Unikāla fotoizstāde: kā padomju spiegi izsekoja savus upurus

0 Komentāru
Unikāla fotoizstāde: kā padomju spiegi izsekoja savus upurus

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās no 16. marta apskatāma kāda ļoti savdabīga izstāde. Tajā apmeklētāji var novērtēt unikālas fotogrāfijas, kuras uzņēmuši Čehoslovākijas slepenpolicisti, izsekojot savus upurus. Fotoaparāti bija noslēpti portfeļos, automašīnās, pat bērnu ratiņos, radot ļoti noslēpumainus un emocionāli piesātinātus attēlus.

Ceļojošo izstādi sagatavojis Prāgas Totalitārisma pētniecības institūts. Attēli izstādīti vairākās valstīs un tagad sasnieguši Latviju. Melnbaltajos kadros, kas septiņdesmitajos, astoņdesmitajos gados uzņemti ar sadzīves lietās paslēptiem fotoaparātiem, redzami režīmam netīkami cilvēki. Kā visās Padomju valstīs, arī Čehoslovākijā aktīvi darbojās nežēlīgs un plaši izvērsts slepenpolicijas tīkls, kas rūpīgi uzraudzīja katru pilsoni, kurš atļāvās kaut nedaudz izcelties uz pārējo fona. Nepareizi draugi, interese par rietumu mūziku, ātri vien varēja parastu cilvēku padarīt par izsekojamo objektu, upuri.

Astrīda Burbicka, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pārstāve:

Stāsts ir par cilvēkiem, kas sadarbojās ar emigrācijā dzīvojošajiem tautiešiem, kuri pārrakstīja režīmā aizliegtu literatūru, kuri satikās, filozofēja, runāja par pastāvošo iekārtu, kas neapmierina tajā.

Izsekojamie tika nosaukti segvārdos, piemēram, Brits, Filozofs, Alise 86. Spiegi rūpīgi aprakstīja, kā izsekojamie izskatās, piemēram, ”nervozi smēķē”.

FOTO:


Savukārt fotogrāfijas varēja kalpot par ieroci pratināšanās, spīdzināšanās, lai upurus šantažētu vai savervētu.

Astrīda Burbicka, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pārstāve:

Katram no šiem izsekotajiem cilvēkiem tika izveidota īpaša izsekošanas programma, iekļaujot plānu un aprakstu: dzīvesvieta, darbs, citas vietas, kuras viņi apskata. Šajās fotogrāfijās netīši nonāca arī citi cilvēki, ēkas, jo slepenpolicijas darbinieki fotografēja no bērnu ratiņos iebūvētām fotokamerām, somā paslēptiem fotoaparātiem, mašīnām.

Interesanti, ka dažkārt izsekojamie fotogrāfijās smejas, pat uzsmaida slepenajiem fotogrāfiem, saprotot, ka to nepārtrauktā klātbūtne viņu ikdienā nav nejaušība vien. Fotogrāfijās var novērtēt arī padomju laika apģērbus, modi, cilvēku grimases, mājvietu interjeru, kas ir kā unikāla vēstures liecība. Izstāde Rīgā būs apskatāma līdz pat maijam.

Video

0 Komentāru