Trīs muzejos atklāj portretiem veltītu simtgades izstādi

0 Komentāru
Trīs muzejos atklāj portretiem veltītu simtgades izstādi
KRISTĪNE VIĻUMA, LNT ZIŅAS

Ar plašu vērienu trīs vietās – Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā un izstāžu zālē “Arsenāls” – piektdien atklāj simtgadei veltītu izstādi ”Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme”.

Tik visaptveroša šā laika posma portreta žanra retrospekcija būs skatāma pirmo reizi. Tā veidota kā turpinājums Rundāles pils muzeja līdzšinējā vadītāja Imanta Lancmaņa ilgajam darbam, veidojot iepriekšējo gadsimtu portretu izstādes.

Izstādes veidotāji uzsver, ka portrets gan tiešā, gan netiešā veidā dokumentē Latvijas vēstures, sabiedrības, sociālās un kolektīvās atmiņas veidošanos, nacionālās identitātes izpausmes, valstiskuma tapšanu, politiskos apstākļus un nodevas ideoloģijām.

Māra Lāce
LNMM direktore

Portrets – tas ir cilvēks. Un cilvēks ir tas, kas praktiski visu veido, tas ir tas, kas ir noteicis 20. gadsimtā mūsu valsts ceļu, gaitu. Bijis dažādos pārmaiņu periodos, ļoti komplicētos laikos bijis.

Kopumā izstāžu vietās būs apskatāmi ap 800 eksponātiem – glezniecība, grafika, tēlniecība, fotogrāfija, objekti, videodarbi un instalācijas, tostarp Jaņa Rozentāla, Jēkaba Kazāka, Valdemāra Tones, Uga Skulmes, Jāņa Kugas un citu mākslinieku darbi.

Tie visi sniedz pārskatu par žanra attīstību un stilistiskajām interpretācijām un pievērš uzmanību gan autora rokrakstam un daiļradei, gan pašas portretējamās personības lomai sabiedriskos procesos.

Izstāde būs skatāma līdz 24. februārim.

0 Komentāru