1 komentārs
Ušakovs: Katlumāja samazinās siltuma tarifu Rīgā un veicinās Latvijas neatkarību no Krievijas gāzes
FOTO: LETA

Rīgā lemts celt Baltijā lielāko šķeldas katlumāju, lai veicinātu atjaunojamo resursu izmantošanu enerģētikā un nākotnē samazinātu siltuma tarifu rīdziniekiem, kā arī mazinātu Latvijas atkarību no Krievijas gāzes, informē Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC).

Ušakovs uzskata, ka atbilstoši Eiropas Savienības (ES) nostādnēm Latvijā ir jāveicina atjaunojamo resursu izmatošana enerģētikā, tostarp siltumapgādē. Katlumājas izbūves mērķis ir panākt, lai līdz 2020. gadam 20% no siltumenerģijas Rīgā tiktu saražota no atjaunojamiem resursiem. Pašlaik Rīgas kopējā siltumapgādē no biokurināmā resursiem tiek ražoti 10 %, norāda Ušakovs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Otrkārt, katlumāja nepieciešama, jo Latvijas ekonomiskajās interesēs ir mazināt atkarību no Krievijas gāzes, skaidro Rīgas mērs.

“Treškārt, katru reizi atverot jaunu staciju, tas mums ļauj samazināt tarifus. Pateicoties pēdējiem izbūvētajiem biokurināmā siltuma avotiem Ziepniekkalnā un Zasulaukā, siltuma cena samazinājusies par 3%. Jaunceļamā katlumāja ļaus samazināt tarifus rīdziniekiem vēl par apmēram 5%,” sacīja Ušakovs.

Mērs arī norāda, ka atbilstoši likumdošanai siltumenerģijas tirgus ir atvērts, tātad jebkuram komersantam ir tiesības izbūvēt siltumavotu Rīgā un pārdot siltumenerģiju centralizētās siltumapgādes sistēmas operatoram, kas šai gadījumā ir AS Rīgas siltums. Rīgas siltums iepirks siltumenerģiju no lētākā piegādātāja, jo tas ir gala patērētāju interesēs, uzsver Ušakovs.

Kā ziņots, Rīgas dome kopā ar privātu kompāniju Rīgā vēlas celt Baltijā lielāko šķeldas katlumāju. Pilsētā nav siltuma jaudu iztrūkums, tādēļ bez šāda projekta varētu iztikt. Pret ieceri ir valsts, jo liela katlumāja būtu tiešs konkurents Latvenergo, kura iekārtu modernizēšanā ieguldīta liela nauda, vakar ziņoja LTV raidījums De Facto.

Šķeldas katlumāju ar aptuveni 100 megavatu (MW) jaudu uzņēmumam Rīgas siltums (RS) piedāvāja celt RS mazākuma akcionārs Enerģijas risinājumi. Pret bija valsts pārstāvji, bet atsaucās Rīgas domes cilvēki.

Pilsētas plānošanas dokumentos šāda šķeldas katlumāja nav atrodama. “Šķeldas katls ir paredzēts Daugavgrīvā, bet mazas jaudas,” skaidro Rīgas enerģētikas aģentūras direktore Maija Rubīna. Nepieciešama būtu katlumāja Daugavas kreisajā krastā, saka Rubīna un ir neizpratnē, kādēļ RS sagribējis celt Daugavas labajā krastā, turklāt tik apjomīgu.

Šķeldas katlumāja varētu izmaksāt līdz 45 miljoniem eiro un atmaksāties četros līdz sešos gados.

TOP komentāri

  • Nu re
    0 0 0

    Nu re

    Diezgan liela neatkarība no Krievijas gāzes un Latvenergo būs, nepārprotami.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl