Uz dievkalpojumiem pulcēšanās ierobežojumi neattiecas? TM paziņojums daudzos raisījis neizpratni

Pievienot komentāru

Laikā, kad lielākā daļa amatpersonu mudina sabiedrību cītīgi ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus, pamatīgu neizpratni daudzos raisījis Tieslietu ministrijas (TM) paziņojums, ka valdības noteiktie pulcēšanās ierobežojumi tomēr neattiecas uz dievkalpojumiem.

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, kopš pagājušās nedēļas noteikts, ka publiskos pasākumos iekštelpās vienkopus var sanākt ne vairāk kā 500 cilvēku. Vienlaikus organizatoriem jānodrošina distances ievērošana, kā arī jālūko, lai pasākumā atrodas ne vairāk kā puse telpas kopējās kapacitātes.

Lasi vēl: Nespējot kontrolēt Covid-19 izplatību, varētu ierobežot alkohola tirdzniecību un likt valkāt maskas arī darbavietās

Tomēr trešdienas rītā TM Nozaru politikas departamenta direktore Olga Zeile aģentūrai LETA teikusi, ka uz reliģisku organizāciju rīkotajiem dievkalpojumiem pulcēšanās skaita ierobežojumi neattiecas: “Dievkalpojumi nav uzskatāmi par privātu vai publisku pasākumu”. (..) “Šis viedoklis nav mainījies kopš pavasara. Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās.”

Lai arī amatpersona vienlaikus norādīja, ka distancēšanās, sejas masku nēsāšana un citas piesardzības prasībās dievnamos tāpat ir jāievēro, šāds paziņojums pamatīgu neizpratni raisīja ne tikai sociālo tīklu lietotājiem, bet arī veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP): “Diemžēl nevaru komentēt, kādēļ no Tieslietu ministrijas tas prasa tik ilgu laiku atzīt kļūdu, bet ziņa, ka uz baznīcām neattiecas epidemioloģiskās drošības prasības nav pareiza. Attiecas. Gan maskas, gan telpu piepildījuma apjoms, gan distance. Un tie ir publiski pasākumi.”

Pēcpusdienā Tieslietu ministrija skaidroja, ka pārpratums būtībā ir komunikācijas kļūda, jo tīri juridiski dievkalpojums tik tiešām nav ne privāts, ne publisks pasākums, bet gan baznīcas darbība saskaņā ar viņu kanoniskajiem noteikumiem.

“Droši vien tāpēc, ka mēs nekoncentrējāmies pareizi skaidrojot, ka ir runa par pulcēšanās ierobežojumiem, bet mēģinājām izskaidrot, kas tad tas dievkalpojums ir, tad pazuda tā pamatdoma. Protams, ka uz baznīcām attiecas epidemioloģiskie noteikumi. Protams, ka ir jāievēro nosacījumi gan par to, ka baznīcā nevar ienākt vairāk kā 50% no konkrētās telpas ietilpības, ka tur ir jāievēro distance gan ejot, gan sēžot,” telefonsarunā saka TM valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina.

Aptaujātie garīdznieki stāstīja, ka viņiem valsts izvirzītās prasības ir skaidras un tās godprātīgi tiekot ievērotas.

“Mēs svētdien pulcējāmies visa draudze bija maskās. Protams, ir arī visas iespējas izmantot šos sanitāros līdzekļus. Mēs to esam darījuši jau iepriekš – mums nav viens dievkalpojums, mums ir divi svētdienā, un ceturtdienas dievkalpojumā varbūt nav tik daudz draudzes cilvēku,” saka Rīgas Vecā Sv. Ģertrūdes draudzes mācītājs Krists Kalniņš.

“Šī pirmā svētdiena, kas bija ar ierobežojumiem – diezgan labi – visi cilvēki bija ieradušies maskās. Mēs kā veikalā gandrīz bijām savilkuši tās svītriņas, lai tā distance būtu labi saredzama. Arī dievkalpojumu ir pietiekami daudz, un tad tas skaits nav tik liels,” norāda Ogres Sv. Meinarda Romas katoļu draudzes priesteris Juris Zarāns.

Garīdzniekiem gan ir bažas, kā piesardzību varēs ievērot, piemēram, Ziemassvētkos, kad dievnamus apmeklē būtiski lielāks skaits interesentu.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā