Turpina izplatīties suņu dzīvībai bīstamā slimība; cēloņi joprojām nav zināmi

1 komentārs
Turpina izplatīties suņu dzīvībai bīstamā slimība; cēloņi joprojām nav zināmi
FOTO: LETA

Joprojām nav izdevies noskaidrot, kas izraisa suņiem bīstamo slimību – barības vada dilatāciju. Vēl aizvien tiek konstatēti jauni saslimšanas gadījumi, taču skaidrības par cēloņiem nav.

Slimības cēloņos kopš maija beigām turpina analizēt arī pētnieki. Lai arī ne barībā, ne saslimušo suņu asinīs nav atrasti smagie metāli vai kāds aizdomīgs ķīmisks savienojums, vēl aizvien vidēji mēnesī tiek atklāti 7-8 jauni saslimšanas gadījumi.

Ilze Matīse-Van Houtana, ME uzliesmojuma izpētes grupas vadītāja

Šī ir slimība, kas raksturīga tikai Latvijai, nevienā citā kaimiņu valstī nav ziņoti barības vada dilatācijas gadījumi tādā skaitā. No suņiem, kas ir mūsu pētījumā, visi ēduši viena zīmola barību.

Pus otra gada laikā pavisam kopā apzināti 130 saslimšanas gadījumi, tomēr tā varētu būt tikai aisberga redzamā daļa, jo liela daļa paliek ārpus ārstu redzesloka.

31.decembrī beigsies paraugu vākšana pētījumam, tad tiks apkopotas anketas. Taču pēc tam lems, vai turpināt meklēt to, kas izraisījis suņu masveida saslimšanu.

Ministrijā noliedz, ka slimības cēloņi varētu būt saistīti ar konkrētu suņu barību, tomēr ārstus bažīgus dara daudzās sakritības saistībā ar barības lietošanu.

Tikmēr paši suņu īpašnieki norāda, ka vispār trūkst informācijas par slimību un pašu pētījumu. Pētnieki sola nepadoties un turpināt meklēt šī slimības cēloņus, un piesaista arī ārvalstu kolēģus.

Cēloņu noskaidrošanai Zemkopības ministrija atvēlējusi 10 000 eiro. Par pētījuma rezultātiem prognozes pagaidām neizsaka ne pētenieki, ne ierēdņi. Tikmēr saslimušajiem suņiem visu atlikušo mūžu jāpielāgo īpašs dzīvesveids.