Turlais, visticamāk, zaudēs mēra amatu; viņa vietā varētu nākt Burovs vai arī gaidāmas ārkārtas vēlēšanas

3 komentāri

Ceturtdien gaidāma svarīga diena Rīgas pašvaldībā. Notiks balsojums par uzticību galvaspilsētas mēram Dainim Turlajam (GKR). Un viss šobrīd liek domāt, ka pirms nepilnām trim nedēļām amatā ieceltais mērs tiks gāzts. Gāšana gan automātiski nenozīmētu ārkārtas vēlēšanas, ko vēlas panākt opozīcija.

Dienu pirms balsojuma par palikšanu amatā Turlais tikās ar visu domes frakciju vadītājiem, arī no “Saskaņas” padzīto četrinieku. Tieši no šiem deputātiem būs atkarīgs, vai rīt vismaz 31 deputāts atbalstīs mēra gāšanu. Politiķi oficiāli lēmumu sola pieņemt stundu pirms Rīgas domes sēdes.

“Viss būs zināms rīt, pagaidām vēl ir dažas tikšanās ar kolēģiem. Šodien Turlā kungs piedāvāja jaunu sadarbības modeli,” sacīja neatkarīgo Rīgas domes deputātu frakcijas vadītājs Valērijs Petrovs.

Pēc Petrova teiktā, Turlais mēģinājis vienoties par koalīciju, kurā nebūtu “Saskaņas”, bet kuru veidotu “Gods kalpot Rīgai”, četrotne un tā sauktā labējā opozīcija.

“Turlā kungs redz tādu sadarbību, jo viņam galvenais ir rīdzinieku intereses. Viņš mums teica, ka “Saskaņa” grib tikai atriebties, nedomājot par iedzīvotājiem, ka viņi grib tikt galā ar to četrinieku un parādīt savu varu,” turpināja Petrovs.

Opozīcija gan noliedz, ka varētu sadarboties ar esošo koalīciju vai kādu daļu no tās, un gatavojas citam scenārijam.

“Mūsu vēlamais scenārijs ir, ka divus mēnešus Rīga ir bez mēra un tanī brīdī Saeimai un valdībai ir tiesības un pienākums lemt par domes atlaišanu. Bez ārkārtas vēlēšanām nav iespējams mainīt Rīgas virzienu. Tie joprojām būtu cilvēki, kas Rīgu ieveduši pamatīgā krīzē,” norādīja domes deputāts Vilnis Ķirsis (JV).

Tikmēr Turlais kategoriski noliedz, ka piedāvājis šķelt desmit gadus domē valdošo koalīciju. Pēc viņa teiktā, Rīgā vairs nevar runāt par pozīciju un opozīciju, tāpēc piedāvā visām frakcijām sēsties pie sarunu galda. Mērs atturējās prognozēt, kāds būs balsojuma iznākums.

“Ierosinātājiem par manis atstādināšanu ir nepieciešams domes vairākums. Man pietiktu arī ar mazākumu, lai paliktu amatā. Bet, par cik neesmu gaišreģis un brīnumdaris, nespēju ūdeni pārvēst vīnā vai padarīt aklos par redzīgajiem, pat nepretendēju uz to, tāpēc tā ir tā politiskā atbildība,” pauda Turlais.

Neoficiāla informācija liecina, ka Turlajam neizdosies pārliecināt četrotni un, visticamāk, viņam rīt vajadzēs noņemt tikai pirms nepilnām trim nedēļām uzlikto mēra ķēdi. Šādā gadījumā pēdējais viņa lēmums būs bēdīgi slavenā nodibinājuma “Riga.lv” likvidēšana. Tomēr Turlā gāšana automātiski nenozīmē ārkārtas vēlēšanas. Visticamāk, esošā koalīcija vienosies par atbalstu citam mēram. Kā reālākais kandidāts tiek minēts vicemērs Oļegs Burovs (GKR).