Uzņēmēju skubināta, Tieslietu ministrija paziņo par Ekonomisko lietu tiesas izveidi Latvijā

2 komentāri

Lai paātrinātu sarežģītu finanšu un korupcijas lietu iztiesāšanu, Latvijā varētu izveidot specializētu ekonomisko lietu tiesu. Par šādu apņemšanos paziņojusi Tieslietu ministrija (TM).

Priekšlikumu atbalsta biznesa organizācijas, kas jau gadiem sūdzas par ilgajiem procesiem, īpaši – pirmās instances tiesu nepietiekamo kompetenci. Pašā tiesu sistēmā attieksme pret šo ierosinājumu gan ir piesardzīga.

Lielākajā daļā pasaules valstu darbojas komerctiesas, kas specializējas dažādu, galvenokārt, biznesa strīdu risināšanā. Latvijā komerclietas, tostarp reiderisma, naudas atmazgāšanas vai korupcijas lietas iztiesā parastās tiesas standarta rindas kārtībā.

Ņemot vērā tiesu sistēmas gausumu, esošo kārtību kritizējušas gan starptautiskās, gan ārvalstu investoru un pašmāju biznesa organizācijas.

“Mēs redzam, ka lietas kļūst arvien sarežģītākas. Tā komercvide nav tā, kas bija pirms 20 gadiem, kad tika izveidota mūsu tiesu sistēma, un mēs redzam, ka šī tiesnešu specializācija un jauna tiesa, kurā tiesneši var pilnveidoties un sarežģītas lietas iztiesāt, ka tā ir nepieciešama,” uzskata Amerikas tirdzniecības palātas Latvijā prezidente Ingrīda Kariņa-Bērziņa.

Kā spilgtāko piemēru ASV investoru interešu lobētāja un Latvijas premjera Krišjāņa Kariņa māsa min naudas atmazgāšanas lietas, kuras bez specifiskām zināšanām iztiesāt esot gandrīz vai neiespējamā misija, par ko liecinot arī pirmo instanču spriedumi, kuri nereti tiek pārskatīti.

Ekonomisko lietu tiesas izveidei kopumā ir atbalsts. Vienlaikus Satversmes tiesas vadītāja Ineta Ziemele norādīja uz risku, ka, prioritizējot vienas lietas, zaudētajos paliks citas. “Ir vajadzīgs ātrais risinājums, lai atrastu slepkavu, ir vajadzīgs ātrais risinājums, lai atrisinātu strīdu starp vecākiem par bērna aizgādniecības tiesībām. Nedrīkst radīt tādu situāciju valstī, kad cilvēki sāks justies, ka kaut kur sāk veidoties nevienlīdzība.”

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns gan uzskata, ka specializētās ekonomisko lietu tiesas izveide atslogos vispārējo tiesu. “Mēs vienlaikus rūpēsimies gan par uzņēmējiem, gan, piemēram, bērnu lietām.”

Saskaņā ar plānu līdz šā gada beigām paredzēts sagatavot normatīvo aktu bāzi, nākamgad veikt desmit tiesnešu atlasi, bet jaunā tiesa, kuras mājvieta būs Rīgā, darbu varētu sākt 2021. gadā. Jāatgādina, ka 90. gados Latvijā jau bija saimnieciskās tiesa. Toreiz tika lemts tās iekļaut vispārējā tiesu sistēmā.