Trīs miljoni eiro gadā – summa, ko Rīgā plānots iekasēt ar tūrisma nodokli; naudu varētu saņemt RTAB

1 komentārs

Rīga plāno papildināt pilsētas maku ar jaunu nodokli tūristiem. No katra viesa varētu iekasēt vienu eiro par katru šeit pārlaisto nakti. Gadā tas varētu ienest ap trim miljoniem. Interesanti, ka šo naudu varētu novirzīt korupcijas skandālā ierautajam Rīgas Tūrisma attīstības birojam (RTAB).

Idejai par tūristu nodokli neiebilst par nozari atbildīgā Ekonomikas ministrija, bet industrijas iekšienē viedokļi dalās.

Lai gan Rīgas pašvaldība augustā noslēgusi sadarbības memorandu ar vairākiem viesmīlības un tūrisma nozari pārstāvošajiem uzņēmumiem un organizācijām, paredzot no 2021. gada ieviest pilsētā tūrisma nodevu, ne visi par šo domu ir sajūsmā. Restorānu biedrības vadītājs Jānis Jenzis pauž bažas, ka nodeva var atbaidīt daļu tūristu.

“Es tā ļoti skeptiski, ar bažām raugos uz šo ideju. Eiropā ir pilsētas, kurās ir pārāk daudz tūristu, un nodoklis ir veids, kā regulēt to. Ja vasarā redzam, ka ir tūristi, nesezona ir tukša. Vienkārši pieliekot nodokli, riskējam samazināt plūsmu,” saka Jenzis. “Ir Dubrovniki, Barselona, Parīze, kur ir problēma – tūristu daudz. Tur šāda nodokļa ieviešana ir pamatota! Rīga nav starp tām, kur būtu “over tourism” problēma.”

Tūrisma nodoklis ir populārs siltās dienvidu valstīs. No kaimiņiem nodoklis ir Viļņā – 1 eiro par nakti, Tallinā tāda nav. Vislielākais nodoklis ir tūristu pārpildītajā Venēcijā – līdz pat 10 eiro par nakti no cilvēka, tieši ar mērķi ierobežot tūristu skaitu. Rīgas plānus par nodokļa ieviešanu atbalsta nozari uzraugošā Ekonomikas ministrija, kas ar pašvaldību pārrunājusi iespējamo ieviešanu.

“Rīgā šāda nodeva, iespējams, konceptuāli ir noderīga. Ļoti svarīgi, lai līdzekļi, kas iegūti, būtu novirzīti tūrisma nozares attīstībai. Viens eiro par nakti – līdzīgi kā Viļņā, kā daudzās citās tā sauktajās jaunajās Eiropas valstīs, pilsētās. Vecajā Eiropā nodeva mēdz būt arī 3, 4, 5 eiro par nakti,” norāda ministrijas Nozaru politikas departamenta direktors.

Nodevu saņems Rīgas Tūrisma attīstības birojs, kurš nodarbojas ar Rīgas tēla popularizēšanu pasaulē. Naudu solīts izmantot tūrisma infrastruktūras uzlabošanā. Ņemot vērā pērnā gada statistiku, veiktas aplēses par iespējamiem jaunā nodokļa ieņēmumiem.

“Pērn Rīgā nakšņoja 1 700 000 viesu, kas kopumā pavadīja 3 200 000 naktis. Līdz ar to tā nodeva varētu būt 3 miljonu eiro robežās,” piebilst Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes vadītājs Ilmārs Ziedonis.

RTAB šogad skāra skandāls – maijā KNAB sāka kriminālprocesu pret biroja amatpersonām par budžeta līdzekļu izšķērdēšanu, dokumentu viltošanu, krāpšanu. Pastāv aizdomas, ka tūrismam atvēlētā nauda izmantota “Saskaņas” vēlēšanu kampaņai. Savukārt Valsts kontrole paziņoja, ka birojā un “riga.lv” trīs gadu laikā nesaimnieciski iztērēti vairāk nekā 20 miljoni eiro rīdzinieku naudas.
1 komentārs