Tūkstošiem īpašnieku nebūs jāmaksā nodoklis par savu nekustamo īpašumu

24 komentāri

Latvijā nākamajos gados paredzēts diezgan radikāli reformēt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanas kārtību. Nianses vēl tiks slīpētas, un notiks diskusijas, bet kopumā doma tāda, ka vienlaikus ar jaunu kadastrālās vērtības noteikšanas formulu varētu tikt ieviests arī tāds kā neapliekamais minimums.

Ja to atļaus valsts budžeta stāvoklis, tad, piemēram, par mājokli ar vērtību līdz 100 000 nodoklis nebūtu jāmaksā vispār. Juridiskām personām gan šādas atlaides nepienāktos.

Pēc vairāku gadu darba Valsts zemes dienests (VZD) ir izstrādājis precīzu kadastrālās vērtības modeli, kuru paredzēts ieviest no 2021. gada.

Kadastrālai vērtībai ir jāatspoguļo īpašuma vērtība tirgū. Šobrīd spēkā esošā metodika to nenodrošinot, tāpēc ir ļoti daudz objektu, kas esot nenovērtēti.

Jaunā modeļa ieviešana nozīmē, ka daudziem īpašumiem, īpaši tiem, kas celti šajā gadsimtā, tuvu Rīgai, kadastra vērtības vārētu desmitkāršoties. Lai nepieļautu, ka tikpat strauji kāpj NĪN, kuru šobrīd rēķina no pilnas kadastrālās vērtības, Tieslietu ministrija (TM) koalīcijai piedāvā ieviest NĪN neapliekamo minimumu.

To paredzēts attiecināt tikai uz fiziskām personām piederošu mājokli vai zemi ar vērtību līdz 100 000. Par to nodoklis nebūtu jāmaksā. Savukārt summai virs šā nepaliekamā minimuma tiktu piemērots koeficients 0,2, aprēķinot tā saukto speciālo kadastrālo vērtību, kurai piemērotu nodokli.

Piemēram, ja dzīvoklim vai mājai kadastrālā vērtība būs 200 000, tad par pirmajiem 100 000 nav runas, paliek vēl 100 000, kam piemēro 0,2 koeficientu, tas būtu – 20 000 eiro. Tā tad arī būtu speciālā kadastrālā vērtība būvēm.

Kā liecina VZD sniegtais piemērs – ekskluzīvajā, netālu no Cēsīm izveidotajā, Amatciemā kadastrālā vērtībā būvei pieaugtu desmitkārtīgi, savukārt nodoklis faktiski nemainītos. Tikmēr Rīgā sērijveida māju dzīvokļu īpašniekiem nodoklis, visticamāk, vairs nebūs jāmaksā.

Vēl gan gaidāmas diskusijas, vai nepaliekamo minimumu piemērot tikai mājoklim, kurā īpašnieks ir deklarēts, vai visiem īpašumiem. Tas būšot atkarīgs no valsts budžeta iespējām, taču jau tagad skaidrs, ka uzņēmumiem vajadzēs maksāt pilnu nodokli.

Finanšu ministrija ieceri konceptuāli atbalsta.