Traģēdija Jaunbērzē: turpinās skatīt krimināllietu par notikušo kūtsmēslu noplūdi, kas izraisīja četru cilvēku nāvi

0 Komentāru
Traģēdija Jaunbērzē: turpinās skatīt krimināllietu par notikušo kūtsmēslu noplūdi, kas izraisīja četru cilvēku nāvi
JĀNIS ZARIŅŠ, TV3 ZIŅAS

23.janvārī plkst.10 Zemgales apgabaltiesa turpinās skatīt krimināllietu par 2016.gadā jūlijā Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecībā notikušo kūtsmēslu noplūdi, kas izraisīja četru cilvēku nāvi, informēja tiesas pārstāve Diāna Ozoliņa.

Tiesu sistēmā publiskotā informācija liecina, ka ar Zemgales rajona tiesas 2018.gada spriedumu, ar kuru zemnieku saimniecības “Makleri” īpašniekam un vadītājam Edgaram Makleram piespriests nosacīts sods, nav bijusi apmierināta prokuratūra un cietušo puse.

Oktobrī apelācijas instancē bija nozīmēta pirmā tiesas sēde, taču lietas izskatīšana atlikta. To plānots iztiesāt janvārī. Lietu apgabaltiesā skata Juris Siliņš.

“Firmas.lv” dati liecina, ka saimniecībai “Makleri” 17.decembrī sākts reorganizācijas process.

Jau ziņots, ka Zemgales rajona tiesa Dobelē nosprieda apsūdzēto zemnieku saimniecības “Makleri” īpašnieku un vadītāju Makleru atzīt par vainīgu par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, par ko draud cietumsods līdz pieciem gadiem.

Tiesa lēma sodīt viņu ar brīvības atņemšanu uz trim gadiem, taču, tā kā tiesa, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, vainīgā personību un citus lietas apstākļus, ieguvusi pārliecību, ka vainīgais, sodu neizciešot, turpmāk neizdarīs likumpārkāpumus, vainīgais notiesāts nosacīti.

Makleram noteikts arī pārbaudes laiks – četrarpus gadi. Tāpat tiesa lēma līdz sprieduma spēkā stāšanās brīdim negrozītu atstāt viņam noteikto drošības līdzekli – uzturēšanos noteiktā vietā.

Pieņemts lēmums arī piedzīt no apsūdzētā par labu trīs cietušajiem materiālā kaitējuma kompensāciju kopumā 3360 eiro apmērā.

Ziņots arī, ka 2016.gada 22.jūlijā Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecībā remontdarbu laikā no tvertnes noplūda indīgi izgarojumi, kā rezultātā gāja bojā četri cilvēki, bet vēl trīs cietušie tika nogādāti slimnīcā. Nelaime notika zemnieku saimniecībā “Makleri”.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece informēja, ka bojāgājušie ir 1951., 1969. un 1989.gadā dzimuši vīrieši, kā arī 1976.gadā dzimusi sieviete. Viens no bojāgājušajiem ir saimniecības bijušais īpašnieks – 1951.gadā dzimušais Pēteris Maklers.

Negadījums notika kūtsmēslu-šķidrmēslu pārsūknēšanas vada avārijas dēļ. Kā pastāstīja Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece Jolanta Ližus, avārijas rezultātā noplūda kūtsmēsli, kas nelielā apjomā izplūda arī piegulošajā teritorijā. Avārijā vainojams pārsūknēšanas vada pretvārsts. Ja pretvārsts tiktu salabots, nekādas noplūdes vidē vairs nebūtu iespējamas.

Vēlāk prokuratūra Makleram cēlusi apsūdzību pēc Krimināllikuma 146.panta otrās daļas – par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, par ko draud cietumsods līdz pieciem gadiem.

0 Komentāru