Uz enerģijas dzērienu skārdenēm nevarēs reklamēt to satura uzmundrinošās īpašības

Pievienot komentāru
Uz enerģijas dzērienu skārdenēm nevarēs reklamēt to satura uzmundrinošās īpašības
FOTO: Flickr

Eiropas Parlaments (EP) nolēmis nepieļaut, ka uz enerģijas dzērienu bundžām parādās uzraksti par to satura uzmundrinošajām īpašībām. Šāds solis sperts bērnu un jauniešu labā, lai  tie nepalielinātu šo ne visai veselīgo dzērienu patēriņu. Vienlaikus Briselē nolemts ķerties klāt  arī citu iepakojumu apzīmējumu sakārtošanai. Tostarp, tiks mainīts elektroierīču energoefektivitātes marķējums.

Ar ieceri ļaut uz saldināto un enerģijas dzērienu iepakojumie drukāt apgalvojumus, ka tie palīdz uzlabot modrību un koncentrēšanās spēju nāca klajā Eiropas Komisija (EK), tomēr šos plānus ātri vien bloķēja EP. Šomēnes notikušajā sesijā Strasbūrā tika pieņemta rezolūcija, kurā uzsvērts, ka šādas informācijas izvietošana uz skārdenēm var veicināt šo dzērienu un līdz ar to cukura patēriņu pusaudžu vidū. Tiek uzsvērts, ka jau šobrīd bērni un jaunieši ir lielākā enerģijas dzērienu patērētāju grupa.

Kristela Šaldemose uzsver, ka Briselē pamanīts Latvijā ieviestais regulējums, kas liedz enerģijas dzērienus pārdot personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Arī EP vairums deputātu uzskata, ka bērni un jaunieši no šiem dzērieniem jāpasargā, tomēr panākt politisku vienošanos par Latvijas piemēra ieviešanu visā blokā kā šobrīd būtu nereāli.

Saldināto dzērienu iepakojuma marķējums gan nav vienīgais, kam EP pievērsis uzmanību. Jau tuvāko 2 gadu laikā plānots koriģēt apzīmējumus uz elektroierīcēm. Pirms 20 gadiem izveidotā sistēma laikam ejot ir novecojusi, jo attīstoties tehnoloģijām tiek ražotas aizvien taupīgākas ierīces, kuras vecajā klasifikācijā vairs neietilpst.

Tādējādi plusiņi no apzīmējumiem pazudīs un par iekārtu energoefektivitāti vairs liecinās tikai viens burts.

Līdz priekšlikuma ieviešanai dzīvē vēl ir daudz darāmā. Pēc balsojuma parlamentā sekos diskusijas ar Eiropas padomi, lai vienotos par noteikumu galīgo redakciju. Arī ražotājiem nepieciešams laiks izmaiņām sagatavoties.

Video