Unikāla diena Latvijas vēsturē – valsts neatkarība nu ir ilgāka nekā okupācija

4 komentāri
Unikāla diena Latvijas vēsturē – valsts neatkarība nu ir ilgāka nekā okupācija
Foto: Dāvis Ūlands, f64

Šodien ir Latvijas vēsturē īpaša diena – mūsu neatkarīgā valsts tagad ir pastāvējusi ilgāk nekā pār to valdījušas okupācijas varas.

No 1940. gada 17. jūnija, kad Latvija pievienota Padomju Savienībai līdz 1990. gada 4. maijam, kad Augstākā padome nobalsoja par neatkarības atjaunošanu pagāja 18 218 dienas. Savukārt skaitot kopā dienas no 1918. gada 18. novembra līdz padomju okupācijai un no 1990. gada 4. maija līdz šodienai, brīvā Latvijā cilvēki ir dzīvojuši 18 219 dienas – par vienu dienu vairāk.

Turklāt tas nav viss – šī diena, 21. augusts – ir arī Latvijas faktiskās neatkarības atjaunošanas gadadiena. To atzīmējot, 1991. gada barikāžu muzejā šorīt tika atklāta papildinātā ekspozīcija.

Muzejs sākas no ārdurvīm – ar šādu saukli papildināta muzeja ekspozīcija. Pārmaiņas nav lielas, bet ir nozīmīgas – līdz šim neizteiksmīgā muzeja kāpņutelpa padarīta gaišāka un iekšā aicinoša, izvietojot tajā izteiksmīgākās barikāžu dalībnieku fotogrāfijas kā arī vienu no barikāžu atpazīstamākajiem simboliem.

“Ugunskurs ļoti simbolizē barikāžu laiku, gan barikāžu dalībniekiem, gan tiem, kas par barikādēm ir tikai dzirdējuši lasījuši un klausījušies no skolotājiem mācību stundās,” norāda 1991. gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais.

Šī diena ekspozīcijas papildnājuma atklāšanai netika izvēlēta nejauši – kaut Latvijā 21. augusts netiek plaši svinēts, tā ir Latvijas faktiskās neatkarības atjaunošanas gadadiena. Kad pēc 1991. gada augusta puča sagruva Padomju Savienība, arī barikāžu dalībnieki beidzot varēja būt droši, ka, vairāk bailēs no sarkanarmiešu agresijas tās nebūs jāceļ.

“Es uzskatu, ka 21. augusts ir otra nozīmīgākā diena mūsu valsts vēsturē. 18.novembrī dibināja mūsu valsti. Un 1991. gada 21. augustā mūsu valsts tika atjaunota,” norāda Zaļais.

Kaut Latvija pakāpenisku pāreju uz neatkarību bija pasludinājusi jau 1990. gada 4. maijā, 1991. gada 21. augustā izgāžoties komunistu rīkotajam pučam Maskavā, Latvijas Augstākā Padome nobalsoja par pilnīgu neatkarības atjaunošanu. Tam sekoja arī Latvijas neatkarības starptautiskā atzīšana.

4 komentāri