Turpina kristies piena iepirkuma cenas, zemnieki cer uz valsts atbalstu

1 komentārs
Turpina kristies piena iepirkuma cenas, zemnieki cer uz valsts atbalstu
FOTO: LETA

Situācija piena lopkopībā turpina pasliktināties. Vēl par pāris centiem nokritusies piena iepirkuma cena, kā dēļ nozares pastāvēšana nonākusi zem jautājuma zīmes.

Tikai retais zemnieks no piena pārdošanas spēj gūt peļņu – vairums strādā zem pašizmaksas. Lai izdzīvotu, pēdējā cerība ir Eiropas vai valsts atbalsts.

Zemnieku saimniecības Mežacīruļi saimnieks Juris Cīrulis uzsver, ka piena cena šobrīd ir nokritusi rekordzemā līmenī  – Latvijā vidēji 17 eirocenti par litru, kas nozīmē, ka vismaz 80% ražotāju šobrīd strādā zem pašizmaksas un lielas jēgas ražot pienu nav, tomēr arī pieņemt lēmumu par ilgu gadu gaitā iekopto rūpalu neesot viegli.

Pērn piena ražotāji saņēma atbalstu gan no valsts, gan Eiropas savienības. Zemnieki nav zaudējuši cerību, ka tas pats varētu notikt arī šogad.

Kopš piena krīzes sākuma likvidētas jau vairākas saimniecības, tomēr kopējais slaucamo govju skaits sav sarucis. Mazās saimniecības dzīvniekus pārdod lielajām, kam fermās ir brīvas vietas. Tādējādi kopējais govju skaits nav samazinājies.

Tikmēr Zemkopības ministrija apkopojusi jaunākos datus par piena iepirkumu cenām. Kopš Krievijas embargo tās samazinājušās par 39%. Tostarp jūnijā salīdzinot ar maiju vērojams samazinājums vēl par 6,5%.

Vienlaikus gan ministrija novērojusi tendences pasaulē, ka atsevišķiem piena produktiem cenas kāpj, piemēram saldajam krējumam. Tas agri vai vēlu var atspoguļoties arī Latvijas piena iepirkuma cenās. Nav aizmirsts arī par palīdzības meklēšanu zemniekiem un ja pirmdien par to Briselē spriedīs dalībvalstu zemkopības ministri.

Par to, ka jāmeklē veidi, kā piena nozari Latvijā saglabāt, runā arī ekonomikas eksperti.

Pēc Gašpuiša teiktā, piena nozarē aizvien jādomā par pārmaiņām. Ir jāpadara efektīvāks piena pārstrādes process, lai vairāk naudas paliktu ražotājam.

Vienlaikus ir skaidrs, ka piena nozare būtiskus uzlabojumus justu, ja beigtos sankciju karš starp Krieviju un Eiropas savienību.

Jāpiebilst, ka zemnieku skatījumā ideālā piena iepirkuma cena būtu vismaz 22 eirocenti par litru.

 Video