Uz Tīnūžiem aizvestās mežacūkas pamatīgi ”ālējušās” vairākās saimniecībās

Pievienot komentāru
Uz Tīnūžiem aizvestās mežacūkas pamatīgi ”ālējušās” vairākās saimniecībās
FOTO: Flickr

Līdz šim ārpus Rīgas nogādātas apmēram 40 mežacūkas, un vēl no Rīgas plānots izvest ap 70 šo meža dzīvnieku. Pēdējā mežacūku deportācija notikusi pirms vairāk nekā nedēļas, kad uz Ādažu un Sējas mežiem aizveda sešas mežacūkas, kas iepriekš dzīvojušas Rīgas teritorijā.

Uzreiz pēc galvaspilsētas mežacūku atvešanas uz Tīnūžu mežiem tās divas dienas pēc kārtas bija pamatīgi “ālējušās” Briežu māju pagalmā.

Kitija Straube, Tīnūžu pagasta iedzīvotāja

Vispār nebaidās no cilvēkiem, otrajā pusē mums suns bija piesiets, un sunim mierīgi paiet garām, suns ārdās, rej, un mēs jau baidījāmies, ka suni noplēsīs.

Neskatoties, ka sētā ir pieci suņi, zosis un iespaidīgs bars vistu, trīs lielajām mežacūkām un 11 sivēniem tas nav bijis šķērslis māju apmeklējumam. Iepriekš gan nelūgti ciemiņi no meža nebija manīti.

Pēdējās nedēļās šeit atkal atgriezusies ierastā kārtība un mežacūkas vairs nav manītas, bet pirms tam dienām ap māju riņķojušas mednieku automašīnas.

Sākotnēji pa šo teritoriju dzīvojušās apmēram 15 no galvaspilsētas atvestās mežacūkas, tagad to skaits esot būtiski samazinājies, un vietējie mednieki pieļauj, ka tas noticis uz malu medību rēķina. Jāsaka, ka sankcijas par malu medībām ir visai ievērojamas – draud pat reāls cietumsods.

Vietējā mednieku kluba pārstāvis stāsta, ka no šīm nomedījuši piecus sivēnus, bet neesot ziņu no citiem mednieku kolektīviem.

Mednieks ir pārliecināts, ka mežacūkas vajadzēja galvaspilsētā nomedīt uzreiz, nevis Āfrikas cūku mēra laikos nepārbaudītus dzīvniekus vest uz citu teritoriju, turklāt tādus, kas ir pieraduši pie cilvēku klātbūtnes.

Vietējie prognozē, ka epopejai ar Rīgas cūkām Tīnūžu mežos drīz tiks pielikts punkts, taču vēl nesen pilsētnieces bijušas atkal manītas sirojam pa kādu privātmāju pagalmu. Turklāt galvaspilsētas cūkām esot piebiedrojies arī kāds vietējo mežu kuilis.

Vidēji ik dienu Latvijā tiek nomedīts apmēram 100 mežacūku. Jau sižetā ieskicēts, ka viena no problēmām ir nelikumīgas medības. Pēc policijas datiem šogad līdz šim brīdim uzsākts 31 kriminālprocess par nelikumīgām medībām, un tas ir tikpat daudz, cik pagājušajā gadā kopumā. Taču šeit nevar atsevišķi izdalīt, cik no nelegālo mednieku lodes kritušas tieši mežacūkas.