvēlēts labākais variants. Bet ja tā cena ir līgumā nofiksēta tāda kāda tā ir, nu tad mēs secinām, ka izmaiņas un tarifa paaugstinājums ir pamatots,” saka Ozola.

Elektroenerģijas tirgotāji tagad sāk vienpusēji pārskatīt maksājumus līgumos. Arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētāja atzīst, ka ir saņemta informācija par šādām situācijām un aicina lietotājus, jeb līguma slēdzēju otro pusi rūpīgi iepazīties ar nosacījumiem, jo ne vienmēr šādas piedāvātās izmaiņas ir pamatotas. Gadījumā ja ir radušās kādas neskaidrības, iedzīvotāji var vērsties pie regulatora uz konsultāciju.

Latvijas uzņēmējiem, kas darbojas energoietilpīgajā ražošanas sektorā šī situācija nav vienkārša, jo elektroenerģijas cena tirgū arī ir būtiski palielinājusies un tas rada izmaksu paaugstinājumu. Šāda situācija gan ir novērota arī visā Eiropā un globāli, līdz ar to tik tiešu ietekmi uz konkurētspēju tas varētu arī neradīt. “Šobrīd tā situācija tiešām ir netipiska ar augstākām elektroenerģijas un gāzes cenām,” atzīst Ozola.

0 Komentāru