Uz Latvijas Arhitektūras gada balvu pretendē 11 nominanti

0 Komentāru

Uz Latvijas Arhitektūras gada balvu šogad pretendē 11 nominanti, kurus 28. jūlijā izsludināja īpašā pasākumā. Par galveno balvu cīnīsies gan grandiozi sabiedrisko ēku objekti, gan izaicinoši un radoši risinājumi. Vienā gadījumā pat lūgta ārzemju kolēģu palīdzība, jo vietējo ekspertu domas bija radikāli pretējas, stāsta TV3 Ziņas.

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus, un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību.

Atlases žūrija izlēmusi konkursa finālam virzīt Dziesmu svētku estrādes pārbūvi Mežaparkā – pašu grandiozāko no visiem kandidātiem.

Tāpat arī vairākus vēsturiskus namus, kas pārbūvēti atbilstoši mūsdienu prasībām, piemēram, “Roche” biroja ēkas pārbūvi Miera ielā, Stūķu kūts pārbūvi par dzīvojamo ēku Cēsu novada Kārļos un Rūmenes muižas kūts pārvērtības.

”Šeit patiešām harmoniski un atturīgi ir izdevies savienot dažādus laikmetus, to diktētās vajadzības. Lieliski ievērots savstarpējo detaļu mērogs, samērība,” stāsta arhitekte un žūrijas locekle Evelīna Ozola.

Pārsteidzošs ir arī biroja “Sampling” darbs, kas īpaši labi izskatās ziemā, sniega ieskauts.

“Latvijas Arhitektūras gada balvai 2021” pieteikto darbu klāsts atspoguļo pašreizējo Latvijas arhitektūras vidi, galvenās tendences un nozīmīgākos procesus. Konkursā vērtēti ne tikai objekti – ēkas, vides objekti, interjeri, ainavu arhitektūra – bet arī procesi, notikumi, izdevumi, izstādes un projekti. Interesanti, ka ekspertu vidū nebija vienprātības par kādu kontroversālu restaurētu objektu, kuru šodien gan neatklāja.

”Līdz ar to mēs pieņēmām dīvainu lēmumu – neliksim uzreiz nominantu listē, bet lūgsim īpaši izvērtēt starptautiskai, neitrālai žūrijai, kas to vietējo situāciju tik detalizēti nepārzina, bet varbūt ir ar skatu no malas,” skaidro “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020” “Grand Prix” saņēmējs Andris Kronbergs.

Arhitektus sarūgtinājuši publiskā iepirkuma objekti, kur pasūtītāju prasības tomēr traucējušas sasniegt augstus arhitektoniskos rezultātus.

”Kritēriji, pēc kuriem tiek izvēlēti tie izpildītāji, nav pietiekami orientēti uz arhitektūru. Uz visu ko citu, bet ne vienmēr uz arhitektūras kvalitātes jautājumiem. Līdz ar to savās diskusijās daudz runājām par publiskajiem iepirkumiem, par metodi un tās ietekmi uz arhitektūru,” skaidro Kronbergs.

Latvijas Arhitektūras gada balvas apbalvošanas ceremonija norisināsies 27. augustā.

0 Komentāru