Uz jaunievēlētās Saeimas pirmo sēdi ieradušies visi 100 deputāti

15 komentāri
Uz jaunievēlētās Saeimas pirmo sēdi ieradušies visi 100 deputāti
EDIJS PĀLENS, LETA

Uz pirmo 13. Saeimas sēdi ieradušies visi 100 deputāti, apstiprināja sēdes vadītāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Saskaņā ar Satversmē noteikto, jaunievēlētās Saeimas pirmo sēdi atklāja un līdz jaunā priekšsēdētāja ievēlēšanai vadīs 12. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Viņa sacīja, ka 13. Saeimai jāapzinās tās īpašais statuss Latvijas otrās simtgades sākumā un ar savu darbu jāpanāk, lai tauta sākt dzīvot labāk. 12. Saeimas priekšsēdētāja atgādināja, ka Saeimas deputāts ir visas tautas priekšstāvis un ka uz Saeimu ar cerību raugās ne tikai vēlētāji, bet ikviens pilsonis.

Politiķe norādīja, ka ir nepieciešams strādāt tā, lai iedzīvotājiem nostiprinātos ticība savai un savas valsts nākotnei.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis svinīgās uzrunas laikā sacīja, ka sabiedrība sagaida, ka deputāti strādās, lai panāktu reālus uzlabojumus, līdz ar to deputātiem jādomā par valsts nākotni. Viņš mudināja politiķus atcerēties, ka viņi pārstāv visu sabiedrību.

Vējonis norādīja, ka šodien deputātus sagaida pirmais pārbaudījums. Viņš aicināja parlamentāriešus atbildīgi ievēlēt Saeimas Prezidiju. Tāpat viņš mudināja rast kopīgu valodu ar citiem deputātiem, pieņemt pārdomātus lēmumus, risinājums, kā arī aicināja ieklausīties oponentu teiktajā, lai rastu iespēju kompromisiem.

Pēc uzrunām tika izsludināts pārtraukums līdz plkst. 12.00

Deputāta amata kandidāti, kas ievēlēti 13. Saeimā, dos svinīgu solījumu un apliecinās to ar savu parakstu. Pēc svinīgā solījuma došanas deputāti balsos par lēmuma projektu par 13. Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšanu.

Jaunievēlētā Saeima pirmajā sēdē atklātā procedūrā ar vēlēšanu zīmēm ievēlēs Prezidiju – parlamenta priekšsēdētāju, divus viņa biedrus, sekretāru un viņa biedru.

Saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likumu līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uzskatāms, ka Ministru kabinets ir atkāpies, tādēļ sēdi noslēdz ar valdības paziņojumu par savu pilnvaru nolikšanu. Līdzšinējā valdība turpinās pildīt savus pienākumus līdz brīdim, kad deputāti apstiprinās jaunu valdību.

No 12. Saeimas deputātiem jaunajā sasaukumā pārvēlēti 34 deputāti, tātad 66 parlamentārieši būs jauni.

Kopumā parlamentā darbosies septiņas frakcijas – “Saskaņas”, Jaunās konservatīvās partijas, “KPV LV”, “Attīstībai/Par!” (AP), nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK), Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā ar “Jaunās Vienotības” (JV). Vislielākā frakcija – 23 deputāti – būs “Saskaņai”, JKP un “KPV LV” pārstāvēs pa 16 deputātiem, AP un VL-TB/LNNK – pa 13, ZZS – 11, bet JV – astoņi.

Kā ziņots, arī balsojuma priekšvakarā politiķi vēl nebija vienojušies par Saeimas Prezidija sastāvu. Partijas nav vienojušās arī par koalīcijas sastāvu un valdību.

Uz spīkera amatu plāno kandidēt Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP) un 12. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK). Citiem amatiem Prezidijā “Attīstībai/Par!” varētu virzīt Mariju Golubevu, “Saskaņa” – Andreju Klementjevu, “KPV LV” – Artusu Kaimiņu, bet Zaļo un zemnieku savienība – Gundaru Daudzi.

15 komentāri