Uzsākta dienesta izmeklēšana par VK atklāto naudas izšķērdēšanu Austrumu robežas būvniecībā

2 komentāri

Skaudrus vārdus Valsts kontrole (VK) velta Valsts robežsardzei. Pēdējo gadu laikā Austrumu robežasjoslas būvniecībā izšķērdēti miljoni.

Valsts kontrole uzskaita veselu pārkāpumu gūzmu: Latvijas-Krievijas robežas būvniecība nav pabeigta plānotajā laikā, vairāk nekā 7 miljoni eiro izlietoti prettiesiski. Patvaļīgi būtiski palielinātas darba izmaksas, nelikumīgi izcirsti koki, turklāt vērtīgie kokmateriāli “gaisā izkūpējuši”. Patiesais izšķērdētās naudas apjoms, iespējams, ir krietni lielāks, jo revīzijā pārbaudīta tikai daļa informācijas.

“Nav iespēju pārliecināties, kur palikusi lielākā daļa izcirsto koku. Tostarp robežsardzes bezatbildības dēļ ir nodarīti postījumi aizsargājamiem dabas objektiem, pretēji pašas robežsardzes būvprojektam, koki, nesaskaņojot ar Dabas aizsardzības pārvaldi, ir cirsti kailcirtēs, dabas liegumos,” skaidro Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

2015. gadā robežsardze noslēdza ar SIA “Ceļu būvniecības sabiedrību “Igate”” vienošanos par valsts robežas joslas infrastruktūras izbūvi gar robežu. Valsts kontrole secina, ka iepirkums radīts par labu vienam pretendentam, un pēc uzvaras konkursā spēles noteikumi pēkšņi un radikāli mainījušies.

“Vispārīgā vienošanās neparedzēja, ka varētu būt tik vērienīgas izmaiņas plānotajos darbos! Ka planēšanas darbu apjoms pieaugs 25 reizes, šķeldas – 14 reizes, savukārt koka laipas varēs uzlikt tikai 20% plānotā, bet laipas uz pontoniem vispār nelikt. Šādi nosacījumi nebija zināmi pretendentiem,” skaidro Valsts kontroles padomes locekle  Ilze Grīnhofa.

Par VK atklātajām nebūšanām robežsardzē uzsākta dienesta izmeklēšana, iesaistīts arī Iekšējās drošības birojs (IDB). Jāpiemin, ka septembrī aizturēts bijušais robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars un divi būvfirmas “Igate” darbinieki, kuri bija saistīti ar robežjoslas infrastruktūras projektu. IDB Garbaram inkriminē krāpšanu un dienesta pilnvaru pārsniegšanu.

“Ļoti šaurs amatpersonu loks ir tiesīgs “pievilkt skrūvītes”, lai izslēgtu pretendentus un manipulētu ar cenu. Valstiska problēma! Jāsakārto kontroles mehānismi,” uzskata iekšlietu ministrs Sandi Ģirģens. Viņš sola sadarboties ar izmeklētājiem, vienlaikus ir pārliecināts, ka nebūšanas robežsardzē ir saistītas arī ar zemu atalgotajiem un neprofesionālajiem darbiniekiem.

“Es domāju, ka ir vieglāk samaksāt cilvēkam 3000 eiro algu mēnesī, nekā skatīties bildītes, kā esam piecu gadu laikā zaudējuši miljoniem eiro,” norāda ministrs.

Valsts kontrolei bažas rada tas, ka šogad sāksies arī Latvijas-Baltkrievijas robežas izbūve, kas arī varot izvērsties par līdzīgu projektu.
2 komentāri