Ušakovs par kandidēšanu EP vēlēšanās: Negribēju pieļaut, ka Rīgu izvaro

14 komentāri

Pretēji paša iepriekš no sirds un vairākkārt solītajam, šonedēļ Nila Ušakova politiskais kompass no Rīgas negaidīti pagriezās uz Briseli. Paziņojums par piedalīšanos Eiropas parlamenta vēlēšanās, kurā Rīgas mērs kopā ar Andri Ameriku būs “Saskaņas” saraksta lokomotīve, no kabīnes izmetot Vjačeslavu Dombrovski, jau novērtēts kā “trimda” un salīdzināts ar “žurkām, kas no kuģa bēg pirmās”.

Uz Rīgas domē sastrādāto ķibeļu fona šis lēmums tiešām ir kā bēgšana, tāpēc LNT Ziņas pētīja, vai tas nozīmē jaunas ēras sākumu galvaspilsētā un kādas fundamentālas pārmaiņas tas nozīmē Ušakova vadītajai partijai, kas Rīgā stūrējusi jau desmit gadus?

Ušakovs politikā ir kopš 2005. gada. Toreizējo žurnālistu Ušakovu iesaistīties politiskajā cīņā pierunāja Jānis Urbanovičs, kurš meklēja publisko līderi jaunai partiju apvienībai – ”Saskaņas centram”. Organizācija tapa ar mērķi apvienot toreiz sadrumstaloto krievvalodīgā elektorāta partiju spektru. Apvienība ”Saskaņas centrs” laika gaitā kļuva par partiju ”Saskaņa”. Saeimā ”Saskaņai” ir lielākā frakcija. Bet Ušakovs jau desmit gadus ir Rīgas mērs, jo ir uzvarējis trīs vēlēšanās pēc kārtas.

Šonedēļ Ušakovs negaidīti paziņoja, ka piedalīsies Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tātad ievēlēšanas gadījumā pametīs Rīgas mēra posteni. Iespēju piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās viņš bija publiski noliedzis vairākkārt.

Ušakovs lēmumu pieņēmis pēc tam, kad aizdomās daudzmiljonu korupcijas shēmām ”Rīgas satiksmes” iepirkumos aizturētas pašvaldības uzņēmuma vadošās amatpersonas. Kratīšana veikta pie toreizējā vicemēra Amerika, kurš tagad arī izlēmis kandidēt uz Eiroparlamentu. Bet vēlāk korupcijas apkarotāji uz kratīšanu ieradās arī pie paša Ušakova.

Vienlaikus mainījās valdība. Aizejošais pašvaldību ministrs panākt Ušakova vadītās Rīgas domes atlaišanu. Bet esošais ministrs sācis pētīt paša Ušakova iespējamo atbildību ”Rīgas satiksmes” uzraudzībā un citos pārkāpumos. Tiekot aktīvi pieprasīta informācija no Rīgas domes un pētīti dokumenti tūkstošiem lappušu apjomā, un Juris Pūce lēmumu sola aprīļa vidū. Tātad vēl pirms vēlēšanām.

”Nils Ušakovs var būt mierīgs tādā ziņā, ka VARAM pieņems lēmumu, neraugoties uz to, kādus manevrus viņš izpildīs uz EP vēlēšanām,” saka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

Verdikts var būt arī Ušakova atlaišana. Pats Rīgas mērs savu došanos uz Eiropu skaidro ar to, ka valdības partiju karā pret Ušakovu sākuši ciest arī Rīgas iedzīvotāji: ”Runājot par jūsu jautājumu, vai tā ir taktika vai kādā veidā traktējams, man ir, protams, cilvēciska vēlme šajā situācijā nepieļaut, lai Rīga tiktu izvarota. Labi, var karot pret mani, es esmu pierādījis, ka daudz ko varu izturēt un nekad nebaidos no cīņas. Rīgas domes darbinieki daudz ko var izturēt. Bet sāk ciest rīdzinieki.”

