Ušakova izredzes saglabāt Rīgas mēra krēslu tiek vērtētas kā 50 pret 50! Cīņas iznākumu var izšķirt katra balss

1 komentārs

Pašvaldību vēlēšanu galvenā intriga un cīņa par varu notiks Rīgā – galvaspilsētā, kas ir valsts ekonomiskais un politiskais centrs. Pēdējos astoņus gadus šeit valda Nila Ušakova un Andra Amerika varas tandēms.

Sākotnējās prognozes liecināja, ka tas tā turpināsies vēl vienu četrgadi – tik liels bija “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” saraksta atrāviens no konkurentiem. Taču, tuvojoties 3. jūnijam, arvien vairāk vēlētāju pauž gatavību balsot par kādu no tā sauktajām “latviešu partijām”, kuru galvenais sauklis ir “gāžam Nilu” un kuras nekaunas bārstīties ar populistiskiem un neizpildāmiem solījumiem par bezmaksas labumiem rīdziniekiem. Tikmēr pats Ušakovs piekopj “strausa politiku” un uz jautājumiem par daudzajiem korupcijas skandāliem Rīgas domē neatbild, žurnālistiem un vēlētājiem pagriežot muguru.

Ekrānuzņēmumi

Ušakova un Amerika tandēms Rīgā valda jau astoņus gadus, nodrošinot nebijušu politisko stabilitāti Latvijas galvenajā pašvaldībā. Pēdējos četros gados domes vadība pieturējās pie pārbaudītām un pamanāmām vērtībām – bezmaksas sabiedriskā transporta pensionāriem un skolēniem, parku un atpūtas vietu sakopšanas. Politiķi regulāri redzami renovētu skolu un pašvaldības daudzdzīvokļu namu atklāšanās. Pērn sarkano lentīti grieza atjaunotajam Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam. Pašlaik tiek rekonstruēta VEF kultūras pils.

Rīgas skandāli

Vienlaikus dzīve Latvijas galvaspilsētā bijusi piesātināta ar korupcijas skandāliem. Policija nesen pabeidza izmeklēšanu par fiktīvu nodarbinātību “Rīgas namu pārvaldniekā”.

Algu sarakstos bija vairāki “Saskaņas” deputātu radinieki un bijušā Ušakova preses sekretāra dēls. Ne mazāk skaļš bija tā sauktais nanoūdens skandāls, kad atklājās, ka “Rīgas satiksme”, iegādājoties transporta tīrīšanas līdzekļus, maksājusi par īpašām nanotehnoloģijām, bet iepakojumos piegādāts parasts ūdens.

Liela ažiotāža pērn pavadīja Barona ielas rekonstrukciju, kuras organizētāji no Satiksmes departamenta nonāca KNAB redzeslokā. Nelikumības konstatētas arī Salu tilta rekonstrukcijā. Nesen atklājās, ka Rīgas Centrāltirgus gaļas paviljona vadība uzticēta Arturam Zolotiham, kurš tiesāts par zagtu automašīnu tirgošanu grupā. Zīmīgi, ka visos gadījumos skandālos iesaistītie saglabāja amatus. Ušakovs gan labos darbus un skandālus izvēlējies nekomentēt. TV3 Ziņas mēnesi mēģināja ar mēru sarunāt interviju, taču nesekmīgi. Atbilde vienmēr viena un tā pati – jāzvana domes preses sekretārei.

Nils Ušakovs

Nils Ušakovs
Rīgas mērs (Saskaņa)

Es neesmu piemēroti sagatavots, lūdzu mēģiniet piektdien. Laila Īvāna (RD preses sekretāre) jums palīdzēs laiku sarunāt.

Tomēr Pēc Īvānas teiktā, mērs ir tik ļoti aizņemts, ka laika intervijai nav. Tajā pašā dienā tas gan nekavēja Ušakovu par domes labajiem darbiem klāstīt sev lojālajā Pirmajā Baltijas kanālā.

Taču Ušakovs ne tikai neatbild uz latviešu žurnālistu jautājumiem, izvēloties bēgšanas taktiku. Viņš arī atsaka dalību TV debatēs, kur piedalās konkurenti. Eksperti notiekošajā saskata apzināti veidotu sabiedrisko attiecību kampaņu.

Ivars Ijabs

Ivars Ījabs
LU asociētais profesors

Šādā veidā piedalīdamies diskusijās, tu vienkārši degradē sevi līdz līmenim, kurā ir tavi konkurenti. Tāpēc tu vari tādā īsteni putiniskā veidā pateikt, lai par mani runā mani darbi. Es neiešu tur ar visādiem iznireļiem tur kaut ko diskutēt, jo es taču esmu pilnīgi cita ranga cilvēks.

Laiku gan Rīgas mērs velti netērē, filmējoties filmā par sevi, kura uz ekrāniem nonāca tieši pirms vēlēšanām.

Konkurenci esošajam varas tandēmam Rīgā mēģina radīt desmit saraksti. Taču reāli par iekļūšanu domē cīnās pieci – valdības koalīcijas partijas – ZZS, “Vienotība” un Nacionāla apvienībā, Latvijas Reģionu apvienības un Latvijas attīstības apvienotais saraksts, kā arī Jaunā Konservatīvā partija. Visi kā viens apgalvo, ka ar “Saskaņu” kopā nestrādās. Taču opozīcija Ušakova Amerika tandēmam pārējās partijas nesatuvina.

