Ukrainas varoņi gatavi atgriezties frontē pat pēc abu kāju amputācijas – šobrīd karavīri ārstējas Vaivaros

Pievienot komentāru
Ukrainas varoņi gatavi atgriezties frontē pat pēc abu kāju amputācijas – šobrīd karavīri ārstējas Vaivaros
JĀNIS ZVĒRS, TV3 ZIŅAS

Nacionālajā rehabilitācijas centrā (NRC) “Vaivari” šonedēļ ieradušies 14 Ukrainas karavīri, kuri ārstējas pēc smagām traumām, kas gūtas Ukrainas bruņotā konflikta laikā.

Karavīru uzturēšanās “Vaivaros” ilgs 18 dienas, un šī ir jau trešā reize, kad “Vaivari” sniedz šādu atbalstu Ukrainas karavīru grupai.

TV3 Ziņas apciemoja šos smagi cietušos kareivjus. Aleksandram ir amputētas abas kājas, bet viņš tāpat plāno atgriezties frontē. Viņam būs modernas protēzes, ar kurām varēs skriet, spēlēt futbolu, pat braukt ar skrituļdēli. Aleksandrs stāsta, ka Donbasā pēdējā laikā teroristi arvien vairāk liek plastmasas korpusa mīnas, kuras ir mazas un paredzētas sakropļošanai.

Karavīri atklāj, ka karadarbības zonā esot daudz čečenu algotņu, bet kopumā pretinieki jūtot, ka ukraiņi laužas dziļāk, tāpēc ļoti aktīvi liek mīnas.

Šoreiz “Vaivaros” ir karavīri ar smagām un komplicētām traumām – amputācijām, šautiem un dragātiem ievainojumiem, galvas smadzeņu traumām, sekām pēc sprādzieniem ar multipliem ķermeņa ievainojumiem.

Rehabilitācijas komandā, līdztekus fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstam un fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, mākslu terapeitiem, iesaistīti arī tehniskie ortopēdi, kas ir prasmīgi speciālisti protezēšanā un ortozēšanā. Atbalstu Ukrainas pacientu rehabilitācijā arī šoreiz sniedz Nacionālo Bruņoto spēku psihologu un kapelānu dienests.

NRC “Vaivari” speciālisti šos smagi cietušos karavīrus iesaistīs arī sporta un rekreācijas aktivitātēs, jo daļa no viņiem nevarēs atgriezties ierindā, bet būs jāatrod spēks ar smagu invaliditāti dzīvot tālāk.

“Ieguvums ir abām pusēm, arī mums ir iespēja paplašināt savas varēšanas profesionālās un tīri cilvēciskās robežas un saprast, cik svarīgi ir palīdzēt cilvēkiem, kas aizstāv savu zemi,” norāda “Vaivaru” vadītāja Anda Nulle.

Kopš 2014. gada “Vaivari” rehabilitācijas kursu ar Latvijas valsts atbalstu izgājušas 33 Ukrainas karā cietušās militārpersonas.

Plašāks stāsts par Ukrainas karavīriem, kuri ārstējas “Vaivaros”, TV3 Ziņās sestdien, 14. septembrī, plkst. 19.00