Nākamajā dienā pēc Ušakova paziņojuma notika Rīgas domes sēde. ”Ušakova kungs, jūs ieiesit vēsturē kā mērs, kurš pameta Rīgu grūtākajā brīdī, un aizmuka no tās. Jūs paliksiet vēsturē kā mērs, kurš ir nolaidis Rīgas infrastruktūru līdz kliņķim, iedzinis Rīgu pamatīgos parādos, inficējis to ar vājprātīgu korupciju. Kamēr rīdzinieki sals un strēbs jūsu ievārītās problēmas, jūs abi ar Andri Briselē dzersiet mohito un ēdīsit tiramisu,” pauda Rīgas domes deputāts Vilnis Ķirsis (V).

Bijušais ”Saskaņas” vēlēšanu kampaņu vadītājs Jurģis Liepnieks vērtē, ka Ušakova lēmums nav bijis viegls: ”Acīmredzot, domā, ka tā ir tāda zaudēta cīņa, no kuras ir vērts iet prom, viņš to uzvarēt nevar, viņš to maču nevar izvilkt, viņu nepārvēlēs, divus gadus sitīs tajā amatā, līdz ar to nav vērts.”

Tomēr vismaz īstermiņā Ušakovam kandidēšana un Eiroparlamentu par Rīgas mēra amata pamešana maksāšot daudz.

”Tas izskatās nesmuki no vairākiem aspektiem. Tas izskatās nesmuki kā tāda bēgšana no atbildības; tas izskatās nesmuki tāpēc, ka vispār bija nolemts, ka būs Slava Dombrovskis; tas izskatās nesmuki, jo daudzi spekulē, ka tur varbūt grib paslēpties no kriminālatbildības, tur kaut kādas [Eiroparlamenta deputāta] imunitātes,” uzskata Liepnieks.

Pēc ”Rīgas satiksmes” amatpersonu aizturēšanas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izplatīja paziņojumu. Tajā rakstīts, ka daudzmiljonu iepirkumos kukuļi nonākuši arī pie Rīgas domes amatpersonām. Tomēr līdz šim nevienai Rīgas domes amatpersonai šajā lietā aizdomās turamā statuss pagaidām piemērots nav, apliecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks.

”Izmaiņu nav, jebkāds statuss šajā kriminālprocesā RD amatpersonām piemērots joprojām nav. Vai tas notiks nākotnē – to laiks rādīs, un izmeklēšana rādīs,” saka KNAB vadītājs Jēkabs Straume.

Vai KNAB sākotnējā paziņojumā minētās Rīgas domes amatpersonas, kas it kā saņēmušas kukuļus, bija domāti Ušakovs un Ameriks, biroja priekšnieks neatklāj. Tomēr viņš atzīst, ka kratīšanas pie citām pašvaldības amatpersonām veiktas nav: ”Es jums teikšu tā, ka parasti mēs nekomentējam, ko esam darījuši vai ko darām vai ko mēs darīsim, bet jā, es varu apstiprināt, ka citas procesuālās darbības pagaidām nav bijušas.”

”Es nevaru komentēt kādus izteikumus vai paziņojumus no kādām citām institūcijām, bet es ļoti labi zinu, ko es neesmu darījis. Man šeit nav no tā baidīties,” – tā Ušakovs.

“(LNT: Jums bija tā kratīšana. Pēc tam korupcijas apkarotāji ir kaut kā ar jums kontaktējušies, vēl kaut ko kratījuši, saukuši liecināt?) Šo divu ar pusi mēnešu laikā man nekādi papildu jautājumi nav uzdoti,” saka Ameriks.

Eiropas Parlamenta deputātiem pienākas tāda pati imunitāte kā mītnes zemē. Izdot deputātu kriminālvajāšanai vai veikt pat tikai veikt kratīšanu pie eiroparlamentārieša var tikai tad, ja tas ir atbalstīts Juridiskajā komitejā un pēc tam arī balsojumā Eiropas Parlamenta plenārsēdē.

Līdzīgi notiek Latvijā, taču ar vienu atšķirību. Latvijas praksē imunitātes atcelšana vairākkārt notikusi ļoti strauji – pāris stundu laikā. Tikmēr Eiropas Parlamentā imunitātes atcelšanas process parasti ilgst no diviem mēnešiem līdz pat vienam gadam, LNT Ziņām skaidroja Eiropas Parlamenta birojā Latvijā. Tātad, izmeklētāju vēršanās pret Eiropas Parlamenta deputātu ir ļoti apgrūtināta.

