“Tam drīzāk ir saknes Ukrainas politikā!” Versija, kādēļ Ukrainas bagātākais oligarhs Latvijā reģistrējis mīklainu mediju uzņēmumu

0 Komentāru
“Tam drīzāk ir saknes Ukrainas politikā!” Versija, kādēļ Ukrainas bagātākais oligarhs Latvijā reģistrējis mīklainu mediju uzņēmumu
Foto: RIA Novosti / Scanpix

Ukrainas turīgākā oligarha Rinata Ahmetova uzņēmums Rīgā nodibinājis mediju kompāniju “MSC Media”. Tā reģistrēta adresē, kurā atrodas “ABLV Bank” birojs, taču tur par jauno mediju firmu vien rausta plecus. Ahmetovam pieder mediji Ukrainā. Viņš savulaik atbalstīja Donbasa separātistus, lai gan arī tagad, Petro Porošenko laikā, Ahmetova impērija Ukrainā darbojas bez problēmām. 

Latvijas “MSC Media” vienīgā īpašniece ir Kiprā reģistrēta kompānija “TRK Media Holding Limited”. Tai pieder vairāki televīzijas kanāli Ukrainā, patiesā labuma guvējs Kiprā reģistrētām kompānijām ir Rinats Ahmetovs.

Pēc žurnāla “Forbes” aplēsēm, Ahmetova impērija ir 5,5 miljardu dolāru vērtībā, viņš tiek uzskatīts par bagātāko ukraini. Kādēļ viņš vēlas izvērst biznesu Latvijā, kur mediju tirgus katru gadu sarūk?  “MSC Media” pamatkapitālā pagājušajā nedēļā ieguldīti 17 000 eiro. Dodamies iekšā juridiskajā adresē. Izrādās, ka firmas te nemaz nav.

Pēc kāda brīža apsargs iznāk ārā, jo saņēmis komandu neatļaut filmēšanu, taču pēc atgādinājuma, ka uz ielas filmēt drīkst, pieraksta, kāds bija vizītes mērķis.

Ahmetovs ir odioza personība. “Donbasa saimnieks” – tā viņu sauc ukraiņi. Kā ziņo Ukrainas mediji, vēl PSRS laikā iesaistījies radinieka, kriminālās autoritātes Ahata Brjagina grupējumā. Vēlāk Ahmetovs izveidoja Doņeckā legālu impēriju. Futbola komanda, ogļu pārstrādes uzņēmumi, īpašumi ārzemēs. Tas sakrita ar brīdi, kad par apgabala gubernatoru tika iecelts Viktors Janukovičs.

“Viņš atbalstīja Reģionu partiju, kas izvirzīja prezidenta postenim Janukoviču divas reizes. Abas reizes beidzās ar Maidanu. Gan 2004., gan 2014. gadā,” ,” saka žurnālists Aleksejs Grigorjevs. Donbasa konflikta laikā Ahmatovs ieņēma oficiāli neitrālu pozīciju, atklāti neatbalstot ne separātistus, ne Kijevu.

Pēc revolūcijas Ahmatovs Ukrainu nav pametis, un varas maiņa biznesam netraucēja – arī Petro Porošenko vadītajā Ukrainā Ahmetovs par pelņu nevar sūdzēties. Starptautiskajā arēnā iet švakāk. ASV iesaldēja Ahmetova naudu 820 miljonu dolāru vērtībā aizdomīgu darījumu dēļ.

Kas tad meklējams Latvijā? Versijas ir dažādas. Iespējams, pastkastītes firma, lai varētu mediju saturu izplatīt citās ES valstīs, vai pašā Ukrainā.

“Es to nesaistītu ar Latvijas politiku. Tam drīzāk ir saknes Ukrainas politikā. Tā kā mūsu Krievijas kanāli, Pirmais Baltijas kanāls ir Londonā vai Zviedrijā reģistrēts. Principā, viņš ir lojāls tagadējai valdībai, gatavs sadarboties,” saka Grigorjevs.

Ja jaunā firma vēlēsies atvērt TV vai radio staciju, būs jālūdz atļauju NEPLP. Pēc informācijas saņemšanas, Padome izvērtē katru iesniegumu atsevišķi. Šobrīd NEPLP lietvedībā nav saņemts neviens iesniegums no komercsabiedrības SIA ”MSC Media”.

Ahmetova kontrolētie ukraiņu mediji ir politiski neitrāli, lai gan raida krievu valodā, galvenokārt tendēti uz komerciju, naudas pelnīšanu, nevis politisko smadzeņu skalošanu, saka Grigorjevs.

0 Komentāru