Trieciens ekonomikai – lielie uzņēmumi pamet Latviju

62 komentāri

Uzņēmēji apgalvo, ka viņu konkurētspēja samazinās un iemesls tam ir nodokļu slogs, kā arī šogad krietni pieaugušie elektrības rēķini, līdz ar to par jaunām ražotnēm Latvijā uzņēmumu vadītāji runā atturīgi un vairāk lūkojas uz kaimiņvalstīm.

Vairāki lielie ražošanas uzņēmumi sākuši pamest Latviju – ražotāji skatoties uz kaimiņvalstīm, kur esot labvēlīgāka nodokļu politika, par to šonedēļ Ministru kabinetu brīdināja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Arvils Ašeradens:

Mēs esam nonākuši pie dārgākajām elektroenerģijas cenām Baltijā galalietotājiem, un tā ir viena fundamentāla problēma apstrādes rūpniecības attīstībā, ko mēs redzam ilgtermiņā. Lielā apstrādes rūpniecība pamet Latviju, piemēri jau minēti – Metalurgs ir pārtraucis darbību, Cemex varam minēt, ir dažādi celtniecības materiālu uzņēmumi, tas pats ”Latvijas finieris” jau uzstāda savas ražotnes ārpus Latvijas, Valmieras stikla šķiedra Amerikā uzstāda savus uzņēmumus. Un viens lielais jautājums ir, ka industriālā cena elektroenerģijai ir par 50% lielāka, nekā tā ir kaut vai pieejama Viduseiropas industriālajiem ražotājiem.

Vairāki ministra minētie uzņēmumi, kuriem ir rūpnīcas arī citās valstīs, LNT Ziņām apstiprināja, ka ražošana Latvijā ir dārga. Latvijas finiera vadītājs atzina, ka paplašināšanās reģionā ir bijusi uzņēmuma plānos, taču izmaksu salīdzinājums noteikti nenāk par labu tam, lai veidotu kādu jaunu ražotni tepat Latvijā.

”Tā kā mēs attīstāmies reģionāli un šobrīd mūsu ražošana ir četrās valstīs, tad ir jāatbild uz jautājumu, veidojot projektus, skatoties uz izmaksām, kur ir plusi un kur ir mīnusi. Mums šī atbilde patiešām pastāv,” norādīja ”Latvijas finiera” valdes priekšsēdētājs norādīja Uldis Biķis.

Video

Savukārt Cemex komercdirektors Māris Gruzniņš teica, ka rūpnīca Latvijā slēgta, protams, netiks, taču tā jau ir kļuvusi nekonkurētspējīga. Rūpnīcu nevarot ielikt vagonā un kuģī un aizvest, bet tā jebkurā brīdī var tikt apturēta, līdz ar to vairs nebūs ne darba vietu, ne saražotās produkcijas.

Turklāt jau tagad Latvijas rūpnīcā saražotais cements vairs nav konkurētspējīgs, piemēram, Krievijas tirgū un esot bažas arī par Skandināvijas valstu tirgiem.

”Ja mēs kā lielie ražotāji saņemam tik lielus triecienus no gada uz gadu, ir mirklis, kad to vairs nevar. Mums pēdējo gadu laikā kopš 2008.gada elektrības cena ir palielinājusies trīskārtīgi – tas nav par 10-20%, bet par 300%. Viss, kas ir darīts, ir tikai likts slogs virsū, lai, visticamāk, pazeminātu mūsu konkurētspēju uz eksporta tirgiem. Cemex noteikti pie šādas situācijas nedomās par kādām papildus investīcijām nākotnē,” norādīja Gruzniņš.

Pēc jauno tarifu stāšanās spēkā šogad daudziem uzņēmumiem elektrības sadārdzinājums ir bijis ap 10%, bet atsevišķām rūpnīcām rēķini pieauguši pat desmitkārtīgi. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vadītājs atzīst, ka šāda tendence ir bīstama un burtiski vedot  valsti bezdibenī.

”Ja šeit mēs ar nodokļiem, ar elektrības izcenojumiem esam nekonkurentspējīgi, tas nozīmē, ka ražošanas pārcelsies uz citām vietām,” LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Uzņēmēju pārstāvji norāda, ka līdzīgas tendences vērojamas arī pakalpojumu sektorā, kā piemēru minot neseno paziņojumu par DNB un Nordea banku apvienošanos un lēmumu jaunās bankas centrālo biroju veidot Igaunijā, nevis Latvijā.

Uzņēmēji uzskata, ka ir pēdējais laiks mainīt valsts attieksmi pret ražotājiem, kas ir lieli nodokļu maksātāji. Ja tas netikšot darīts, uzņēmumu aizplūšana turpināsies, tāpēc jāmeklē iespējas uzņēmumiem sniegt atbalstu.

”Tas ir ļoti nopietns signāls valdībai, politiķiem, ierēdņiem, ka ir pēdējais brīdis kaut ko mainīt, vienīgais ceļš, ko te var darīt, ir meklēt papildu finansējumu valsts budžetā, kādā veidā nofinansēt, lai elektroenerģijas cenas būtu konkurētspējīgas,” saka Endziņš.

TOP komentāri

 • ...
  +34 +33 -1

  ...

  te VISU DARA .LAI SO VALSTI PADARITU GA;LIGI TUKSU ...NO VISA ,PAT NO CILVEEKIEM ,NEMAZ NERUNAJOT PAR RUPNIECIIBU ....KAUNS 10000X
 • hartijs
  +33 +32 -1

  hartijs

  Sanāk ka Latvijas ienaidnieks nav neviens cits, kā valdība un tauta, kas to ievēlēja!
  Rūpniecība izpārdota, lauksaimniecība nolikvidēta, darbspējīgi cilvēki izdzīti svešatnē.
  Kaimiņi ar ieročiem klauvē pie robežas!
  Un vēl jāpaaugstina nodokļus. Ne kauna, ne sāta sajūtas!
 • ah

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl