Tuvāko divu gadu laikā bez darba paliks vairāki simti skolotāju

3 komentāri

Šonedēļ Izglītības ministrija ar pašvaldībām vienojās par kārtējo mazo skolu slēgšanu, šogad 1. septembrī uz klasi aicinošais zvans neskanēs vēl 11 skolās, bet tuvāko divu gadu laikā bez darba paliks vairāki simti skolotāju.

Iedzīvotāju skaita samazināšanās dēļ tā sauktā skolu tīkla optimizācija notiek jau kopš krīzes laika sākuma, un tā nemainīgi tiek uztverta kā sāpīga paradigma – ja nav skolas, beidzas arī dzīve.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Smiltenes novada Brantu pagasta autobusa pieturas nosaukums “Brantu skola” ir kā iekapsulēta vēsturiskā palieka.

Skola likvidēta jau 2009. gadā.

Brantu pamatskolas pēdējā direktore Ruta Kampe līdz ar iestādes likvidāciju aizgāja pensijā. Lai sniegtu interviju LNT raidījumam Top 10, Ruta atgriežas ēkā pirmo reizi šo teju septiņu gadu laikā.

Pie Brantu muižas ieejas joprojām atstāts skolas uzraksts. Nav noņemts arī zvans. Ne tādēļ, ka pašvaldība cerētu te reiz atjaunot skolu, bet gan kā simbolisks apliecinājums – pavēle likvidēt skolu aiz sevis atstāj pamestību.

Līdz ar pamatskolas slēgšanu arī ēka ir praktiski ir mirusi. Ko citu šeit ierīkot, pašvaldībai īsta plāna nav.

Ēkas uzturēšana izmaksā dārgi tamdēļ, pašvaldība to vēlas pārdot izsolē, bet līdzšinējās bijušas neveiksmīgas. Pat par 50 tūkstošiem eiro šo milzīgo muižas kompleksu nevēlas pirkt.

Bieži vien tiek slēgtas skolas, kurās iepriekš nesen ieguldīti paprāvi naudas līdzekļi remontos. Kad ēka paliek tukša, rodas jautājums par investīciju lietderīgumu, Izglītības ministrijas neesošu vai slikto sadarbību ar pašvaldībām plānošanā.

Foto:

Vairākas slēgtās skolas atradās vēsturiskās ēkās, bet, ja pašvaldība nespēj atrast tai atrast jaunu funkciju, šie vietējās nozīmes kultūrvēsturiskie pieminekļi, neapkurināti un neapdzīvoti, palēnām iet bojā.

Līdzīgi kā šī Brantu muiža. Taču lauku mazo skolu slēgšanai ir arī smagas sociāldemogrāfiskas un sociālekonomiskas sekas, – Brantu pagasta vadītāja brīdina tās pašvaldības, kurās šogad slēgs 11 skolas.

No izziņošanas skolu slēgt līdz reālam pēdējam zvanam esot jābūt ilgākam pārejas periodam, nevis vien daži mēneši, – vērtē pagasta vadītāja.

Brantos tas vispār bija pat viens mēnesis pirms jaunā mācību gada. Izglītības ministrijas straujie lēmumi vienkārši līdz šim nostādījuši fakta priekšā bez iespējas nesāpīgāki pārkārtot sociālekonomisko dzīvi.

Slēgtās skolas pēdējā direktore uzskata – politiķi un sāpīgo lēmumu pieņēmēji Rīgā nedomājot par lauku cilvēkiem.

Brantu iedzīvotāja Rasma, kura pati un viņas divi bērni reiz izmācījušies šajā skolā, novērojusi, – ģimenes emigrē uz novada centru Smilteni un blakus pagastiem, kuros ir skolas.

Rasma uzskata – skolas būtu jāsaglabā arī nodarbinātības dēļ, jo nabadzīgajos laukos katra darbavieta ir svarīga.

Pēdējie zvani visā Latvijā tika intensīvi zvanīti 2009. gadā. Tad slēdza 57 skolas.