Ušakovam ir daudz atbalstītāju, tāpēc viņa ievēlēšana Eiropas Parlamentā tiek uzskatīta par gandrīz garantētu. Tomēr vienlaikus Ušakova pretinieki uzskata Rīgas mēru par divvalodības referenduma simbolu. Tāpēc ārpus kadra ”Saskaņas” politiķu aprindās izskan aprēķins ”Saskaņas” iespēja tikt beidzot valdībā varētu uzlaboties, ja partija atbrīvosies no Ušakova.

”Mūsu lielākā kļūda ir tā, ka mēs esam apraduši ar to savu mūžīgo opozicionāru tēlu. Jūs reportāžās meklējat: ahā, re kur vēl viens pierādījums, ka viņi uzvedas kā tādi svešinieki. Bet mēs arī esam nozīmēti par svešiniekiem. Mēs esam spitālīgie, ar kuriem nedrīkst runāt, sadarboties. Pat tik tālu, ka amatpersona nedrīkst būt ievēlēta ar mūsu balsīm,” uzskata “Saskaņas” priekšsēdētāja vietnieks Jānis Urbanovičs.

Visi ”Saskaņas” biedri gan uzstāj, ka Ušakovs nekur nepazudīs. ”Mēs neesam tagad kaut kādās bērēs. Nils Eiroparlamentā nepazūd no “Saskaņas” skatuves. Viņš iegūst lielāku instrumentu kopīgā orķestrī,” domā Urbanovičs.

Tomēr ”Saskaņas” vadītāja vietnieks uzsver, ka partijai jaunu priekšsēdētāju vajadzēs, jo organizāciju no Briseles vadīt nevar: “Mums ir ļoti daudz līderu, saskaņā ar to, ka mums ir ļoti spilgts līderis, un aiz viņa PR pleciem ļoti daudz ko nevar redzēt.”

”Tas nebija labi, ka mēs ilgu laiku nosēdējām it kā aiz lielas Ušakova muguras. Un visu laiku paļāvāmies uz to, ka viņš būs tas atbildīgais, viņš visu izlems. Es personīgi esmu priecīga par to, kas notika,” norāda Saeimas deputāte Regīne Ločmele-Luņeva (S).

”Skaidrs, ka Rīgā turpinās strādāt koalīcija, kur mums ir vairākums. Tāpēc es uzskatu, cilvēki, kuri mēģina mums iestāstīt, ka mums ir krīze un problēmas un vēlētājs neuzticas, lai viņi paskatās paši uz sevi. Mēs esam izgājuši daudz grūtākus posmus,” saka Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (S).

Partijas kongress notiks jūnijā, uzreiz pēc Eiroparlamenta vēlēšanām. Tad arī būs jāievēl jauns priekšsēdētājs. ”Man piemēram ļoti patīk Vjačeslavs Dombrovskis. Pazīstot šo cilvēku vairākus mēnešus, es viņu novērtēju kā ārkārtīgi stipru, ļoti godīgu un kā cilvēku, kurš varētu kļūs ne tikai par rīdzinieku, bet visas Latvijas simpātiju,” uzskata Ločmele-Luņeva.

”Saskaņas” premjera amata kandidāts Dombrovskis pagaidām jāvārdu partijas vadīšanai nesaka, bet atzīst, ka ”Saskaņā” pārmaiņas vajag. Grūtāk būs atrast jaunu Rīgas mēru. Šo amatu var ieņemt tikai domē ievēlētie deputāti, taču ”Saskaņas” frakcijā bez Ušakova spilgtu līderu ir maz. Kā iespējamie galvaspilsētas vadītāji izskanējuši Baiba Rozentāle un Aleksejs Rosļikovs, taču nav izslēgts, ka ”Saskaņa” šo amatu atdos Oļegam Burovam, kurš pārstāv Amerika partiju ”Gods kalpot Rīgai”.

14 komentāri