“Uj, ļoti daudz!” Rekordists dalībai Saeimas deputātu grupās nezina, cik un kādu grupu darbā iesaistījies

1 komentārs

Saeimas deputātu ikdiena paiet, strādājot komisijās un reizi nedēļā pulcējoties parlamenta sēdē. Bet viņiem ir iespēja dibināt arī deputātu grupas, ko parlamentārieši dara labprāt. Tiesa gan finansējumu Saeima deputātu grupām nepiešķirt, un to vadītāji piemaksu nesaņem.

Īpaši naska uz apvienošanos grupās bija iepriekšējā sasaukuma Saeima, kurā deputāti bija nodibinājuši 81 grupu. Lai gan tas ir nepārspēts rekords, šis sasaukums daudz neatpaliek. Parlamentā darbojas 79 deputātu grupas. Vairums no tām izveidotas, lai veicinātu sadarbību ar citu valstu parlamentiem. Saeimas deputāti izrādījuši vēlmi sadarboties ar kolēģiem no 69 valstīm. Tātad ar aptuveni trešo daļu pasaules.

Deputāti ir pārāk aizrāvušies ar sadarbības grupu dibināšanu, tā uzskata Saeimas bijusī priekšsēdētāja Ilga Kreituse.

Ilga Kreituse

Ilga Kreituse
Saeimas bijusī priekšsēdētāja

Nevajag degradēt labu ideju. Grupām ir jābūt, sadarbībai ir jābūt, bet tā ir jāizvērtē. Man šķiet, ka Latvijas valstij pat nav tik daudz diplomātisko attiecību ar tik valstīm, ar cik grib sadarboties parlaments. Un tad ir tas jautājums, ko tas dod? Kādas ir sadarbības formas?

Savukārt politologs Ivars Ījabs vēršu uzmanību tam, ka deputātu grupas darbojas ar ļoti dažādām sekmēm.

Ivars Ījabs

Ivars Ījabs
politologs, LU asociētais profesors

Liela daļa no tām ir patiešām kaut kāda konstruktīva sadarbība, bet nenoliegsim, ka daļa ir nodibināta vienkārši cerībā aizbraukt uz to valsti. Bet tas īstenībā nav tik vienkārši, jo šīm sadarbības grupām nav automātiski paredzēts kaut kāds finansējums, ka viņi varēs tagad doties uz to valsti, ar kuru viņi taisās sadarboties – kaut kādu maksimāli eksotisku vēlams. Bet kopumā ir normāli, ka parlamentārieši satiekas.

Deputātu grupas izveidotas, lai veicinātu sadarbību ne vien ar kaimiņiem, piemēram, Lietuvas Seimu un Igaunijas Rīgikogu, bet arī ar eksotiskākām zemēm, tādām kā Kubu, Mjanmu un Sudānu. Sadarbības grupu ar Sudānas parlamentu vada Igors Zujevs. Patlaban viņš nodarbojoties ar sudāniešu vizītes organizēšanu.

Igors Zujevs

Igors Zujevs
deputātu grupas sadarbībai ar Sudānas parlamentu vadītājs, “Saskaņa”

Sudāna ir vislielākā valsts Āfrikā. Ļoti daudz ko mēs varam paņemt no viņiem, un iedot viņiem arī.

Igors Zujevs turklāt darbojas tik daudz deputātu grupās, ka viņš nespēj nosaukt nedz skaitu, cik grupās iesaistījies, nedz arī zina, ka, piemēram, sadarbības grupa ar Dānijas parlamentu ir viena no retajām, kurā viņš nedarbojas.

Igors Zujevs

Igors Zujevs
deputātu grupas sadarbībai ar Sudānas parlamentu vadītājs, “Saskaņa”

Uj, ļoti daudz! [Esmu] pa visām grupām.

Šajā ziņā Igors Zujevs ir Saeimas rekordists. Viņš ir iestājies 58 deputātu grupās. Bet ir arī tādi parlamentārieši, kuri deputātu grupās neiesaistās. Viens no viņiem ir Ingmārs Līdaka, kurš, sākot ar 10. Saeimu, dalībai grupās ir atmetis ar roku, jo neredz tam jēgu.

