Uzturot mazskaitlīgas klases, Latvijā paaugstinās izglītības izmaksas, atklāj OECD pētījums

1 komentārs
Uzturot mazskaitlīgas klases, Latvijā paaugstinās izglītības izmaksas, atklāj OECD pētījums
Foto: Kaspars Krafts, f64

Jauns pienesums diskusijām par izglītības kvalitāti Latvijā. Ar savu jaunāko pētījumu klajā nākusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija jeb OECD. Viņiem ir iespēja salīdzināt izglītības politiku Latvijā ar lielāko daļu citu Rietumvalstu.

OECD pārskatā nav jaunu pārsteidzošu secinājumu, taču ir atkārtotas norādes uz risināmajām problēmām: Latvijā vidēji ir maz skolēnu klasēs, kas nozīmē neefektīvus naudas tēriņus. Klibo arī pedagoga profesijas prestižs un pārāk maz jaunu cilvēku izvēlas kļūt par skolotājiem. Mums ir arī salīdzinoši liels zēnu skaits, kas paliek bez vidējās izglītības.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija jeb OECD salīdzina dalībvalstu izglītības sistēmas, tādā veidā no malas norādot, kur dalībvalstij jāpieliek pūles. Atsevišķās sadaļās Latvijā vērojams progress, piemēram, augstākā izglītība kļūst populārāka: 2007. gadā Latvijā 26% jauniešu bija augstākā izglītība, bet pēc desmit gadiem īpatsvars pieaudzis līdz 42%. Uzteikts arī ārvalstu studentu pieaugums, kas norāda, ka Latvijas augstskolu piedāvājums ir moderns un pievilcīgs.

Tikmēr gandrīz puse skolotāju ir vismaz 50 gadu veci, kuriem tuvojas pensijas vecums. OECD norāda, ka šai profesijai jāpiesaista vairāk jaunu cilvēku.

Nozares ministrs ir pārliecināts, ka skolotāja arods kļūs pievilcīgs līdz ar algu palielināšanu. “Pedagogi, kas strādā pilnu slodzi, varēs nopelnīt 1040 eiro par likmi, kas ir mazliet vairāk par vidējo valstī. Tas ir pirmo reizi Latvijas vēsturē noticis fakts,” pauž izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Pētījums parāda, ka vīrieši biežāk nekā sievietes paliek bez izglītības. Starp 25-34 gadus veciem iedzīvotājiem daudz vairāk vīriešu nekā sieviešu nav ieguvuši vidējo izglītību, turklāt divi no trīs otrgadniekiem ir zēni. Latvijā sākta programma, kas jau mācību gada laikā palīdz bērniem, negaidot atstāšanu uz otru gadu.

“Pagājušajā mācību gadā esam snieguši atbalstu 200 bērniem, kuriem bija risks palikt uz otro gadus. Izglītības iestādes ir konstatējušas, ka tieši individuāla nodarboties ir atbalsts, kas ir nepieciešams. Tajās viņi spēj apgūt vielu,” norāda Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča.

Ziņojumā aplūkots pirms kāda laika plaši apspriestais temats par vecumu, kādā skolas gaitas sākamas. Izglītības un zinātnes ministrijas iecere par sešgadnieku laišanu skolās pagaidām nav ieviesta. OECD ziņojumā teikts, ka Latvijā bērni skolas gaitas sāk gadu vēlāk nekā lielā daļā organizācijas dalībvalstu.

“Pēc mūsu datiem mēs redzam, ka tie, kuri vismaz divus gadus saņem pirmsskolas izglītību, viņiem ir labākas turpmākās sekmes. To parāda arī mūsu PISA dati – bērni, kuri ir saņēmuši pirmsskolas izglītību, uzrāda labākus rezultātus matemātikā un citos priekšmetos. Tomēr ir arī valstis, kur pamatizglītību sāk no septiņiem gadiem un kas uzrāda labus rezultātus, kā, piemēram Somija. Tā kā nav vienas atbildes, vai labāk skolas gaitas sākt no sešiem vai septiņiem gadiem, taču ir skaidrs, ka pāreja nedrīkst būt traucējoša pirmsskolas izglītībai,” norāda OECD Izglītības un prasmju direktorāta eksperts Simons Normando.

Savukārt skolēnu skaits klasē Latvijā ir ievērojami zemāks nekā vidēji OECD valstīs, un samērā mazās klases paaugstina izglītības izmaksas, jo tas nozīmē arī salīdzinoši lielāku skolotāju skaitu. Latvija daļēji to kompensē, nosakot mazāku mācību laiku skolēniem, taču oficiāli noteiktais mācīšanas laiks skolotājiem pārsniedz pētījumā vidējo.

TOP komentāri

  • Aija
    0 0 0

    Aija

    Es nezinu,kas notiek skolu sistēmā,bet valstī gan viss nav kārtībā!Ko gan var gribēt,ja valsts nerūpējas par cilvēku labklājību,cilvēki aizbrauc un bērni arī.Ko tad darīsim ja skolās maz bērnu,nemācīsim arī tos piecus vai sešus?Atstāsim skolas tikai Rīgā?Man mazmeitiņa jau tagad mēro piecpadsmit kilometrus līdz skolai un ticiet man līdz Rīgai tas nav iespējams,jo mēs dzīvojam divi simts kilometrus no Rīgas.Samaziniet skolotāju skaitu skolās un viss būs kārtībā!Dažās skolās ir vairāk skolotāju,kā skolēnu.agrāk viens skolotājs pasniedza gan matemātiku,fiziku,algebru,tagad vajag triju skolotāju.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl