Trīs gadu laikā Rīgas pašvaldība savām biedrībām nelietderīgi izlietojusi 21 miljonu eiro

35 komentāri

Rīgas pašvaldība pret nodokļu maksātāju naudu attiecas bezrūpīgi – dāsni dotē biedrības, pretī neprasot pamatot izdevumus. Kopumā dome šādā veidā nelietderīgi izlietojusi vismaz 21 miljonu eiro, tā secinājusi Valsts kontrole (VK) savā revīzijā, kas nonākusi TV3 Ziņu rīcībā.

Atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) VK secinājumiem nepiekrīt un tos sauc par politiskiem.

Savā vēl nepubliskotajā revīzijā VK vētījusi Rīgas domes dažādām biedrībām un nodibinājumiem piešķirtās naudas lietderību un likumību. Gandrīz 100 lappušu izsmeļošajā apskatā revidenti secina, ka pašvaldība nepietiekami uzrauga naudas izlietojumu, īpaši izceļot divus nodibinājumus – ”Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” un ”Riga.lv”.

Revīzijā apskatīti trīs pēdējie gadi. Kopumā no sava budžeta pašvaldība biedrībām un nodibinājumiem devusi 26,5 miljonus eiro, bet lauvas tiesa jeb 20,9 miljoni tikuši nodibinājumiem ”Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” un ”Riga.lv”. VK ieskatā šis – gandrīz 21 miljons eiro – trīs gadu laikā nav izlietots lietderīgi.

Piemēram, ”Rīgas Tūrisma Attīstības Birojam” piešķirts tāds finansējuma apjoms, kādu ir tas pieprasījis bez jebkādiem pamatojumiem. Savukārt ”Riga.lv” pašvaldība vispār nebija apstiprinājusi budžetu nevienu gadu – trīs auditēto gadu laikā rātskungi vienkārši piešķīruši dotāciju vairāk nekā četru miljonu eiro apmērā.

“Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” aizdomīgs šķiet ne tikai par neizsekojamiem sadarbības projektiem, bet arī iespējami fiktīvi nodarbinātiem darbiniekiem, kuri nav spējuši izskaidrot savus pienākumus un paveiktos darbus. Savukārt citi darbinieki naudu nav taupījuši – viens darbinieks 19 000 eiro tērējis restorāniem, alkoholam, delikatesēm un ziediem.

Nesaimnieciska bijusi preču zīmes ”RIGA CARD” pārdošana. To nodibinājums no kādas privātpersonas nopircis par 10 000 eiro, lai pēc gada pārdotu par vienu eiro un tā vietā izveidotu līdzīgu zīmolu “RIGA PASS”.

Savukārt nodibinājums ”Riga.lv” finanšu atskaitēs uzrādot nepatiesus finanšu datus – izdevumi mākslīgi palielināti. Apšaubīta arī portāla “riga.lv” lietderība – piemēram, tā štata žurnāliste ar atlīdzību 650 eiro mēnesī pērn janvārī, martā un jūnijā kopumā sagatavojusi 41 rakstu, no kuriem 25 raksti ir pārpublicēti materiāli no informācijas pirmavota ar identisku saturu.

Kopumā VK secina, ka pašvaldība ar nodokļu maksātāju naudu nav rīkojusies saimnieciski, tādējādi pārkāpjot likumu.

Vēl nesenais domes galva Ušakovs iebilst – par tēriņu lietderību liecina tūristu pieaugums. “Mēs labi atceramies 2009. gadu, kad bija 600 000 tūristu, un pagājušo gadu, kad bija trīs miljoni. Valsts kontrole kopā ar daudzām citām iestādēm ir aktīvi iesaistījusies cīņā pret Rīgas pašvaldību, tas jau ir politiskais process.”

Savukārt pašvaldību uzraugošais ministrs uzskata, ka šajos tēriņos būtu jāiedziļinās arī likumsargiem. “Ja tiešām ir pieņemti nelikumīgi lēmumi, domāju, ka policija rīkosies. Galu galā, attiecībā uz Rīga domes darbību dažādās formās ir vairāki kriminālprocesi, domāju, ka tas ir tikai sākums,” piebilst vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

VK izsmeļošo pārskatu publiskos jaunnedēļ. Zināms, ka minēto biedrību finansēšanu pēta arī KNAB.