Vai būs divas ražas sezonas laikā? Rekordsiltā ziema nesusi izmaiņas lauksaimnieku kalendāros

2 komentāri

Rekordsiltā ziema nesusi arī dažādas izmaiņas gan dzīvnieku, gan augu valstī. Pārmaiņas ir arī lauksaimnieku kalendārā – jau pēc dažām dienām, tas ir par divām nedēļām agrāk, nekā parasti, zemnieki gatavojas sēt un stādīt. Sākumā gan siltumnīcās, kur pat bez apkures temperatūra šajās dienās sasniedz 20 grādus.

”Šādi siltumnīca izskatās ne tā kā februāra sākumā. Vajadzētu būt krietni vēsākam…” Tik ātri pat siltumnīcās neko neesam sējuši un stādījuši, stāsta zemnieks un SIA ”Daudziņi” saimnieks no Dobeles novada Kaspars Otikovs, taču šī ziema ir īpaša, silta. Līdz ar to arī stādīt un sēt varēs ātrāk.

“Pa divām nedēļām aptuveni, jo zeme nav sasalusi. Nebūs jāgaida, kad zeme atkūst. Kad nožūst augsne, tad varēsim stādīt un sēt. Šonedēļ jau sēsim redīsus, lokus un spinātus,” saka SIA ”Daudziņi” saimnieks.

Kaspars atbrīvo visas sešas savas lielās siltumnīcas no visa liekā – gatavojas sēšanai un stādīšanai. Piemēram, rauj ārā selerijas saknes, kuras joprojām pat aug: “Parasti selerijas izvācām ārā no siltumnīcām jau rudenī, kad paliek +10 grādi, jo tad tās sāk salt, bet šogad tāda sala nebija, un tās joprojām mums aug un ir svaigas.”

Bet marta sākumā siltumnīcās tiks stādīti tomāti, tas arī ir agrāk par divām nedēļām. Atrodoties pusstundu siltumnīcā, pat ziemas mēteli prasās novilkt. Jo te gaiss saulītē šajās dienās sasilst līdz pat +20 grādiem. Parasti februāra sākumam tas nav raksturīgi.

”Daudziņos” 60 hektāru platībā audzē labību, kartupeļus, sīpolus un citas tradicionālas kultūras. Saimnieks piekrīt, ka siltie laikapstākļi Latvijā var ļaut sagaidīt sezonas laikā pat divas ražas: “Noteikti to var izdarīt. Agros gurķus iestādot, redīsus, pēc tam tomātus. Vai burkānus un pēc tam tomātus. Tāpēc ka mums kļūst siltāks klimats.”

Tam, ka mūsu klimatiskajos apstākļos – ne tikai šā gada siltās ziemas dēļ – var izaudzēt vairāk par vienu ražu, piekrīt arī dārzkopības eksperti.

“Tā ir spēle ar kultūru izvēli, cik garš ir veģetācijas periods. Un visas tās kultūras, kuras varam paspēt novākt pirms Jāņiem vai mazliet pēc, tad pastāv šī iespēja, ka varam sēt šo otro apriti,” norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra pārstāvis Māris Narvils.

Runa ir par tādiem aukstuma izturīgiem kultūraugiem kā salāti, redīsi, zirņi, sīpoli, pupas. Vēl runa var būt par tādiem dārzeņiem kā kāposti un burkāni, kas paspēj ātri nogatavoties.
2 komentāri