Toreiz un tagad! Kā izskatās latvāņu pārņemtajā Alojas novadā?

0 Komentāru
Toreiz un tagad! Kā izskatās latvāņu pārņemtajā Alojas novadā?
Foto: Ekrānuzņēmums

Latvijas lauku un ceļmalu lielākais bieds – latvānis. Tas izceļas ne vien ar apbrīnojumu izturību un milzu izmēriem, bet arī postošo iedarbību saskarē ar ādu. Latvāņu radītie apdegumi ir ļoti dziļi, sāpīgi un ilgi dzīstoši. Iedzīvotāju izmisuma saucieni pēc palīdzības un padoma cīņai ar šo padomju mantojumu tiek saņemti no dažādām Latvijas vietām.

Raidījums Bez Tabu jau 2014. gadā saņēma trauksmes zvanu no Alojas novada iedzīvotājiem, kuri vairs nevarēja izturēt latvāņu netraucēto uzvaras gājienu.

Bez Tabu toreiz

Pensionāru pāris Aivars un Maija dzīvo autoceļa Aloja-Valmiera malā. Līdzās viņu necilajai mājiņai atrodas pašvaldībai piederošs zemesgabals, kas sagādā pamatīgas galvassāpes.

Lēnām, taču mērķtiecīgi aptuveni 4 hektāru lielais zemesgabals pārvērties par paradīzi latvāņiem, kur tie briedina sēklas, lai iekarotu aizvien jaunu teritoriju.

Pensionāru pāris satraukti stāsta: ”Dārzs jau ir pilns ar latvāņiem, ir arī aiz kūtiņas un pie ogulājiem.”
Spēka gados Aivars un Maija šo teritoriju, kur bija iekopuši kartupeļu lauku, nomāja no pašvaldības. Pāris ir neizpratnē, kādēļ vietvara pienācīgi neapsaimnieko sev piederošu teritoriju un rada auglīgu augsni invazīvās sugas izplatībai.

Toreiz Alojas novada domes izpilddirektors Mārtiņš Kļaviņš solīja, ka tiks uzsākta cīņa ar latvāņiem: ”Alojas novada lielajiem zemniekiem trūkst zemes, tādēļ viņi ņem arī šādus zemesgabalus. Mūsu pusē neuzziedēs neviens latvānis, mēs tos nopļausim laikus”.

Kā tagad izskatās Alojas novadā un vai izpilddirektors savu solījumu būs turējis?

Foto

Video toreiz

 

Bez Tabu tagad

Lauks pie pensionāru pāra mājām ir atbrīvots no latvāņu skavām – pašvaldība pērn savu īpašumu izsolē pārdevusi vietējam zemniekam, kurš tajā plāno iesēt graudus.

Andis Kārkliņš, jaunais zemes īpašnieks: ”Divas reizes diskojām, indējām, šogad nopļāvām. Iesējot graudus, latvāņus var iznīcināt, pļaušana nav efektīvs paņēmiens.”

Pašvaldība izsūtījusi zemes īpašniekiem vēstuli, ka šogad uzsākta cīņa pret latvāņiem. Alojas novads gan nav vienīgais novads, kura teritorijā zied latvāņi.

Astra Garkāja, Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve:

Kopumā valstī ir 10 802 hektāri invadēto teritoriju. Nevaram pateikt, kā un vai mainās teritorijas lielums- nav finansējuma monitoringam. Saņemtā informācija no cilvēkiem liecina, ka viņi cenšas risināt problēmu pēc būtības.

Šobrīd cīņa ar latvāņiem gulstas uz privātīpašnieku pleciem, valsts nepiešķir finansējumu to iznīcināšanai.

Video tagad

0 Komentāru