Vadošās koalīcijas politiķi noraidījuši ministru algu celšanu

Komentāri

Aptaujātie ministri ieceri celt algas novērtējuši atzinīgi, taču vadošās koalīcijas politiķi valdības locekļu algu celšanu šodien noraidījuši. Pret ministru algu palielināšanu iebilst arī opozīcija.

Ministru algu jautājumu nav plānots risināt ierakstā kārtībā, to izskatot trīs lasījumos. Vienotības deputāte Lolita Čigāne izmantojusi situāciju, ka Saeimā jau bija atvērts valsts amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums, lai apmēram 30 atvaļinātiem robežsargiem segtu veselības aprūpes izdevumus.

Deputāte uz trešo lasījumu iesniegusi grozījumus, kas paredzētu jūtamu valdības locekļu algu palielināšanu. Čigāne uzskata, ka ar šo jautājumu nevajadzētu nodarbināt jauno Saeimu.

Grozījumi izstrādāti sadarbībā ar Finanšu ministriju. Tie paredz palielināt koeficientus, pēc kuriem aprēķina ministru algas. Rezultātā Ministru prezidenta atalgojums “uz rokas” jeb pēc nodokļu nomaksas pieaugtu no pašreizējiem 1945 eiro līdz 2769 eiro, proti, par 824 eiro.

Savukārt ministru alga “uz rokas” palielinātos no 1757 eiro līdz 2572 eiro jeb par 814 eiro. Pieaugtu arī valdības locekļu atvaļinājuma pabalsti. Čigāne uzskata, ka tas ir nepieciešams, lai politikā noturētu un piesaistītu jaunus profesionāļus. Problēmu izgaismojuši, piemēram, neveiksmīgie Vienotības centieni atrast jaunu veselības ministru, kad daudzi uzrunātie atteikušies zemā atalgojuma dēļ.

Aptaujātie ministri pārsvarā ieceri atbalsta, gan ar piebildi, ka būtu jārisina algu jautājums arī citās nozarēs strādājošajiem.

Tomēr lēmums būs jāpieņem parlamentam, un šodien Vienotības koalīcijas partneri Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība ieceri noraidīja, to neatbalsta arī opozīcija.

Līdz ar to ministriem gandrīz pilnīgi noteikti vēl pagaidām lielākas algas neredzēt, pat ja iecere tiks līdz balsojumam Saeimas plenārsēdē. Čigāne vēl nav izlēmusi, vai savus priekšlikumus atsauks. Vispirms viņa vēlas konsultēties ar Vienotības valdi.

Lasi vēl