Unikāls notikums Latvijā: LNT Ziņu operators atradis mamutēna zobu!

1 komentārs

Mūsu kolēģis – LNT Ziņu operators Sergejs Zavorotņevs – bijis īpaši vērīgs: Ventspils novada Ovīšos viņš jūras malā uzgājis mamuta zobu!

Ģeoloģijas doktors un Dabas muzeja vecākais paleontologs Ivars Zupiņš, ieraugot fosiliju, atzīst, ka atradums ir salīdzinoši jauna – apmēram deviņus līdz 11 gadus veca – mamuta zobs, varētu teikt – piena zobs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Zobu Sergejs atrada atvaļinājuma laikā, pastaigājoties ar ģimeni gar jūras malu. Sākotnēji gan domas par to, kam pieder šis zobs, bijušas dažādas.

”Skatos zem kājām – kā sēņotājs mežā. Acis piebremzējas, tad pussolītis atpakaļ – nav kā standarta akmentiņš. Paņemu rokās un skatos – kādreiz bija zvērs! Izrādās, ka jā!” stāstīja Sergejs.

LNT

LNT

Video: unikālais atradums

Foto: dažādi mamutu atradumi un rekonstrukcijas

Zupiņš atklāj, ka šis atradums ir rets un vērtīgs, turklāt ir dažas nianses, kas to padara jo īpaši nozīmīgu zinātnieku saimei.

”Tādi atradumi ir ārkārtīgi reti, un arī tādi cilvēki ir ārkārtīgi reti, kas māk pievērst uzmanību. Ļoti svarīgi, ka tie atradumi laicīgi tiek dokumentēti. Ir ļoti no svara, ja nosaka tā dzīvnieka vecumu, var teikt – miršanas datumu, tas dod informāciju par slāņiem, kur tā fosilija ir atradusies,” stāstīja eksperts.

Atšķirībā no cilvēkiem, kam dzīves laikā ir trīs zobu komplekti – piena, pastāvīgie un mākslīgie -, mamutiem mūža laikā zobi ir mainījušies apmēram piecas reizes. Pētnieks atzīst, ka, līdzīgi kā ziloņi, kvantitātes ziņā mamuti nav bijuši īpaši zobaini.

Latvijas mērogā šis ir tikai kāds 40.-45. zināmais mamuta atradums, kas ir droši apzināms.

LNT

LNT

”Mūs kādreiz apskauž, ka muzejnieki daudz ko atrod. Man jāatzīst, ka neviens muzejnieks nevienu mamutu līdz šim nav atradis,” atzīst Zupiņš.

Vērtīgo atradumu Sergejs nolēmis dāvināt Latvijas Dabas muzejam.

Video: Dabas muzeja pētnieks atklāj interesantus faktus par mamutiem

TOP komentāri

  • lellx
    0 0 0

    lellx

    Super.
    Iztēlojos skatu, ka uz plaukta blakus gliemežnīcām stāv..mamuta zobs! :o :)

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl