Trīs dienas pirms Rīgas mēra vēlēšanām, to iznākums joprojām nav drošs

0 Komentāru

Būt vai nebūt? Šo eksistenciālo jautājumu sev nākas uzdot Rīgas domes (RD) deputātiem. Pirmdien viņiem beidzot jāievēl nākamais Rīgas mērs, pretējā gadījumā riskējot ar ārkārtas vēlēšanām. Tomēr trīs dienas pirms izšķirošajiem notikumiem neviens no mēra amata kandidātiem nevar būt pārliecināts par ievēlēšanu. Reālākajam pretendentam Oļegam Burovam (GKR) galvassāpes sagādā “Saskaņas” frakcija, kura nesteidz doties koalīcijā ar tiem deputātiem, kuri no partijas nesen atšķēlās.

Piektdien bija paredzēta partiju “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” kopsēde, kuras laikā bija jāparaksta koalīcijas līgums par atbalstu Oļegam Burovam kā Rīgas mēram. Taču uz sēdi neviens no “Saskaņas” frakcijas neieradās.

“Sanāksmē piedalījās tikai GKR deputāti. (TV3: Vai šodien tiksities ar “Saskaņu”?) Noteikti, mēs tiekamies katru dienu n-tās reizes. Pilsētas svētki mums ir priekšā,” saka GKR frakcijas vadītājs Rīgas domē Vjačeslavs Stepaņenko.

“Koalīcijas līguma projekts ir saskaņots ar “Saskaņas” partijas priekšsēdētāju Nilu Ušakovu un frakcijas vadītāju Vladovas kundzi. No mūsu puses tas tika parakstīts divas dienas atpakaļ, un šobrīd līgums atrodas parakstīšanai “Saskaņas” frakcijā,” saka Burovs.

Kā novēroja TV3 Ziņas, Burovs piektdien mēģināja “Saskaņas” frakcijā noskaidrot kavēšanās iemeslus, tomēr neviens nākamo mēru nesagaidīja. Sazvanīta “Saskaņas” frakcijas vadītāja atzina, ka koalīcijas līgumu varētu parakstīt tikai pirmdien īsi pirms domes sēdes, kurā tiks balsots par Burovu.

“Es ceru, ka mēs parakstīsim. Ceru, ka mums būs pārliecība, ka varam iet kopā tālāk. Sadarbības parteriem ir jāsaprot viena lieta – Rīga nav tirgotava, mēs gribam strādāt normāli. Ja redzēsim, ka varam nodrošināt labu sadarbību, ir OK, nav problēmu,” saka RD “Saskaņas” frakcijas vadītāja Anna Vladova.

Neoficiālā informācija liecina, ka “Saskaņas” frakcijā joprojām nav vienprātības, vai iet Burova koalīcijā, kuras pastāvēšana būs atkarīga no partijas padzītās četrotnes balsīm. Vairāki frakcijas deputāti, tostarp Rīgas nodaļas vadītājs Sandris Bergmanis, uzskata, ka partijai izdevīgākas būtu ārkārtas vēlēšanas: “Vai es un mēs visi redzēsim, ka viss notiek rīdzinieku labā un interesēs, vai nu sāksim runāt par ārkārtas vēlēšanām, ko darīt. (TV3: Cik liels ir atbalsts frakcijas ārkārtas vēlēšanu rīkošanai?) Liels!”

Tikmēr no “Saskaņas” izslēgtā četrotne, kura apvienojusies neatkarīgo deputātu frakcijā, piektdien parakstīja sadarbības līgumu ar Burovu. “Tas nozīmē, ka pirmdien mēs atbalstām Burova kungu uz priekšsēdētāja amatu,” apliecina RD neatkarīgo deputātu frakcijas vadītājs Valērijs Petrovs.

Kopā ar četrotni atbalstu Burovam sola arī trīs frakcijas “Rīgai” deputāti, kuri atšķēlušies no labējām partijām. Kopā ar GKR tās ir 18 balsis. Burovs gan pārliecināts, ka viņa kandidatūrai pēc pārdomām piekritīs arī “Saskaņa”. “Viss ir izdarīts, lai par domes priekšsēdētāju nobalsotu 35 cilvēki,” viņš saka.

Vēlēšanās Burovam būs konkurents – “Latvijas Attīstībai” deputāts Viesturs Zeps, kurš atzīst, ka par viņu nav gatava balsot visa labējā opozīcija, līdz ar to lielu cerību tikt ievēlētam neesot. Burova ievēlēšana gan situāciju nemainīšot. “Rīgā nemainīsies nekas – celsim gaismas pilis, tilti bruks,” saka Zeps.

Ja “Saskaņa” pēdējā brīdī atsaka Burovam balsis, pēc likuma pašvaldību lietu ministram Jurim Pūcem ir jāsāk domes atlaišanas procedūra, jo dome bez priekšsēdētāja ir jau divus mēnešus.

0 Komentāru