Toreiz un tagad – vietas, kur tapušas “Limuzīna Jāņu nakts krāsā” ainas

8 komentāri
Toreiz un tagad – vietas, kur tapušas “Limuzīna Jāņu nakts krāsā” ainas
LNT/kadrs no k/f "Limuzīns Jāņu nakts krāsā"

Raiskuma pagasta Biekas ir mājas, kurās pirms 35 gadiem tika filmēta leģendārā filma Limuzīns Jāņu nakts krāsā. Lai gan latviešu tautas izpratnē mājai ir gluži vai kultūrvēsturisks statuss, tā ir privātmāja un par tās sakopšanu jārūpējas tās saimniekiem. Maija Vegnere, kura bijusi klāt arī filmas uzņemšanā, atzīst, ka 150 gadus vecā būve prasa nemitīgus ieguldījumus, pašiem to uzturēt kļūst arvien sarežģītāk. Kādus risinājumus piedāvā novada dome, ko vēlas saimnieki un, kā pašlaik izskatās vietās, kas pazīstamas teju vai katram, kurš redzējis Streiča filmu?

Leģendārās ēkas saimniece Jāņu laikā ciemiņus sagaida ar pašas sietu sieru un pīrāgiem, brašām kaimiņu līgotājām un stāstiem, kā mainījušās vietas un lietas, kas redzamas Limuzīnā Jāņu nakts krāsā. Viņa vēsturiskajā namā uzņem gan ekskursantus, gan kāziniekus, gan talciniekus. Tomēr nama sakopšana ar laiku kļūstot arvien sarežģītāka.

“Pilnīgi sirds sāp, ka tā māja var sajukt, bet palīdzības nav nekur. Gribējām atjaunot, viņai jumts ir beigts – mainīt. Un tad atbrauca ekskursanti no Rīgas – skolas direktors ar savu mammu un tad ierosināja, kāpēc nevarētu tādu atjaunot?” LNT Ziņām stāsta mājas saimniece Maija Vegnere.

“Sākām kaut ko darīt, bet ciems nedod atļauju, tāpēc, ka privātmāja ir. Viņi pieprasa, lai atdāvina – atdod ciemam. Tad viņi kaut ko darītu, bet kā privātīpašumam – tā kā neko,” stāsta sieviete.

Video

Informēts par situāciju leģendārajā mājā ir arī Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents.”Mēs varam palīdzēt kārtot gan ar savu padomu, gan ar savu resursu, bet tīri finansiālu ieguldījumu kā tādu no pašvaldības viedokļa mēs īsti nevaram ieguldīt, jo tas attiecas uz pilnīgi jebkuras fiziskas personas īpašumu. Tā kā mums ir mazlietiņ rokas sasietas, bet mēs varam meklēt kopīgus risinājumus,” norāda Vents.

Tā kā mājas saimniece šajā mājā dzīvo un atdāvināt pašvaldībai to neplāno, palīdzība jāmeklē citā veidā.

“It kā būtu labi ziedojumi vai kādā citā ceļā, bet es jau nezinu, kur griezties un kā. Filmu rāda – lielas naudas jau par to tiek maksātas…” teic Maija Vegnere.

Mājas saimniecei patīk kavēties atmiņās par filmas uzņemšanas laiku. Viņa atceras teju katru sīkumu – arī to, kāds kurai būvei bijis jumts filmas uzņemšanas laikā un to, kur Limuzīna Jāņu nakts krāsā varoņi izspēlējuši savas ainas.

Foto

Hardijs Vents norāda, ka ar nama saimniekiem vairākkārt runājuši par dažādiem risinājumiem, tomēr gala lēmums par mājas nākotni un iespējamo statusa maiņu gulstas uz saimnieku pleciem.

“Mēs esam apstājušies pie tā, ka esam izrunājuši vairākkārtīgi izrunājuši šo te ideju, kāda ir bijusi, bet mēs to iniciatīvu gaidām no pašiem mājas īpašniekiem,” stāsta Hardijs Vents.

Lai arī pagaidām nav rasta palīdzība mājas atjaunošanai, saimniece aicina interesentus izbaudīt Bieku apkaimes labumus – skaistās ainavas, pļavas un ezeru.

8 komentāri