“Tosmares kuģubūvētavu” cer pārdot par četriem miljoniem eiro

Pievienot komentāru
“Tosmares kuģubūvētavu” cer pārdot par četriem miljoniem eiro
Ilustratīvs foto. (EMĪLS DESJATŅIKOVS, F64)

Liepāja zaudē vēl vienu ar metālapstrādi saistītu uzņēmumu. No maksātnespējai nodotās “Tosmares kuģubūvētavas” atlaisti pēdējie darbinieki un uzņēmumu plānots jau tuvākajā laikā pārdot. Interesi par to izrādījuši vairāki pircēji. Ko tas nozīmē vienam no vecākajiem uzņēmumiem Baltijas jūras reģionā un tā darbiniekiem?

“Tosmares kuģubūvētava” dibināta 1900. gadā un ir viena no vecākajām Baltijas jūras reģionā. Šobrīd uzņēmumā, kur vēl nesen tika veikti aktīvi kuģu remondarbi – ir dīkstāve, atlaisti visi darbinieki, kuģu doki stāv tukši un arī tehnika atrodas avārijas stāvoklī.

Ieejot “Tosmares kuģubūvētavas” teritorijā redzams, ka iekārtu maiņa vai uzlabošana nav veikta sen. Kuģu doki, kur vēl pirms nedēļas tika remontēts pēdējais kuģis, izskatās bēdīgā stāvoklī, lielākā daļa iekārtas nav remontētas un mainītas no uzņēmuma dibināšanas pirmsākumiem.

Ja sākotnēji tika apsvērta iespēja uzņēmumu saglabāt un atveseļot, tad tagad šāds scenārijs netiek pieļauts. Pēdējie kuģi no “Tosmares kuģubūvētavas” izgāja pirms nedēļas. Šobrīd uzņēmumā, kurš agrāk nodarbināja 160 darbiniekus, strādā aptuveni 19 cilvēki, kas uzrauga kuģubūvētavas teritoriju un iekārtas.

“Uzrauga, lai te viss neapplūst un neaiziet galīgi bojā, viens cilvēks vēl mēģina nodarboties ar kaut kādu saimniecisko darbību, meklē pasūtījumus, lai galīgi no aprites neiziet “Tosmares kuģubūvētava”. Šobrīd notiek visas darbības, lai attiecīgo uzņēmumu varētu pārdot,” saka maksātnespējas administrators Ivars Meļķis.

Lai spētu nomaksāt tekošos elektrības rēķinus, “Tosmares kuģubūvētavas” teritorijas daļas nodotas apakšnomniekiem. Viens no tiem – Baltijas lielākais metāla pārstrādes uzņēmums ”Tolmets” .

“Tosmares kuģubūvētavu” maksātnespējas administrators  cer pārdot pa četriem miljoniem eiro. Tā ir summa, kas nepieciešama, lai segtu  kreditoru kopējā prasījumu un samaksātu nodokļu parādu valstij.

“Ja šādu ciparu dabūtu būtu ļoti labi, tie piedāvājumi arī tajās robežās ir. Interesenti ir daudz, nāk skatās, ir vairāki potenciāli pircēji, kas tieši nodarbojas šinī pašā sfērā kuģu remontu, kuģu būvi nav bijuši tādi piedāvājumi, bet ar kuģu remontu, kas ir tas, ko Tosmare pēdējā laikā arī darīja,” saka maksātnespējas administrators.

Pēdējā kuģa būvniecība “Tosmares kuģubūvētavā” veikta pirms četriem gadiem. Lielākais klients uzņēmumam vēl 2013. gadā bija Krievija. Liepājas domē uzskata, ka uzņēmuma liktenī vainojama skandalozu slavu guvušā “Tosmares kuģubūvētavas” valdes priekšsēdētāja Vasīlija Meļņika  un viņa meitas Jekaterinas rīcība kā arī sarežģītā ģeopolitiskā situācija.

“Šī situācija, kas ir izveidojusies ir vairāku sakritību kopums ar ko uzņēmums ir saskāries gan saistībā ar Krievijas sankcijām, gan arī ar vispārējo situāciju uzņēmumā,” norāda Liepājas domes attīstības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Ābols.

Gaidot skaidrību par uzņēmuma tālāko nākotni, tikai 26-i no atlaistajiem kuģubūvētavas darbiniekiem iestājušies bezdarbniekos. Nodarbinātības Valsts aģentūrā atklāj, ka Liepājā šobrīd ir ap 700 brīvām vakancēm, tostarp arī metālapstrādes jomā. Lielākā daļa darbinieku tomēr cerot, ka gada beigās nu jau jaunais uzņēmuma īpašnieks, viņus pieņems atpakaļ.

“Tie pamatā ir darbinieki 50+ gadu vecumā, lielākoties tie ir vīrieši. Daļa no šiem darbiniekiem apgalvo, ka viņus ņems atpakaļ gada beigās, ka uzņēmums tiks pārdots un viņi gatavojas doties atpakaļ, jo viņus tur pieņems – nu tāds ir noskaņojums cilvēkiem. Vel ir tāda lieta, ka šie cilvēki nezina, vai ļoti zemā līmenī zina valsts valodu,” saka NVA Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane.

“Tosmares kuģubūvētavas” lielākā īpašniece ir “Rīgas kuģubūvētava”, kas šobrīd atrodas līdzīgā situācijā. Arī šim Meļņika vadītajam uzņēmumam pēdējā gada laikā būtiski samazinājies pasūtījumu apjoms, darbiniekiem mēnešiem nav maksātas algas. Un, kā liecina “Lursoft” dati, šī gada maija beigās Rīgas kuģu būvētavas nodokļu parāds sasniedza vairāk nekā 1,2 miljonus eiro.

Jāatgādina, ka uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Vasīliju Meļņiku Ukrainas prokuratūra tur aizdomās saistībā ar krimināllietu, kas ierosināta par Ukrainas uzņēmuma “Neftogaz” līdzekļu piesavināšanos 54 miljonu eiro apmērā un ir uzlikusi arestu vairākiem Meļņika īpašumiem, tai skaitā desmit uzņēmumiem Latvijā. Ar pašu Meļņiku LNT Ziņām sazināties tā arī neizdevās.