“Troļļu” publicētu Krievijas propagandu Lietuvā apkaro īpašas sociālo tīklu “patruļas”

1 komentārs

Elfi pret troļļiem – tā var saukt pēdējā laikā Lietuvā aizvien popularitāti gūstošu iniciatīvu internetā, kuras mērķis ir identificēt prokrieviskus ierakstus globālajā tīmeklī.

Blogeru un citu patriotisku interneta lietotāju grupiņa apvienojusies sociālo tīklu patruļā ar nosaukumu “Jorkšīras elfi”. Aktīvistiem izveidota arī sava Facebook lapa, kur publicēti spilgtākie troļļu ieraksti.

Tā saucamie troļļi, kas komentāros un sociālajos tīklos izplata kremlim draudzīgu informāciju un viedokli, tiek uzskatīts par vienu no tā dēvētā hibrīdkara elementiem, kas labi pazīstams gan Latvijā, gan pārējās Baltijas valstīs. Nolūkā šos melus atmaskot aktīvisti Lietuvā izveidojuši īpašu globālā tīmekļa patruļu.

Ričards Savukinas, iniciatīvas autors:
Esmu parasts Lietuvas pilsonis, kas pamanījis, ka Krievijas propaganda mūsu valstī tiek izplatīta lielos apmēros, arī sociālajā tīklā Facebook. To redzot, es nospriedu, ka tā tas nevar turpināties.

Ir dažādas melu apkarošanas metodes. Arī patiesu faktu izplatīšana palīdz novērst propagandu. Tāpat ir svarīgi identificēt un atmaskot sociālo tīklu kontus, kas izplata viltus ziņas.

Izrādās, – arī Lietuvā problēmas rada interneta komentāru sadaļas, kurās nereti atrodami ieraksti ar naidu kurinošiem elementiem.

Monika Garbačauskaite, interneta portāla redaktore:

Interneta “troļļu” komentāru strauju pieaugumu mēs pamanījām vēl pirms Krimas okupācijas un vēl pirms Soču olimpiskajām spēlēm. Piemēram, oktobrī mēs ikdienas no portāla dzēsām vidēji 3000 komentāru.

Vienlaikus Lietuvā ir pat tādi blogeri, kas savu prokrievisko pārliecību neslēpj. Viņu aktivitātes ir pamanītas, bet likumā nav panta, kas liktu viņus sodīt.

Jāpiebilst, ka arī Lietuvas valdība nesen sākusi kampaņu cilvēku smadzeņu skalošanas apturēšanai, tostarp, lūdzot ziņot par aizdomīgu informāciju internetā.

1 komentārs