Uz Latvijas robežas neredzēta Vjetnamas pilsoņu aktivitāte

0 Komentāru
Uz Latvijas robežas neredzēta Vjetnamas pilsoņu aktivitāte
FOTO: LETA

Šogad uz Latvijas austrumu robežas novērota vēl neredzēta nelegālo ieceļotāju – Vjetnamas pilsoņu –  aktivitāte. Riskējot ar dzīvību, izmantojot vispārdrošākās metodes vjetnamieši  mēģina iekļūt Šengenas zonā. Kādēļ viņi tik izmisīgi vēlas aizmukt no Krievijas, un kāds liktenis viņus sagaida Latvijā?

Par nelikumīgu robežas šķērsošanu šogad aizturēts 121 cilvēks. 84 no tiem izrādījušies Vjetnamas pilsoņi, pārējie ir no Afganistānas un Irākas pilsoņi. Robežsargi stāsta, ka  vjetnamieši līdz šim nelegāli dzīvojuši Krievijā, bet tagad, sarosoties Krievijas tiesībsargiem, viņiem neatliek nekas cits kā meklēt citu dzīvesvietu. Turklāt Krievijā pieaug naida noziegumi, kad ļaundari uzbrūk cilvēkiem ar atšķirīgu ādas krāsu vai izskatu.

Lai aizmuktu uz Rietumiem, vjetnamieši ir gatavi riskēt ar savu dzīvību. Tā vienam bēglim robežas šķērsošana beidzās pavisam traģiski.

Neoficiāli zināms, ka bēgļu pārvadātājs sēdējis laivā, bet vjetnamieši peldējuši, pieķērušies ar rokām pie laivas malas. Kādā brīdī laivā sēdošais sapratis, ka tuvojas robežsargi, un ar airi sitis pa vjetnamiešu rokām, lai tie atrautos no laivas..

Alūksnē, paslēpjoties kādas automašīnas speciāli ierīkotā slēpnī dubultgrīdā, Latvijā pagājušajā nedēļā mēģināja iekļūt trīs vjetnamieši, kas robežu nelikumīgi šķērsojuši jau iepriekš.

Nelikumīgu cilvēku pārvadāšanu organizē noziedzīgi grupējumi – tajos ir Latvijas,  Krievijas,  Kirgizstānas, Polijas un Igaunijas pilsoņi. Galamērķis – Polija, Vācija, kur vjetnamiešus nodarbina pagrīdes uzņēmumos. Ieejas biļete Eiropā vienam nelegālim izmaksā sākot no 1000 dolāriem, kas šiem cilvēkiem ir milzu summa. Turklāt ar to vien nekas nebeidzas.

Lielākā daļa no vjetnamiešiem izraidīti no valsts – ar lidmašīnu aizsūtīti atpakaļ uz savu dzimteni. 8 vjetnamieši atrodas aizturēšanas vietā Daugavpilī, viņiem par robežas šķērsošanu draud cietumsods. Trīs lūguši Latvijai bēgļa statusu, ko valsts iestādes var vērtēt gada garumā. Tikmēr vjetnamieši dzīvo  patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Mucenieki.

Ko vjetnamieši dara pārējā laikā, nav skaidrs. Intervēt viņus ierēdņi neļauj, arī biedrībā Patvērums drošā Māja skaidro, ka šie cilvēki palīdzību pie viņiem nav meklējuši. Cerības uz bēgļa statusa iegūšanu viņiem ir niecīgas, tādēļ, visticamāk, vjetnamiešus sagaida aviobiļete atpakaļ uz dzimteni.

0 Komentāru