Uz slēgšanas robežas nokļuvis atkarīgo bērnu rehabilitācijas centrs

Pievienot komentāru
Uz slēgšanas robežas nokļuvis atkarīgo bērnu rehabilitācijas centrs
Foto: f64

Visticamāk, Latvijā vienīgais atkarīgo bērnu rehabilitācijas centrs ”Solis Piebalgā” tiks slēgts tur konstatēto pārkāpumu dēļ.

Kaut arī centram bija dota iespēja laboties un mēneša laikā konstatētos pārkāpumus novērst, kontrolējošās institūcijas pēc pirmdien veiktās atkārtotās pārbaudes ir visai kritiskas, pieļaujot, ka iestādi sagaida sliktākais scenārijs.

Direktorei Sandrai Makarei ir smagi runāt. Pēdējo mēnesi darīts viss iespējamais, lai novērstu konstatētos pārkāpumus, kurus, ierodoties pēkšņā un neplānotā vizītē, februārī atklāja Tiesībsarga birojs.

Centra vadītāja gan pārmetumus atzīst. Toreiz tika secināts, ka bērnu rehabilitācija norit nepiemērotos apstākļos un telpās, turklāt šeit notiekošo esot grūti saukt par rehabilitāciju. Tiesībsargs par konstatēto ziņoja labklājības ministram, kas teicās – notiekošais ir liels pārsteigums un solīja rīkoties.

Šobrīd rehabilitācijas centrā uzturas 12 jaunieši – seši zēni un tikpat meitenes. Jaunu bērnu ar atkarības problēmām uzņemšana mēnesi kā liegta. Līdz noskaidrosies iestādes liktenis.

Pirmdien Labklājības ministrijas, Tiesībsarga biroja, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāvji atkārtoti inspicēja iestādi, lai pieņemtu gala lēmumu – turpināt sadarbību vai to pārtraukt. Nenoliedzami, uzlabojumi ir – tie gan galvenokārt saistīti ar telpu remontu, kas akūti bija nepieciešams. Tomēr aktuālākais jautājums – speciālistu trūkums – nav atrisināts joprojām.

“Speciālistu vairāk nav kā bija. Speciālisti šādā programmā ir ļoti nepieciešami, tas ir pats svarīgākais, un viņu trūkums vai neesamība ļoti būtiski ietekmē pakalpojuma kvalitāti,” norāda Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vecākā juriste Laila Henzele.

Runa ir par psihologu, sociālo pedagogu, sporta lietu un jaunatnes lietu organizatoru.

Sandra Makare
rehabilitācijas centra “Solis Piebalgā” direktore

Situācija ir tāda, kāda tā ir uz doto brīdi. Vēl joprojām nevaru piesaistīt, apsolīt speciālistu pulka papildināšanai bērniem.

Labklājības ministrijā (LM) uzskata, ka rehabilitācijas centrs ”Solis Piebalgā”, visticamāk, ir pārvērtējis savas spējas, pērn startējot konkursā par palīdzības sniegšanu bērniem ar atkarības problēmām. Turklāt šogad samaksa par pakalpojumu dubultota, tādēļ ministrija uzskata, ka var ar esošo finansējumu nodrošināt speciālistus.

“Vizuāli, protams, varam novērtēt telpām šo estētisko noformējumu, ir veikti kosmētiskie remonti, bet, nu, jā, nu, jā, te bērni ierodas saņemt rehabilitācijas pakalpojumu, ko tas bērns pēc programmas paņem līdzi turpmākai dzīvei, tas jau tas galvenais,” atzīst LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš.

Tādēļ ministrijā pieļauj, ka, visticamāk, nāksies pārtraukt sadarbību ar tiesībsarga kritizēto “Soli Piebalgā”. Šī mēneša laikā tiks pieņemts gala lēmums.