Kopumā pēdējo desmit gadu laikā slēgtas 116 skolas. Bilskas pagasta vadītāja mazo skolu likvidēšanā vaino skolotāju pašreizējo atalgojuma modeli – nauda seko skolēnam. Lai nenokļūtu slēdzamo skolu sarakstā, lauku skolas cita no citas aktīvi pārvilina bērnus. Par to skaļi netiek runāts.

Lielajām izmaksām neadekvāti mazs skolēnu skaits ir izglītības ministrijas galvenais arguments skolu slēgšanai. Slēgto skolu darbinieki gan apšauba skolu tīkla optimizācijas finansiālo labumu. Izglītības budžetā naudas jau nav tamdēļ kļuvis vairāk un skolotāju algas nav palikušas lielākas.

Skolu slēgšana turpināsies un tiks pārskatīta esošo pedagogu skaita lietderība katrā mācību iestādē.

TOP komentāri

 • Patriote
  +3 +3 0

  Patriote

  Visa skolu slēgšana un citu iestāžu likvidēšana aizvien vairāk iztukšo laukus no cilvēkiem, jo visi cenšas doties dzīvot pilsētās, bet līdz ar to arī infrastruktūra ciemos paliek novārtā. NEDRĪKST NEKO SLĒGT VAI LIKVIDĒT!NEDRĪKST!!! Jādara tieši otrādi - jārada darba vietas un iestādes, tirdzniecības centri laukos!!! Tur gan automašīnu stāvvietām vietas vairāk, gan satiksme mierīgāka. Ja nav plāna, ko darīt ar skolas ēku, tad skolu slēgt NEDRĪKST!!!
 • lita
  +2 +2 0

  lita

  Nu nekas..brauksim uz arzemem..valsts deputati un ministri censas so zemi iztuksot..
 • Ewa
  +1 +1 0

  Ewa

  Nu forši! Un vēl brīnās kāpēc cilvēki Latviju pamet! Nu ja Latvijai tās iedzīvotāji ir, atvainojos, "pie kājas", tad ārvalstīs vismaz par to smago darbu saņem normālu samaksu, nevis tiec izverdzināts un beigās atalgots ar kapeikām. Tie deputātiņi, kuriem pašiem pieder villas Jūrmalā un banku kontos miljoni grozās, lai nemaz never vaļā muti runājot par vēlmi atgriezt atpakaļ ārzemju latviešus. Ne vienu reizi vien pierādās tas, ka Latvijai par saviem iedzīvotājiem ir nospļauties - nedod Dievs, saslimsi un vajadzēs palīdzību, valsts atbildēs, ka nefinansē tādu palīdzību. Vārdu sakot - mirsti nost! Nemaz nerunāsim par astronomiskajām dzīvokļu cenām (lai Rīgā noīrētu ISTABU vajag teju vai 500 eiro (drošības nauda n-to mēnešu apmērā, īres maksa utt. utjp.). Lai atrastu darbu jaunietim vajag ne tikai pieredzi, bet arī perfektas krievu valodas zināšanas. Kur mēs atrodamies? Eiropas Savienībā vai Krievijā? Kāpēc nevaru dabūt darbu, ja nezinu valodu, kurā runā iedzīvotāji, kuri 25 gadu laikā nav spējuši (vai gribējuši!) iemācīties valsts valodu? Kurā citā valstī cilvēku, kurš izzadzis pusi valsts un ievedis to bankrotā liks uz žurnālu pirmajiem vākiem? (Es te par Lembergu..) Kas, (atvainojos) pie velna, tā par valsti? Ieteikums visiem, kuri emigrējuši - i nedomājiet reiz atgriezties un tai bedrei nodokļus vēl maksāt. Savulaik Latviju patiesi mīlēju, bet tagad mērs ir pilns. Apnīk tas, ka par mani, kā pilsoni, ņirgājas visos iespējamos veidos.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl