Turcijas vēstnieks: pučistus nesodīs ar nāvi, nāvessodu varētu neatjaunot

Pievienot komentāru
Turcijas vēstnieks: pučistus nesodīs ar nāvi, nāvessodu varētu neatjaunot
Reuters/Scanpix

Turcijas apvērsuma veicējiem netiks piespriests nāvessods, un, ļoti iespējams, ka augstākā soda mēra atjaunošana valstī nenotiks. Tā intervijā LNT Ziņām norāda Turcijas vēstnieks Latvijā Hairi Hairets Jalavs, kurš noraida bažas par Turcijas virzīšanos autoritārisma virzienā, un apliecina, ka Turcija nav atmetusi cerības nākotnē kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti.

Pēc neveiksmīgā apvērsuma Turcijas valdošā vara sākusi tīrīšanas armijā, tiesu sistēmā, medijos, valsts iestādēs un izglītības sektorā. Desmitiem tūkstošus plāno atbrīvot no darba, tūkstošiem cilvēku arestēti, un tiek apspriesta nāvessoda atjaunošana. Vai Turcija, kas ir NATO dalībvalsts un ilgi lolojusi cerības iestāties Eiropas Savienībā, kļūst par autoritāru valsti? To LNT Ziņu žurnālists Aleksis Zoldners vaicāja Turcijas vēstniekam Rīgā.

“Pirmkārt, šis bija apvērsuma mēģinājums, tas nebija iestudēts scenārijs. Otrkārt, šo mēģinājumu veica cilvēku grupa, kas bija saistīta [Fetulla] Gulena kustību, ko mēs uzskatām par teroristu organizāciju. Treškārt, tauta, liela Turcijas armijas daļa to ir apturējuši. Ceturtkārt, mēs esam saņēmuši labu atbalstu no Latvijas, īpaši jūsu ārlietu ministra Rinkēviča kunga. Nākotnē mēs iznīdēsim šos elementus no valdības, no valdības iestādēm, jo tas diemžēl ir bijis kā vēzis, kas ilgi ir audzis administrācijā,” sacīja vēstnieks.

Video

Aleksis Zoldners: Pēc apvērsuma mēģinājuma Turcijā ir desmitiem tūkstoši cilvēku, kuri ir zaudējuši darbu – tiesneši, izglītības darbinieki, policisti, universitāšu darbinieki un tā tālāk. Domāju, ka lielais vairums no viņiem nebija iesaistīti šajā apvērsuma mēģinājumā. Kāpēc Turcijas valdība uzskata par nepieciešamu atlaist šos desmitus tūkstošus cilvēku?

Turcijas vēstnieks Latvijā Hairi Hairets Jalavs: Pirmkārt, viņi vēl nav atlaisti. Mēs iziesim cauri katrai lietai, un meklēsim, vai viņiem ir zināmas attiecības ar šo teroristu organizāciju. Ja nē, viņus atjaunos amatā. Tā nav tīrīšana tādā ziņā, ka viņi visi ir atbrīvoti. Tas ir piesardzības pasākums.

Aleksis Zoldners: Bet vai Turcijas valdība domā, ka desmitiem tūkstoši cilvēku ir iesaistīti teroristu organizācijā?

Turcijas vēstnieks Latvijā Hairi Hairets Jalavs: Ja raugās uz aisberga redzamo daļu, tad, lai tā varētu funkcionēt, ir nepieciešami atbalstītāji.

Aleksis Zoldners: Pēc apvērsuma Eiropā un Latvijā ir plaši izplatīts uzskats, ka Turcija strauji virzās prom no demokrātijas un sekulārisma virzienā uz autoritāru pārvaldi un islāmismu. Vai šāds uzskats ir pamatots vai nepamatots?

Turcijas vēstnieks Latvijā Hairi Hairets Jalavs: Tas ir nepamatots, un pateikšu, kāpēc. Mēs esam nostiprinājušies kā NATO valsts, un mēs joprojām pieliekam visas iespējamās pūles, lai iestātos Eiropas Savienībā. Lai iestātos Eiropas Savienībā, ir jāievēro noteikti standarti. Vai jūs uzskatāt, ka mēs apdraudētu šo mērķi, kam esam sekojuši kopš 1963. gada? Tas ir neiespējami.

Aleksis Zoldners: Jūs teicāt, ka Turcija joprojām ir apņēmusies iestāties Eiropas Savienībā. Tomēr Eiropas Savienības amatpersonas ir izteikušās, ka tas nebūs iespējams, ja Turcijā tiks atjaunots nāvessods.

Turcijas vēstnieks Latvijā Hairi Hairets Jalavs: Turcijas valdības nostāja ir šāda – pat ja mēs likumā paredzētu nāvessodu, nevarētu to izmantot ar atpakaļejošu spēku pret cilvēkiem, kuri ir iesaistīti militārā apvērsuma mēģinājumā.

Līdz ar to nāvessoda atjaunošana mums nav nepieciešama. Bet lieta ir tāda, ka pēc tā ir pieprasījums, un parlaments to apspriedīs. Bet, ja gribat manu personisko viedokli, tas nematerializēsies likumā, jo, ja mēs nevaram to izmantot pret pučistiem, kāpēc atjaunot nāvessodu, ja tas kaitēs mūsu attiecībām ar Eiropas Savienību, ar Rietumu pasauli?

Aleksis Zoldners: Vai Turcija nākotnē paliks lojāla un uzticama NATO alianses sabiedrotā?

Turcijas vēstnieks Latvijā Hairi Hairets Jalavs: Kad mums bija problēmas Sīrijā, kam mēs zvanījām? Tā bija NATO. Mēs uzskatām, ka mums ir daudz ko piedāvāt NATO, un NATO ir būtiska mūsu aizsardzības daļa. Mūsu attiecībās ar NATO nebūs nekādu izmaiņu.