Turpinās lauku skolu slēgšana. Šogad tiks likvidētas 9 mācību iestādes.

2 komentāri

Turpinoties skolēnu skaita samazinājumam, šogad tiks slēgtas 9 lauku skolas, vēl vairākas skolas tiks apvienotas. Viena no mācību iestādēm, kur septembrī mācības vairs nenotiks ir Zlēku pamatskola Ventspils novadā. Tur šogad mācās 28 skolēni, kas ir uz pusi mazāk nekā minimālais skaits, kāds nepieciešams efektīvai mācību procesa nodrošināšanai. Zlēku skolas pedagogi ar skarbo lēmumu cenšas samierināties.

Zlēku pamatskola ir ir vecākā Kurzemē, tā dibināta 1796. gadā un šogad rudenī būtu svinējusi 220 gadu jubileju. Skolas direktorei Astrīdai Valovai šis fakts liekas vissāpīgākais.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Protams, mēs visu laiku esam sajutuši, ka draudi mums ir, jo bērnu skaits tiešām ar katru gadu samazinās, mēs esam pietiekami gudri cilvēki, lai saprastu, ka skola ir zem sitiena.

Pēc skolas slēgšanas darbu zaudēs 10 pedagogi un direktore. Dažiem no viņiem gan varētu tikt piedāvāts darbs bērnudārzā, kas šobrīd darbojas skolas paspārnē un tiks pārveidots par patstāvīgu pirmsskolas izglītības iestādi. TV3 uzrunātie skolotāji par skolas slēgšanu ir sarūgtināti, tomēr degunu nenokar.

Matemātikas skolotāja Ilona Laure – Rudīte:

Ņemot vērā, ka es esmu viens no skolotājiem, kas brauc no Ventspils, tad mēģināšu meklēt darbu tur. Šobrīd izglītības sistēmā gan neko nevar zināt, kā viss mainīsies, nu šobrīd visās skolās ir nokomplektēti tie skolotāji , kas būs vasarā, to rādīs laiks.

Angļu valodas skolotāja Astra Fabriciusa:

Ir grūti runāt…ir vairāki varianti, ko darīt…ir piedāvājumi, tas ir atkarīgs no manis, ko izvēlēties. Es gan vēl neesmu piekritusi. Es domāju, mums visiem skolotājiem ļoti labas izglītības ir .

Tāpat kā citās lauku skolās, arī Zlēkās mazākie bērni no dažādām klasēm atsevišķos priekšmetos tiek likt kopā, tāpēc ir stundas, kad klases ir pilnas. Bēdīgāks skats ir vecākajās klasēs. Doties mācīties citur Zlēku bērni gan negrib. Vieni baidās no nezināmās, kas gaidāms jaunajā skolā, citi negrib šķirties no draugiem.

Ventspils novada izglītības pārvaldes vadītāja Aina Klimoviča tikmēr atgādina, ka 2 skolas novadā tika slēgtas vēl krīzes gados, savukārt lēmumu par Zlēku skolas slēgšanu Ventspils novada dome pieņēma pērn rudenī. Bez Zlēkām nākamo mācību gadu neuzsāks arī Jūrkalnes pamatskola, kurā šogad mācās vien 12 skolēni.

Drošvien nebūšu oriģināla un teikšu tos pašus vārdus, ko visā valstī, tas ir nepietiekamais skolēnu skaits. Lai skola varētu darboties, 60 skolēniem lauku skolā būtu jābūt.

Novada domē arī uzsver, ka pēdējo gadu laikā bērnu skaits Ventspils pusē tāpat kā citviet Latvijas laukos sarucis. Pēc Zlēku un Jūrkalnes slēgšanas, rudenī novadā darbosies kopumā 9 skolas. Nevienu no tām tuvākajā laikā slēgt nav plānots. Savukārt, vietās, kur skolas likvidētas, tiks nodrošināti dažādi interešu pulciņi, lai bērni nezaudētu saikni ar savu dzimto pusi.

Izglītības ministrijas pārstāve Inta Stīpniece tikmēr uzsver, ka lēmumu par skolu likvidāciju pieņem pašvaldības. Turklāt skolas slēgšanas pamatojums tām ir jāpamato.

Izglītības ministrija ir uzvērusi, ka matemātiski aprēķini vai kaut kādi īslaicīgi ieguvumi nevar kalpot par pamatu lai slēgtu izglītības iestādi un pašvaldība to arī nekad nedara, jo izvērtējums notiek kontekstā ar visa novada attīstības stratēģiju.

Vienlaikus izglītības ministrija uzsver, ka skolu reorganizācijas galvenais ieguvums ir izglītības kvalitāte un skolēnu ieguvumi – tostarp mācoties pilnvērtīgās klasēs ar vairāk nekā 2 vai 3 skolēniem, kas ir daudz motivējošāka.

Tikmēr Zlēku skolas skolēnu vecākiem tuvākajā laikā jāpieņem lēmums, kurā no kaimiņu pagastu mācību iestādēm savu atvasi rudenī laist. Šajā ziņā viena no problēmām ir sliktā stāvoklī esošie ceļi. Pa asfaltu ceļu tuvākā skola ir 20 kilometru attālā Zūru pamatskola. Nākamnedēļ Zlēku bērniem tur tiks rīkota atvērto durvju diena. Direktore Astrīda Valova uzskata, ka skolēnu vecāki vēl īsti neapzinās, kā pārmaiņas ietekmēs viņu līdzšinējo ikdienas dzīvi.

Vecāki tā īsti droši vien nesaprot, kā tas būs. Ir tādi brīži, kad viņi ir ļoti noskumuši un satraukti, ka to nedrīkst pieļaut, pēc tam atkal nolaižas tas cīņas gars. Pilsētas skolās, kad ir kādas problēmas, vecāki tās mēģina risināt. Šeit tādas tradīcijas nav. Nu laiks rādīs.

Šogad slēdzamo skolu sarakstā ir arī Mārkalnes pamatskola Alūksnes novadā, Mežotnes internātvidusskola Bauskas novadā. Daukstes pamatskola Gulbenes pusē, Kalnezeru Katoļu pamatskola Rēzeknes novadā, kā arī divas mācību iestādes Krāslavas apkaimē. Bez 9-ām likvidejamām skolām vēl 30 mācību iestādēs šogad tiks pārveidotas un apvienotas.

Kopumā Latvijā pēdējos gados slēgtas vairāk nekā 100 skolu.

Foto

Skaties video!

TOP komentāri

 • Raivis Plivna
  +3 +3 0

  Raivis Plivna

  paldies,brīvās Latvijas politiķiem par genocīdu..galvenais,ir savas lietas,un biznesu bīdīt...
 • Iveta Mazūre [ex,Hāzenfuse]
  +1 +1 0

  Iveta Mazūre [ex,Hāzenfuse]

  Prieks par mūsu varenajiem,-izpārdot,slēgt,palielināt nodokļus,izgudrot jaunus,sabāzt kabatās,gudri pamuldēt,aizbraukt atpūsties sasolit visu ko var,tikt ievēlētiem un turpināt iesakto.Perfekta valsts iekārta.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl