Uz Latvijas-Lietuvas robežas pulcējas cilvēku simti, lai godinātu “Baltijas ceļa” 30. gadadienu

3 komentāri
Uz Latvijas-Lietuvas robežas pulcējas cilvēku simti, lai godinātu “Baltijas ceļa” 30. gadadienu
MONTA JAKOVELA, TV3 ZIŅAS

Uz Latvijas robežām piektdien īpaši “Baltijas ceļa” piemiņas pasākumi. Daudzi, kuri toreiz stāvēja “Baltijas ceļā”, atkal vēlējās sadoties rokās. Uz Latvijas un Lietuvas robežas pēcpusdienā tikās arī abu valstu prezidenti.

Pirms 30 gadiem Grenctāles robežpunktā latvieši un lietuvieši stāvēja, sadevušies roku rokā, un veidoja daļu Baltijas ceļa posma. Arī šovakar uz Latvijas un Lietuvas robežas pulcējas lielākoties šā vēsturiskā notikuma dalībnieki.

Bija ieradušies Baltijas ceļa dalībnieki, lai apliecinātu šīs nevardarbīgās pretošanās kustības svarīgo un simbolisko nozīmi. Tāpat pulcējas arī tie, kuri paši vēsturiskajos notikumos nepiedalījās, jo bija vai nu pārāk mazi, vai pat nebija vēl dzimuši.

“Šī ir tik jauka vieta, kur atkal satikties. “Baltijas ceļa” laikā man bija astoņi gadi, tieši tik, cik tagad ir manai meitiņai. Es biju tieši tepat, stāvēju toreiz kopā ar saviem vecākiem uz tā ceļa, es to savai meitai tagad stāstu, gribu, lai viņa saprot tā nozīmi,” saka Lietuvas iedzīvotājs Ģedrus.

“Emocijas sprāga, pie Ceraukstes stāvēju, toreiz organizējas pasākums, braucām, uz ceļa savienojāmies, un tagad šodien arī jāatbrauc. Bija koordinatori, cilvēki no Tautas frontes, kas pateica, kur stāvēt, kurā punktā gaidījām, bija līdzi mazie “rādžiņi”, saslēdzāmies rokās,” atminas Latvijas iedzīvotājs Ivars.

Uz Latvijas un Lietuvas robežas šodien satikās arī abu valstu prezidenti – Egils Levits un Ģitans Nausēda. Vēsturiskajā dienā – “Baltijas ceļa” laikā – Levits atradās pie Brīvības pieminekļa, bet Nausēda, toreiz 25 gadus vecs, atbraukdams uz pierobežu, redzējis, ka Latvijas pusē veidojas tāds kā cilvēku iztrūkums, kas varētu draudēt ar ķēdes pārrāvumu, un pārgājis stāvēt kopā ar latviešiem. Abu valstu prezidenti uzrunāja sanākušos katrs savā valodā, taču izpelnījās neviltotus aplausus, sasveicinoties arī kaimiņu mēlē.

Baltijas parlamentārieši, kuri savulaik balsoja par Neatkarības atjaunošanu 1990. gadā, šodien uzsvēra, cik svarīgi ir turpināt sargāt izcīnīto neatkarību un to novērtēt.

“Baltijas ceļa” gadadienas pasākumi šodien norisinās ne vien Grenctālē, bet arī Cēsīs, Siguldā, Valmierā, Jelgavā, Strenčos, Pļaviņās, Rūjienā un citviet Latvijā.

3 komentāri