Uz ekrāniem nonāk jaunākā un noslēdzošā simtgades filma – krimināldrāma ”1906”

2 komentāri
Uz ekrāniem nonāk jaunākā un noslēdzošā simtgades filma – krimināldrāma ”1906”
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Valsts simtgadības svinību laikā kino cienītājus īpaši lutināja kino nozare – pirmizrādes piedzīvoja 16 filmas. Pašlaik uz ekrāniem dzīvi sāk noslēdzošā šīs programmas filma – krimināldrāma ”1906”.

Kinolente ataino notikumus pēc 1905. gada revolūcijas un meklē atbildi uz jautājumu, kur ir robeža starp revolucionārismu un bandītismu.

Filmas darbība norisinās 1906. gada novembra Rīgā – šo mēnesi vēlāk pilsētā atminas kā vētrainas bohēmas un asiņaina terora mēnesi. Sociāldemokrātu kaujinieks Pelēkais iepazīstas ar dzejnieci Violetu, kura cenšas iekarot vietu Rīgas literātu sabiedrībā. Abus pārņem romantiskas jūtas. Vienlaikus Pelēkais kopā ar saviem biedriem organizē pārdrošu uzbrukumu rūpnīcas kasei, lai iegūtu naudu bruņotas cīņas turpināšanai. Sākas romantiska un nāvīga afēra.

“Mēs stāstām par notikumiem, kas saistās 1905. gada revolūciju, un notikumiem, kas tai sekoja. Tam ir sakars ar šiem vēsturiskajiem notikumiem. Trillerim ir savas žanra īpašības, ko vajag ievērot. Es gan teiktu, ka lielāks izaicinājums bija perioda filmas veidošana,” atklāj režisors Gatis Šmits.

Kino kritiķi novērtē filmas veidotāju uzdrošināšanos, veidot spriedzes filmu, tomēr ne visā filmas garumā ir izdevies noturēt spriedzes izjūtu. Veiksmīgi ir izdevies restaurēt tā laika Rīgu.

“Labākais, kas notiek, ir tas, ka režisori – pat tad, kad izvēlas nosacīti vieglā žanra noteikumus, – viņi grib mums izstāstīt pietiekami nopietnu stāstu, kam ir konteksta sajūta ar vēsturi. Tas ir grūts uzdevums, un to režisors ir izdarījis,” uzskata filmu kritiķe Daira Āboliņa.

Šī ir noslēdzošā Latvijas simtgades filmu programmas kinolente. Kopš piektdienas tā skatāma kinoteātros visā Latvijā.

2 komentāri