Papildu sadarbībai ar citiem parlamentiem, ir izveidotas desmit dažādas interešu grupas. Tās atklāj, cik plašs tematu loks šķiet saistošs parlamentāriešiem. Sākot ar atbalstu Okupācijas muzejam, HIV un tuberkolozes pacientiem, kā arī Tibetas, palestīniešu un Krievijas pilsoniskās sabiedrības atbalstam, turpinot ar integrālās politikas studijām un kristīgi konservatīvo vērtību aizstāvību.

Lai gan no četru gadu pilnvaru termiņa nostrādāti jau trīs gadi, deputāti joprojām turpina dibināt grupas. Šoruden vien izveidotas trīs. Viena no jaunajām grupām apvieno parlamentāriešus vecumā līdz 40 gadiem. Riharda Kola vadītās grupas pirmā sanākšana plānota nākamnedēļ. Pamatojot tās nepieciešamību, deputāts, kā vienu no galvenajiem uzdevumiem min apņemšanos radīt augsni, lai politikā iesaistītos gados jauni cilvēki.

Rihards Kols

Rihards Kols
grupas “Parlamentārieši vecumā līdz 40 gadiem” vadītājs, VL-TB/LNNK

Atzīsim, tomēr kaut kāds savādāks redzējums uz procesiem, uz lietām ir jaunajiem politiķiem, lai arī daudzi varbūt pārmet, redz, viņiem nav pieredzes, “zaļi gurķi”. Es domāju, ka mēs ar savu darbu, ko mēs veicam parlamentā un ne tikai, pierādām pretējo.

Grupā “Parlamentārieši vecumā līdz 40-it gadiem” ļauts darboties arī tiem, kuri ir sasnieguši 40 gadus. Šo iespēju izmantojusi Inese Lībiņa-Egnere. Apaļo jubileju viņa nosvinēja pagājušajā mēnesī.

Inese Lībiņa-Egnere

Inese Lībiņa-Egnere
grupas “Parlamentārieši vecumā līdz 40 gadiem” deputāte, “Vienotība”

Es zināju, ka citos parlamentos šādas grupas ir. Un īpaši aktīva tāda grupa ir Eiropas Parlamentā. Redzot, ka šāda grupa veidojas Saeimā, un redzot, ka vieni vienīgi kungi šajā grupā ir iestājušies, es sapratu, ka man arī tai ir jāpievienojas un jāredz, kā šāda grupa attīstīsies Latvijā.

Vienlaikus deputāte nav droša, vai nākamgad, sasniedzot 41 gadu, viņai dalība grupā netiks liegta. Rihards Kols skaidro, ka arī 41 gada vecumā viņa vadītājā grupā drīkstēs darboties.

Tomēr visus gados jaunos deputātus šī grupa neapvieno. Artuss Kaimiņš ir viens no deputātiem, kurš vecuma cenzam atbilst, bet grupā nav iestājies.

Artuss Kaimiņš

Artuss Kaimiņš
Saeimas deputāts

Es neredzu īsti jēgu. Ko viņi – pasēdēs? Kādu grāmatu kādam uzdāvinās? Viņiem elektorāts atšķiras, intereses atšķiras. Kas ir kopīgs? Tas, ka gadi? Asinsgrupa? Taisām jaunu grupu, kur būs visiem A rēzus negatīvs. Tādu vajadzētu uztaisīt.

Pretrunīgi šādu tematisko grupu dibināšanu vērtē arī politologi. Kamēr deputāti neprasa papildu naudu, Ivars Ījabs neredz iemeslu viņiem liegt dibināt deputātu grupas. Bet Ilgas Kreituses vērtējumā aizraušanās ar grupu dibināšanu parlamentu sāk pārvērst par teātri.

Deputātu grupu darbība nav strikti reglamentēta. Galvenais nosacījums ir vismaz trīs parlamentāriešu vēlme to nodibināt. Un pēc tam jau pašu izveidotāju ziņā ir tas, cik aktīvi viņi darbojas, jo to neviens nekontrolē.

Lasi vēl

  • s
    0 0 0

    s

    Ja nav, ko darīt, meklē izklaides.Vēl viens pierādījums, ka mums deputātu ir par daudz.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl