Tukuma nāve pēc dzemdībām: kad sieviete noasiņoja, ārsta nebija klāt

44 komentāri
Tukuma nāve pēc dzemdībām: kad sieviete noasiņoja, ārsta nebija klāt

Ir pagājis pusgads kopš traģēdijas Tukuma slimnīcā, kad, laidusi pasaulē savu otro bērnu, ārstu klātbūtnē noasiņoja jauna sieviete. Veselības inspekcija ir pabeigusi lietas izmeklēšanu un toreizējai Tukuma dzemdību nodaļas vadītājai piemērojusi administratīvo sodu, bet mirušās sievietes ģimene ir sašutusi. Tas esot pārāk maigs sods neizmērojamam zaudējumam.

Bojāgājušās Kristīnes dēliņš šonedēļ nosvinēja savu pusgada jubileju. Puika ir vesels un jūtas labi. Ģimene gan viņa dzimšanas dienu atzīmē ar dalītām jūtām, jo 16. septembris reizē ir arī diena, kurā mira viņa mamma. Kristīnes dzīve aprāvās vien 31 gada vecumā. Tuvinieki un draugi joprojām nav apraduši ar domu, ka viņas nav.

Sarunai ar TV3 piekrīt bojāgājušās sievietes bērnības draudzene Linda, kura liktenīgajā dienā cerēto prieka vēsti no draudzenes tā arī nesagaidīja. Linda ar Kristīni bijušas pazīstamas no agras bērnības. Kopā uzaugušas Cēsīs, gājušas vienā skolā, dzīvojušas kaimiņos. Arī viņu ģimenes bija tuvas.

Linda, bojāgājušās sievietes draudzene:
Kad Kristīnes mamma nomira, es viņai apsolīju, ka es Kristīni pasargāšu. Rezultāts ir tāds, kāds ir…

Lai arī Kristīne vēlāk pārcēlās dzīvot pie drauga un nākamo bērnu tēva uz Mērsragu, abas tāpat palika tuvas. Linda arī bija viena no pirmajiem, kas uzzināja par draudzenes grūtniecību. Viņa stāsta, ka kopā sagaidījušas Jauno gadu. Līdz rīta gaismai spēlējušas spēles un svinējušas, kad Kristīne esot atklājusi, ka ir stāvoklī.

Linda, bojāgājušās sievietes draudzene:
Es teicu – beidzot! Būs brālītis! Pat vārdiņu izdomājām…

Dzemdības bija plānotas septembra vidū. Pienāca 16. datums, un Kristīni ap pusdienlaiku no Mērsraga aizveda uz Tukuma slimnīcu. Pa ceļam īsziņu viņa paguva nosūtīt vien savam dzīvesbiedram, kurš strādā Vācijā, un audžutēvam. Linda stāsta, ka visi todien esot gaidījuši priecīgo ziņu, bet slimnīca pat neesot uzskatījusi par vajadzīgu tuviniekiem paziņot par notikušo.

Tikai tad, kad vakarā paši zvanījuši uz Tukuma slimnīcu, uzzinājuši, ka Kristīne piecas stundas pēc dzemdībām nomirusi. Sākumā neviens nebija spējis tam noticēt.

Foto

Kur bija ārsts?

Bez mammas tagad palicis astoņgadīgais Emīls un pusgadu vecais Edgars, bet bez dzīvesbiedres – Mārtiņš. Viņš pats sarunai kameras priekšā vēl nav gatavs, tāpēc runāšanu uzņēmies advokāts.
Janvāra beigās Veselības inspekcija pabeidza izmeklēšanu un iepazīstināja ģimeni ar atzinumu, taču tur izlasītais sašutumu par notikušo tikai vairojis, tāpēc viņi to pārsūdzējuši inspekcijas vadītājai. Ieraksti medicīniskajā dokumentācijā un ārstu liecības liek šaubīties, vai tad, kad sākās sarežģījumi, ginekoloģe vispār bija klāt.

Ronalds Rožkalns, cietušās ģimenes advokāts:
Kad pacientes stāvoklis jau bija kritisks un bija nepieciešama aprūpe reanimācijā, to veica ārste – rezidente, kurai pēc likuma nav tiesības patstāvīgi nodarboties ar ārstniecību! Ar ārsti viņa it kā esot sazinājusies pa telefonu.

Jurists apšauba, cik efektīva var būt šāda uzraudzība pa telefonu un vai reanimācija ir īstā vieta, kur par to pārliecināties. Rožkalnam pašam ir diploms medicīnā, un nu jau 10 gadu viņš specializējas tieši šādās lietās, taču arī viņam atzinumā izlasītais bijis pārsteigums. Rožkalns uzskata, ka šis fakts apliecina daudz plašāku problēmu Latvijas medicīnā. ”Katastrofālais ārstu trūkums, īpaši reģionos, novedis pie situācijas, ka rezidenti ir lētais darbaspēks, kas aizpilda ārstu trūkumu,” domā Rožkalns.

Kad vēstījām par notikušo vēl rudenī, Tukuma slimnīcā apgalvoja, ka sievietes iekšējā asiņošana nebija paredzama un apturama.

Citādās domās ir Veselības inspekcija, kuras vadībā kopš februāra iecelta bijusī Tiesu medicīnas ekspertīžu centra direktore Aija Mežsarga. Esot saskatāma ārstes vaina, tāpēc inspekcija lēmusi ārstei piemērot administratīvo sodu. Tā apmērs gan netiek izpausts.

Aija Mežsarga, Veselības inspekcijas vadītāja:
Administratīvais sods ir piemērots konkrētam ārstam, kas pieņēma dzemdības. Eksperti ir konstatējuši, ka ir pieļauti pārkāpumi ārstniecības procesā pēc dzemdībām.

Par saviem secinājumiem Veselības inspekcijai nav pienākums informēt slimnīcu, un tas arī nav ticis darīts. Turklāt Mežsarga uzsver, ka runa nav par slimnīcu, bet konkrētu ārsti. TV3 tapis zināms, ka tā ir bijusī Tukuma slimnīcas Dzemdību nodaļas vadītāja Solvita Krūze. Viņa gan joprojām turpina pieņemt pacientus, jo ārsta sertifikāts viņai nav apturēts. To var izdarīt tikai Latvijas Ārstu biedrība vai tiesa.

Administratīvais sods, lai arī, kā saka Veselības inspekcijā – ne mazs, tomēr nešķiet samērīgs pret zaudējumu, tāpēc ģimene to pārsūdzējusi. Jaunajai vadītājai lēmums jāpieņem līdz aprīļa sākumam. Mežsarga liek noprast, ka situāciju neuzskata par pieņemamu: “Protams, trūkst speciālistu, problēmas medicīnā ir ļoti lielas, bet tas neattaisno tādus pārkāpumus!”

Viena no vienpadsmit

Pagājušajā gadā Latvijā dzemdībās mira 11 sievietes. Tas ir katastrofāls rādītājs.
Kristīnes draudzenei nav miera, kamēr viņa nesapratīs, kas notika tajās piecās stundās starp bērniņa piedzimšanu un nāves iestāšanos.

Linda, bojāgājušās sievietes draudzene:
Es nespēju to izkliegt… Braucam mazo paauklēt, aiz vaidziņiem paraustīt, bet tas arī viss, jo viņas jau nav. Dzīve turpinās…

Linda ļoti cer, ka puisēna dzimšanas diena nepārklāsies ar skumjām, ka tai dienā mira viņa mamma. Tuvinieki nealkst redzēt ārsti aiz restēm, taču uzskata – kādam par notikušo ir jāatbild.

Video

44 komentāri