Komentāri

Tumšākās trīs dienas atjaunotās Latvijas vēsturē. To smagums un reizē vienotība, kas visus tolaik pārņēma, ikdienas steigā varbūt daudziem piemirsusies, bet upuru tuviniekus tā neatstāj ne dienu.

Kas un kāda bija šī diena pirms diviem gadiem? TV3 Ziņas piedāvā nelielu atskatu nesenajā vēsturē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Apritējuši divi gadi kopš lielākās traģēdijas atjaunotās Latvijas vēsturē – Zolitūdes Maxima sabrukšanas.

21. novembra pēcpusdiena pirms diviem gadiem bija šķietami parasta ceturtdiena. Cilvēki atceļā no darba iegriezās Zolitūdes veikalā Maxima pēc pārtikas, un īsti nesaprata, kādēļ ik pa brīdim atskan signalizācija.

Tai liktenīgajā dienā tā zvanījusi 37 reizes, bet vienmēr tikusi atslēgta. Arī pulksten 16.21, kad atkal tika pieņemts lēmums veikalam darboties tālāk.

Stundu un divdesmit minūtes vēlāk virs kasēm un piena produktu nodaļas iebruka jumts.

Glābēji ieradās 14 minūšu laikā. Neizpratni raisīja melnzeme, kas lielos daudzumos sajaukusies ar izlijušo pienu, alkoholu un asinīm.

Drīz arī tam radās izskaidrojums – uz veikala jumta bija paredzēts ierīkot taciņas un bērnu rotaļu laukumu.

19.04 notika otrais nogruvums, šoreiz aprokot arī glābējus.

21.00 tika atvesta smagā tehnika, un beidzot bija iespējams izkustināt betona blokus. Darbi ik pa brīdim jāaptur, lai pēc telefona zvaniem drupās meklētu izdzīvojušos.

Pēdējo iznesa pret nākamās dienas rītu – tas bija kasieris Mārtiņš, kuram sadragātas abas rokas. Visu nākamo dienu uz nestuvēm gulošie jau tika pārklāti ar ziliem plēves maisiem.

Bojā gāja 54 cilvēki.

 

Bija vajadzīgi gandrīz divi gadi, lai prokuratūra nodotu lietu tiesai. Apsūdzēti deviņi cilvēki. Bargākie sodi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu un nonāvēšanu aiz neuzmanības draud būvinženierim Ivaram Sergetam, būvekspertam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, arhitektam Andrim Kalinkam un Re&Re būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Pēc nepilnām trim nedēļām sāksies lietas izskatīšana. Tajā ir 263 cietušie, 144 liecinieki, visi lietas materiāli apkopoti 80 sējumos, un milzīgā apjoma un cilvēku intereses dēļ tiesa vismaz sākotnēji norisināsies Ķīpsalas izstāžu hallē.

Savus bērnus un mazbērnus zaudējušie upuru tuvinieki vien baidās, vai nodzīvos tik ilgi, lai redzētu, ka vainīgie tiešām tiek saukti pie atbildības.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl