Turpmāk slimnīcu uzņemšanas nodaļās nogādātajiem pacientiem veiks Covid-19 analīzes

0 Komentāru
Turpmāk slimnīcu uzņemšanas nodaļās nogādātajiem pacientiem veiks Covid-19 analīzes
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību un pēc iespējas operatīvāk atklātu saslimšanas gadījumus, pacientiem, kurus nogādās slimnīcu uzņemšanas nodaļās, veiks Covid-19 analīzes, šādu lēmumu piektdien pieņēma Valsts operatīvā medicīniskā komisija.

Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne, šāda pieeja vienlaikus ļaus ārstniecības iestādēm efektīvāk īstenot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus.

Tas nozīmē, ka turpmāk Covid-19 analīzes veiks, piemēram, pacientiem, kurus Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests nogādās stacionārajās ārstniecības iestādēs.

Jau šobrīd slimnīcās vairākām pacientu grupām analīzes tika veiktas, piemēram, gadījumos, kad nepieciešamas neatliekamas operācijas. Tāpat testēti tiek hospitalizētie pacienti ar pneimoniju vai akūtu respiratoru infekciju, kā arī personas ar neskaidras izcelsmes drudzi. Tāpat par Covid-19 analīžu nepieciešamību varēja lemt ārsts neatkarīgi no apstākļiem.

Turpmāk uzņemšanas nodaļās nogādātos testēs neatkarīgi no pacienta sūdzībām, lai gan izņēmums būs bērni, ja viņiem nebūs saslimšanas simptomu.

Vienlaikus pacientus, kuriem ir saslimšanas simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, kakla sāpes vai apgrūtināta elpošana), Veselības ministrija lūdz sazināties ar savu ģimenes ārstu, kurš nosūtīs uz Covid-19 analīzēm.

Jau ziņots, ka patlaban ģimenes ārsts var pieņemt lēmumu par pacienta nosūtīšanu uz analīzēm, ja pacientam ir Covid-19 raksturīgi saslimšanas simptomi. Savukārt pacientus ar hroniskām saslimšanām, piemēram, cukura diabētu, hroniskām elpceļu slimībām, sirds un asinsvadu slimībām vai onkoloģiskām slimībām, ģimenes ārsts var nosūtīt uz analīzēm neatkarīgi no tā, vai pacientam ir Covid-19 raksturīgi simptomi.

Pēc nosūtījuma uz izmeklējumu saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija piezvanīs pacientam un vienosies par laiku un vietu, kur analīzes nodot. Ja ģimenes ārsts izvērtēs, ka pacients pats nevar doties uz analīžu nodošanas punktu, analīzes veiks pie pacienta mājas.

Uz pārbaudēm bez slimības pazīmēm var nosūtīt arī pacientus, kuri saņem orgānu aizstājējterapiju, tos, kuriem ir imūndeficīts un personas, kam paredzēta operatīva ārstēšana, piemēram, pirms operācijas. Tā kā šīm personām nav augšējo elpceļu slimības simptomu, uz analīžu nodošanas punktiem cilvēks var doties arī ar sabiedrisko transportu vai citādāk, ja persona izmanto sejas masku.

Veselības ministrija informē, ka šobrīd paraugu izmeklēšanu nodrošina Centrālā laboratorija, “E. Gulbja laboratorija” un Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija.

Tālruņa numuru 8303 šobrīd apkalpo Centrālā laboratorija, novirzot zvanus uz “E. Gulbja laboratoriju” atbilstoši ģimenes ārstu prakses vietai vai pacienta dzīves vietai, lai nodrošinātu ģeogrāfisko pieejamību. Ja tuvākajā laboratorijā ir ilgāks gaidīšanas laiks, pacientu var nosūtīt uz nākamo tuvāko analīžu nodošanas punktu.

Vienlaikus tāpat kā līdz šim ir vairākas grupas, piemēram, ārstniecības personas, farmaceiti un farmaceitu palīgi, operatīvo dienestu darbinieki, ziņu žurnālisti un citi, kuras uz analīzēm var sūtīt arī ar darba devēja norīkojumu, ja šīm personām ir saslimšanas simptomi. Plaša testēšana tiek organizēta arī sociālās aprūpes centros un slimnīcās hospitalizētajiem pacientiem.

Tāpat valsts apmaksātas analīzes uz Covid-19 veic arī personām, kurām 14 dienu laikā no atgriešanās Latvijā, parādās saslimšanas simptomi un ir iespēja ar savu automašīnu doties uz analīžu nodošanas punktiem.

Lai pieteiktos valsts apmaksātu analīžu veikšanai, pacientiem vieglu simptomu gadījumos jāzvana pa Centrālās laboratorijas tālruni 8303. Tālruņa darba laiks ir darba dienās no plkst. 8.00 līdz 20.00 un sestdienās no plkst. 9.00 līdz 15.00, bet svētdienās laikā no plkst. 9.00 līdz 12.00.

0 Komentāru