Ušakovs nikns. Valsts valodas centra darbībā saskata politisku zemtekstu

7 komentāri
Ušakovs nikns. Valsts valodas centra darbībā saskata politisku zemtekstu
Foto: LETA

Valsts valodas centrs sodījis Rīgas domi par saziņu ar iedzīvotājiem sociālajos tīklos arī angļu un krievu valodā. Valodas sargu verdikts ne pa jokam saniknojis galvaspilsētas mēru Nilu Ušakovu.

Par plīsušu cauruli tikai latviski

Valsts valodas centrā skaidro, ka nevēršas konkrēti pret Ušakovu, bet pret domi, kura neievērojot Valsts valodas likumu. Tajā noteikts, ka pašvaldība sniedz informāciju tikai valsts valodā. Tiesības sniegt informāciju svešvalodā būtu tikai ārkārtas gadījumos.

”Tas, ko drīkst pašvaldība, valsts un valsts kapitālsabiedrības darīt – ir sniegt informāciju tikai valsts valodā. Ir Ministru kabineta noteikumi, kuri pieļauj 7 izņēmumus. Piemēram, tūrisms, starptautiskie pasākumi, infekciju slimību uzliesmojums un citi. Par to drīkst informēt arī svešvalodās. Oficiālos sociālos tīklos nedrīkst publicēt informāciju par pašvaldības darbību, pakalpojumiem,” skaidro Valsts valodas centra pārstāvis Viesturs Razumovskis.

Valsts valodas centrā gan neatklāj, kāds sods ir piemērots domei. Normatīvie akti nosaka, ka sods par šādu pārkāpumu ir robežās no 35 līdz 140 eiro.

Pārmet valodas centram dubultmorāli

Rīgas mērs Nils Ušakovs akcentē, ka nav tāda likuma, kas aizliegtu domes sociālajos tīklos komunicēt ar iedzīvotājiem svešvalodā. Viņš vērš uzmanību, ka vairākas valsts iestāžu interneta lapās, tostarp valdības, informācija ir lasāma latviešu, krievu un angļu valodā. Ušakovs Valsts valodas centra darbībās saskata politisku zemtekstu.

”Es pieļauju, ja Rīgas domei būtu divi profili – viens angļu, otrs latviešu valodā, Valsts valodas centrs neko nedarītu. Tas ir tas pats, kad Valsts valodas centrs aizgāja uz kafejnīcu Ļeņingrad, kuras nosaukums rakstīts krievu valodā. Bet viņi nekad mūžā nav gājuši uz Mc Donald. Es domāju, ka tā ir kaut kāda veida atklāta politiska pozīcija no valsts iestādes. Tas ir nepieņemami,” uzsver Ušakovs.

Pieredzējušam politiķiem tā nevajadzētu runāt

Valsts valodas centra darbības saniknojušas ne pa jokam. Viņš sociālajos tīklos iesaka iestādei nodarboties ar vārda pokemons latviskošanu, jo ne uz ko citu, pēc Ušakova domām, viņi neesot spējīgi.

”Kaut ko ņirdzīgi paskaidrot, lai valodas centrs labāk nodarbojas ar pokemonu latviskošanu, vairāk izskatās pēc kaut kā tāda, ko latvieši sauc par vilkšanu uz kašķi. Tas ir ļoti slikts signāls. Es domāju, ka pieaugušam politiķim tā nevajadzētu darīt,” norāda politikas norišu komentētājs Māris Zanders.

Tikmēr Rīgas domes opozīcija atgādina, ka savulaik Rīgas mērs bija aktīvs divvalodības referenduma atbalstītājs.

”Tas kas šobrīd notiek Rīgā – ir krievu valodas kā otras valodas nostiprināšana,” secina Rīgas domes deputāte no Vienotības frakcijas Sarmīte Ēlerte.

Ušakovs uz to atbild, ka domes pārstāvju komunicēšana sociālajos tīklos arī krievu un angļu valodā nekādi neapdraud latviešu valodas pozīcijas. Mēram esot svarīgi, lai informāciju par ceļu remontiem vai citām svarīgām lietām saprastu pēc iespējas lielāks cilvēku skaits.

Video

7 komentāri