Unikāls notikums Latvijā: LNT Ziņu operators atradis mamutēna zobu!

1 komentārs

Mūsu kolēģis – LNT Ziņu operators Sergejs Zavorotņevs – bijis īpaši vērīgs: Ventspils novada Ovīšos viņš jūras malā uzgājis mamuta zobu!

Ģeoloģijas doktors un Dabas muzeja vecākais paleontologs Ivars Zupiņš, ieraugot fosiliju, atzīst, ka atradums ir salīdzinoši jauna – apmēram deviņus līdz 11 gadus veca – mamuta zobs, varētu teikt – piena zobs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Zobu Sergejs atrada atvaļinājuma laikā, pastaigājoties ar ģimeni gar jūras malu. Sākotnēji gan domas par to, kam pieder šis zobs, bijušas dažādas.

”Skatos zem kājām – kā sēņotājs mežā. Acis piebremzējas, tad pussolītis atpakaļ – nav kā standarta akmentiņš. Paņemu rokās un skatos – kādreiz bija zvērs! Izrādās, ka jā!” stāstīja Sergejs.

LNT

LNT

Video: unikālais atradums

Foto: dažādi mamutu atradumi un rekonstrukcijas

Zupiņš atklāj, ka šis atradums ir rets un vērtīgs, turklāt ir dažas nianses, kas to padara jo īpaši nozīmīgu zinātnieku saimei.

”Tādi atradumi ir ārkārtīgi reti, un arī tādi cilvēki ir ārkārtīgi reti, kas māk pievērst uzmanību. Ļoti svarīgi, ka tie atradumi laicīgi tiek dokumentēti. Ir ļoti no svara, ja nosaka tā dzīvnieka vecumu, var teikt – miršanas datumu, tas dod informāciju par slāņiem, kur tā fosilija ir atradusies,” stāstīja eksperts.

Atšķirībā no cilvēkiem, kam dzīves laikā ir trīs zobu komplekti – piena, pastāvīgie un mākslīgie -, mamutiem mūža laikā zobi ir mainījušies apmēram piecas reizes. Pētnieks atzīst, ka, līdzīgi kā ziloņi, kvantitātes ziņā mamuti nav bijuši īpaši zobaini.

Latvijas mērogā šis ir tikai kāds 40.-45. zināmais mamuta atradums, kas ir droši apzināms.

LNT

LNT

”Mūs kādreiz apskauž, ka muzejnieki daudz ko atrod. Man jāatzīst, ka neviens muzejnieks nevienu mamutu līdz šim nav atradis,” atzīst Zupiņš.

Vērtīgo atradumu Sergejs nolēmis dāvināt Latvijas Dabas muzejam.

Video: Dabas muzeja pētnieks atklāj interesantus faktus par mamutiem

TOP komentāri

  • lellx
    0 0 0

    lellx

    Super.
    Iztēlojos skatu, ka uz plaukta blakus gliemežnīcām stāv..mamuta zobs! :o :)

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl