Komentāri

Kamēr tā sauktā “kapu tramvaja” sāga radījusi pamatīgu viedokļu sadursmi sabiedrībā, Lielo kapu pieminekļi “cieš” jau tagad. Izrādās, pašvaldības sniega šķūrētāju darbību dēļ sabojāts vismaz viens piemineklis, taču patiesā aina atklāsies pēc sniega nokušanas. Jaunā tramvaja līnija neies cauri kapiem – pie šādas pārliecības pēc pārrunām ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu nonākusi kultūras ministre Dace Melbārde. Līnijas izbūvei nepieciešamo zemi, kas pagaidām pieder luterāņu baznīcai, dome plāno iemainīt pret zemes gabalu Imantā, kur šādā gadījumā taps jauna baznīca.

Tā dēvēto “kapu tramvaja” sāgu šodien slēgtā sēdē pārrunāja Rīgas mērs, kultūras ministre un luterāņu baznīcas pārstāvis. Pēc stundas iesaistītās puses nonāca pie kopēja turpmākās sadarbības scenārija, kas gan aizvien ir ar daudzām neskaidrībām. Kultūras ministrei pēc sarunas radusies pārliecība, ka bažas par jaunās tramvaju līnijas izveides uz apbedījumu vietām ir nepamatotas.

Nedēļas nogalē sabiedrību pāršalca ziņa, ka pašvaldības sniega šķūrētājs Lielajos kapos sagrāvis kādu pieminekli. Izrādās – pavisam iespējams, ka sagāzti vēl kādi citi pieminekļi, taču dome sola pēc sniega nokušanas teritoriju pārbaudīt un pieminekļus atjaunot.

Nils Ušakovs, Rīgas mērs

Trīs dienas tīrīja šo teritoriju, un diemžēl ne visi traktoristi ir vienādi, augstas klases meistari.

Zeme, uz kuras plānota jaunā tramvaja līnija, pieder luterāņu baznīcai. Pašvaldībai ir vairākas versijas, kā panākt kompromisu – visus Lielos kapus atpirkt par 320 000 eiro vai arī iemainīt pret īpašumu Rīgā, kur luterāņi būtu ieinteresēti būvēt jaunu dievnamu.

Romāns Ganiņš, LELB pārstāvis

Tas, kas ir pēdējā piedāvājumā, ir zemesgabals Imantā, kur mums ir draudze, bet nav dievnama. Kā tas būs tuvāk – mums būs sarunas ar RD Īpašuma departamentu, tad skatīsimies

Līdz ar kapu tramvaja līnijas skandālu beidzot vērtu atrisināt visu Lielo kapu konceptuālo problēmu – ilgus gadus šī teritorija ir nesakopta, ar pussagruvušiem pieminekļiem un kapličām, kuriem garām tiek staidzināti suņi. Kas tad šī vieta īsti ir – kapi vai parks, vai kas cits? To arī kultūras ministre sadarbībā ar domi sola beidzot noskaidrot un atbilstoši koncepcijai vietu sakārtot.

Dace Melbārde, kultūras ministre

Mums ir iespēja lūgt arī starptautisku ekspertu padomus, labāko praksi mēs varam pārnest uz Rīgas pilsētu.

Ministre sola šai teritorijai veidot arī īpašu likumu regulējumu, lai saglabātu vēsturiskās kapavietas par piemiņu arī nākamajām paaudzēm.

Lasi vēl