Mārtiņš Bondars

Mārtiņš Bondars
LRA/LA Rīgas mēra amata kandidāts

Es neredzu iespēju sadarbībai ar tiem, kas jau šobrīd vāra to putru. Bet, no otras puses, man jāsaka, ka man nav pozitīvas pieredzes sadarbībā ar esošajām varas partijām Latvijā, jo tās ir atradušas veidu, kā sadarboties ar “Saskaņu” Saeimā, nevis ar Reģionu apvienību.

Analizējot opozicionāru piecinieka priekšvēlēšanu programmas, solījumi ir līdzīgi kā ūdens lāses. Galvenais vadmotīvs – vēl vairāk bezmaksas labumu nekā Ušakovs jebkad spējis nodrošināt. Piemēram, zaļzemnieki katru gadu gatava pensionāriem piešķirt 50 eiro pabalstu veselības uzlabošanai. Reģionāļi gatavi sasirgušajiem atmaksāt 100 eiro par medicīnas pakalpojumiem, bet Vienotība gatava uzsaukt 200 eiro vērtu veselības apdrošināšanu. Visu pārtrumpo Jaunie Konservatīvie, kas sola bezmaksas sabiedrisko pilnīgi visiem. Cik tas viss kopā izmaksātu, atbildes programmās meklēt velti. Toties solīts apkarot korupcijas perēkli Rīgas domē.

Juta Strīķe

Juta Strīķe
JKP Rīgas mēra amata kandidāte

Ušakovam lojalitātes pazīme ir tas, ka cilvēkam ir krimināllieta par korupciju vai par zādzību, kā mēs to redzam centrāltirgū. Viņš attiecīgi pielasa negodīgus cilvēkus un pieņem viņus darbā ātrāk nekā tiesībsargājošās iestādes viņus var izravēt vai aizturēt. Tāpēc cīņa ar korupciju no tiesībsargājošo iestāžu puses ir tāds kā vāveres ritenis.

Ušakova oponenti arī sola veikt visu galveno pašvaldības uzņēmumu vadības nomaiņu. Jaunie vadītāji tikšot iecelti konkursa kartībā, gan neizslēdzot arī partijas biedru ielikšanu. Punktu arī tiek solīts pielikt pēdējo gadu skaļākajam investīciju projektam – Skanstes tramvajam, kuru varētu novirzīt, piemēram, uz Purvciemu.

Armands Krauze

Armands Krauze
ZZS Rīgas mēra amata kandidāts

Tur reāli dzīvo cilvēki, kuriem nokļūšana centrā ir apgrūtināta, jo gan autobusi, gan trolejbusi iesprūst sastrēgumos. Mēs uzskatam, ka šis ir nepareizs lēmums būvēt tramvaju it kā nākotnes vārā uz rajonu, kur vēl ir vecie mazdārziņi.

Divi no Ušakova konkurentiem – Nacionālā apvienība un “Vienotība” – pēdējos astoņus gadus darbojās domes opozīcijā un nereti kritizēti par pārāk kuslu darbību.

Vilnis Ķirsis

Vilnis Ķirsis
“Vienotības” mēra amata kandidāts

Pats nepateicīgākais darbs Latvija ir būt Rīgas domes opozīcijas līderim! Ne tu tiec pie dokumentiem, ne tur ir vide, kurā sacenšas idejas, tāpēc es īpaši nepārmestu.

Līdzīgus argumentus min Baiba Broka. Viņa ir starp retāk domes sēdes apmeklējušajiem deputātiem. Kopā ar Ameriku Nacionālās apvienības mēra amata kandidāte Rīgas brīvostā savulaik neatbalstīja skandalozā ostas pārvaldnieka Leonīda Loginova nomaiņu.

Baiba Broka

Baiba Broka
NA Rīgas mēra amata kandidāts

Pagaidiet! Es domāju tās ir divas dažādas lietas, un te nevar būt populistisks piesitiens. Rīgas Brīvosta tomēr ir uzņēmums, kur notiek ekonomisku un politisku lēmumu pieņemšana par to, kā šis visai valstij svarīgais ekonomiskais centrs attīstās.

Aptaujas liecina, ka labējo partiju izredzes pārņemt varu no Ušakova ir reālas. Daudz ko izšķirs tas, cik daudz vēlētāju, īpaši latviešu, aizies siltajā laikā uz vēlēšanām un cik saraksti pārvarēs 5% robežu.

Ivars Ijabs

Ivars Ījabs
LU asociētais profesors

Rīgas domi nav iespējams vadīt ar 31 mandātu, jo vienmēr gadās, ka kāds neatnāk uz sēdi. Tas nozīmē, ka tā cīņa būs ļoti sīva un nežēlīga līdz pat pēdējam mirklim.

Ījabs gan ironizē – pat ja labējiem izdodas iegūt drošu vairākumu, visticamāk, būs lielas grūtības izveidot koalīciju un sadalīt amatus. Labējo partiju politiķi gan norāda, ka panākta neoficiāla vienošanas, ka mēra krēslā sēdīsies tas, kurš iegūs lielāko rīdzinieku atbalstu. Tikmēr “Saskaņas” un “Gods Kalpot Rīgai” uzvaras gadījumā lielas pārmaiņas, arī amatos, nav gaidāmas.

1 komentārs