Uzzini, kā izvēlēties dabīgu pārtiku?

Komentāri
Uzzini, kā izvēlēties dabīgu pārtiku?
FOTO: LETA

Ikdienā iegādājoties pārtikas produktus, mūsu izvēli nosaka produkta izskats un iepakojums, nereti arī maka biezums vai noskaņojums, taču uztura speciālisti iesaka pievērst lielāku uzmanību arī produktu dabīgumam. Tas ir īpaši svarīgi, jo liela daļa pārtikas produktu, ko ikdienā iegādājamies, nemaz nesatur tās uzturvielas, kuras vēlamies uzņemt.

Izrādās, ka vidēji 70% pārtikas produktu ir pārstrādāti, rafinēti, attīrīti un citādi apstrādāti, kā rezultātā produkts nesatur tās uzturvielas, ko organismam vajadzētu saņemt. Tieši otrādi – tos pat varētu saukt par veselībai neieteicamiem. Lai arī mūsdienu cilvēkam šāda pārtika ir ērta – ātri un viegli pagatavojama, jārēķinās, ka tās uzturvērtība ir neliela, bet produkti satur lielu tauku un cukura daudzumu.

Salīdzinājumā ar 1970. gadu šobrīd cilvēks dienā uzņem vidēji par 460 kalorijām vairāk uz tauku, rafinēto ogļhidrātu, pievienoto cukuru un saldinātāju bāzes.

Produkti tiek pārveidoti (piemēram, daļēji hidrogenētas augu eļļas), porcijas kļūst lielākas, vienlaikus sarūk fiziskā aktivitāte, un rezultātā veidojas liekais svars. Mūsu organisms uz šīm negatīvajām ietekmēm reaģē ar dažādām saslimšanām – sirds/asinsvadu slimībām, cukura diabētu, onkoloģiskām saslimšanām, hiperaktivitāti, depresiju, alerģijām, gremošanas trakta un smadzeņu darbības traucējumiem, enerģijas trūkumu un citām – šis saraksts diemžēl ir teju nebeidzams, norāda Alise Kindzule.

Cilvēka organisms ir radīts kvalitatīvas, daudzveidīgas un “dzīvas” pārtikas uzņemšanai. Bieži vien varam apjukt garajos “labo” un “slikto” produktu sarakstos, bet patiesībā viss ir vienkārši. Jāsāk ar to, ka ēdam īstu, uzturvielām bagātu pārtiku, kas satur pēc iespējas mazāk pārtikas piedevu, piemēram, mākslīgu krāsvielu, garšas pastiprinātāju, konservantu. Turklāt tā vietā, lai nebeidzami vairotu uztura bagātinātāju ražotāju industrijas peļņu, ir jāļauj, lai dabīgs uzturs kļūst par mūsu organisma zālēm.

“Dzīva” pārtika ir produkti, kas ir tuvi dabai un minimāli apstrādāti. Tie ir pilngraudu produkti rafinēto produktu vietā, svaigi augļi un dārzeņi industriāli ražoto sulu, mērču un konservu vietā, arī kvalitatīvi gaļas un piena produkti un veselīgas uzkodas bērniem. Šādi produkti pabaro ķermeni un dod pareizos “būvmateriālus” organismam.

Tāpat ir vērts izvēlēties vietējos sezonālos produktus, jo tie ir svaigāki un tiem piemīt labākas garšas nianses. Šie produkti netiek apstrādāti un gatavoti ilgai un tālai transportēšanai. Ņemot vērā transportēšanas ilgumu, saldēti dārzeņi bieži satur pat lielāku uzturvērtību kā svaigi importētie, jo tie tiek saldēti uzreiz pēc novākšanas.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl